Petrolul – greu de ucis și în 10 jucători pe teren! A visat însă 22 de minute la un succes

Redactia -

Meciul dintre CFR Cluj și Petrolul a avut, așa cum a declarat la final antrenorul ploieștenilor, Răzvan Lucescu, două părți distincte: prima – până în minutul 53, cel al eliminării greșite a lui Geraldo, iar a doua, până la finele celui de-al treilea minut de prelungiri dictat de c[tre centralul Kovacs Istvan. CFR a stăpânit jocul, dar nu și-a creat prea multe ocazii de a marca până la expulzarea de pe teren a petrolistului, însă una dintre ele a fost chiar uriașă, cea a lui Ogbu (26), care a reluat peste transversală, de la 10 metri, după o ciocnire nefericită a lui Pecanha cu Geraldo. Douăzeci de minute mai devreme, același vârf de atac al CFR-ului a plonjat frumos, la centrarea lui Monroy, însă reflexul brazilianului dintre buturile Petrolului a fost unul pe măsură la lovitura de cap a jucătorului clujenilor. A fost, de fapt, prima fază litigioasă, africanul fiind în ofsaid, dar unul mai greu de sezizat de către asistentul Mircea Orbuleț. Oaspeții s-au putut lăuda doar o singură dată că au pus în pericol real poarta lui Felgueiras, la cornerul de pe stânga al lui Teixeira, care a survolat tot buchetul de jucători din careu, mingea fiind urmărită de Hoban, preluată cam dificil și apoi trimisă mult peste bara orizontală, din unghi, de la 9 metri, din dreapta. La reluare, clujenii au fost mai activi în suprafața adversă, dar fără a da emoții chiar foarte mari. În tot acest timp, de la primul fluier până în minutul 53, Petrolul – cunoscută ca o echipă de posesie – a cedat inițativa unei formații mai puțin obișnuite cu o astfel de exprimare în joc, impresia generală fiind astfel că trupa lui Vasile Miiruță i-a fost superioară celei a unui Lucescu jr., obligat să stea des pe bancă, alături de colaboratorii săi, pentru a se sfătui cum să să-și scoată băieții din „amorțeală”. Noroc, vorba vine, cu eliminarea gratuită a lui Geraldo, pentru un al doilea cartonaș galben primit complet aiurea – căpitanul Petrolului stând nemișcat în fața lui Deac (foto mijloc, dreapta; www.prosport.ro), cel care – din inerție – a intrat tare în el și a căzut! Mascat de un grup de jucători, Kovacs este posibil să fi fost atenționat în cască, de colegi din brigadă, astfel încât, a luat o decizie drastică, cu siguranță fără să fi avutr certitudinea justeții acesteia! La fel, când Djokovic l-a luat de gât pe de Lucas, ulterior unui atac mai dur al spaniolului, arbitrul era cu spatele la fază și nu a luat nicio decizie, deși se impunea eliminarea croatului! Au fost erori care au contat în economia jocului. Lovită în moalele capului de sancțiunea radicală a centralului, Petrolul s-a metamorfozat incredibil de-atunci, iar asta chiar dacă unicul atacant de meserie, Tamuz, a trebuit să-i lase locul, tactic, lui Enza-Yamissi (foto jos, stânga, atacându-l pe Negruț; www.prosport.ro). Din acel moment, jucătorii fiului lui Mircea Lucescu au arătat că știu să și atace poarta lui Felgueiras, toată echipa conclucrând fantastic și făcând risipă de efort, cu mențiuni speciale pentru Teixeira, „MVP”-ul confruntării, Enza-Yamissi, Fernandez, ultimi doi intrați fabulos în meci, Albin (foto jos, dreapta, într-un frumos duel aerian; www.prosport.ro), Mustivar, Hoban și, parțial, de Lucas și Guilherme. Fără să fi făcut un meci slab, Zicu nu și-a dovedit din nou faima de om decisiv și a sfârșit prin a fi îGeraldo_Alves_sta_in_fata_lui_Ciprian_Deac_si_ia_galben_gratuit_prosport.ronlocuit mult mai târziu decât fusese intenția tehnicianului său, iar asta numai pentru că Fernandez – aflat la marginea terenului, în momentul eliminării lui Geraldo – a trebuit să-i lase locul lui Enza-Yamissi! În 10 oameni pe teren, Petrolul a deschis scorul la 8 minute după ce a rămas în inferioritate numerică, după o fază în care Mustivar a făcut presing la Camora, balonul a sărit la Achim, care i l-a transmis francezului – reluările TV ale postului „DigiSport” arătând ceva cam la momentul din minutul 6, cu Ogbu! -, iar cel care a preluat banderola de la Geraldo a dat o pasă de senzație, pe care Teixeira (foto sus, cu numărul 80; www.prosport.ro) a fructificat-o, de la 8 metri, în stil de mare jucător, pentru un 1-0 neașteptat pe arena din cartierul Gruia! Apoi, CFR a presat, din nou, explicabil, riscul unui eșec, mai ales cu superioritate numerică față de adversari, împingându-i pe „vișinii” cu disperare spre buturile „lupilor”. Întreruptă de raidurile de tip „gherilă” ale lui Albin, Fernandez sau Teixeira, bine susținuți de mijlocașul… fără plămâni Mustivar, care puteau face deranjul și mai mare în tabăra CFR-ului, dominarea lui Cadu și compania și-a găsit finalitatea abia în minutul 83. După o aruncare lungă de la margine, de pe dreapta, a căpitanul clujenilor, o deviere în spate a lui Tade și o centrare din prima a lui Monroy, spre stânga, direct pe latul din voleu, cu piciorul preferat, al lui Costea, Pecanha nu a mai putut face nimic la șutul de la 10 metri. Acest 1-1, venit când ar mai fi fost mai puțin până la regăsirea gustului succesului de către Petrolul a fost facilitat și de scăparea din marcaj a olteanului, de către Achim, ca și de poziționarea prea depărtată de mai nou-intratul pe teren a lui Fernandez. Până la urmă, a fost iar X, gazdele bifând în acest sezon 11 remize, iar oaspeții – 13! Un rezultat însă absolut echitabil. Pentru „galben-albaștri”, meritoriu este că rămân cu o singură înfrângere în această ediție de campionat, doar liderul, Steaua, lăudându-se că nu a fost învins deloc, celelalte combatante având de la cinci înfrângeri în sus! Vor veni și victoriile, Petrolul urmând a avea de-acum adversari accesibili, după ce a scăpat de seria mai dură cu Astra, Dinamo și CFR.

CFR: Felgueiras 6.5 – Maftei 5.5 (75 – Tade 5.5), Cadu (cpt) 6.5, Piccolo 6.5, Camora 6 – Monroy 7, Djokovic 6.5 – Deac 7, Rui Pedro 6.5 (67 – Negruț 5.5), Chanturia 6.5 (67 – Fl. Costea 7.5) – Ogbu 6.5. Antrenor: Vasile Miriuță.

PETROLUL: Pecanha 6 – Achim 6, Geraldo (cpt) 6, Hoban 7, Guilherme 6.5 – Mustivar 7.5, Pablo de Lucas 6.5 – Zicu 5.5 (71 – Fernandez 7), Albin 7 (79 – Romario), Teixeira 8.5 – Tamuz 6 (56 – Enza-Yamissi 7.5). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Au arbitrat: Kovacs Istvan 5 (Carei) – Valentin Avram 6 și Mircea Orbuleț 5.5 (ambii din București).

Arbitri adiționali: Sergiu Popa (Aiud) și Traian Florin Marcu (Oradea).

Arbitru de rezervă: Daniel Ioan Ciocănea (Sibiu).

Observatori: Rodion Cămătaru (Craiova), pentru joc, și Cornel Sorescu (Pitești), pentru arbitraj.

Cartoanșe galbene: Geraldo (10 și 53), Ogbu (40), Teixeira (61), Monroy (84), Camora (86).

Cartonaș roșu: Geraldo (53).

Juan_Albin_in_executie_aeriana_la_CFR_-_Petrolul_prosport.roÎnainte de debutul partidei de pe arena Dr. Constantin Rădulescu, ca și la toate meciurile din această etapă, de altfel, s-a păstrat un moment de reculegere în memoria celui care a fost președintele „Craiovei Maxima”, Corneliu Stroe, observatorul de joc Rodion Cămătaru privindu-i cu lacrimi în ochi pe cei strânși în cercul de la mijlocul terenului, rememorând momentele petrecute la Universitatea Craiova împreună cu recentul dispărut din viață, la vârsta de 71 de ani! La final, tehnicianul ploieștenilor a declarat pentru „DigiSport” că „încerc să evit comentariile la adresa arbitrajului. Probabil, s-a greşit la faza celui de-al doilea cartonaș galben al lui Geraldo. Dar atunci s-a produs declicul în formația noastră. CFR e pe o poziţie oarecum mincinoasă, dacă stăm să ne uităm la valoarea lotului. Noi nu am câştigat în ultima vreme, dar am avut un program infernal. Totuşi, nici nu am pierdut. Sunt poreclit Mister X şi asta mă bucură foarte tare. Noi am câştigat un punct, la Cluj, nu l-am pierdut”. Tot la final, omologul de pe banca echipei CFR al lui Lucescu jr. a spus: „A fost cel mai bun meci de când sunt la echipă. Ne-am fi dorit să legăm două victorii. Îmbucurător este că ajungem în faţa porţii, dar e rău că ratăm mult. Luptăm până la capăt, iar la sfârşit, o să vedem pe ce loc suntem. Florin Costea a demonstrat, în ultimele două săptămâni, că merită să rămână în lot. Bravo lui, felicitări! Băieţii mi-au zis că a fost ofsaid la golul Petrolului, dar nu din vina arbitrajului nu am câştigat. Le transmit duşmanilor că vom renaşte ca pasărea Phoenix„. Din rândul jucătorilor, au vorbit Felgueiras și, respectiv, Teixeira. Cel dintâi a declarat că „a fost un meci ciudat. Am jucat foarte bine, am arătat o atitudine foarte bună. Am înţeles că golul adversarilor a fost din ofsaid. Ştiu că arbitrii au o meserie grea, dar nu se poate ca mereu să fie împotriva CFR-ului. Trebuie să fim mai atenţi. Cred că suntem pe drumul potrivit. Există o frustrare, dar acum ne gândim numai la fotbal, Manasse_Ruben_Enza-Yamissi_versus_Sergiu_Negrut_prosport.rodupă ce au fost probleme cu banii în ultima vreme, dar conducerea a făcut efortui mari și le-a rezolvat. Teixeira a făcut un meci bun cu noi. Nu pot vorbi acum de Steaua, fiindcă sunt sub contract cu CFR (n.r. – după informația că va fi vândut, la vară, la actualul lider al ierarhiei Ligii I). Autorul golului Petrolului a fost de părere că „nu se impunea acordarea celui de-al doilea cartonaș galben lui Geraldo, dar ne-am descurcat destul de bine și după acest moment. Va veni și victoria până la urmă. Mă bucur că am marcat la Cluj, contra CFR-ului, și că nu am pierdut, deși am jucat în inferioritate”.

Sâmbătă, 12 aprilie 2014, de la ora 19.00, în direct tot pe ‘DigiSport 1″, Petrolul va primi vizita – pe arena Ilie Oană, în cadrul etapei a XXVII-a – echipei Gaz Metan Mediaș, meci de la care va lipsi, firește, Geraldo, care va fi suspendat pentru o rundă, după cartonașul roșu primit în acest meci. De subliniat că formația ardeleană este singura din Liga I, din această ediție de campionat, care a dispus de trupa găzarilor. A fost 1-0 în tur, la Mediaș, pentru Gaz Metan, dar după un gol care nu s-a știut dacă a fost valabil sau nu, suscitînd mari controverse la vremea respectivă.