Petrolul întoarce scorul şi câştigă partida cu Chindia, disputată vineri seara pe „Ilie Oană”

Chindia Târgoviște – Petrolul Ploiești, meci contând pentru etapa a șaptea din play-out-ul Ligii 1, s-a disputat, vineri seara, pe Stadionul „Ilie Oană”. Ploieştenii, conduşi cu 1-0, din minutul 5 al partidei, după golul marcat de Popadiuc, au reuşit să întoarcă scorul şi să câştige cu 2-1, prin golurile marcate de Diomande – min. 50 şi Grozav – min. 77.

În minutul 59, târgoviştenii au marcat prin Popa, însă golul a fost anulat pentru o poziţie de offside. După analiza VAR s-a decis că unul dintre jucători a influențat desfășurarea fazei de gol.

Echipele de start:

Chindia Târgoviște: Căbuz – Căpușă, Celea, Corinus, Ioniță – Dulca, Akhmatov – Popadiuc, Popa, Neguț – Buș
Rezerve: Moldovan, Vorobjovas, Dumitrașcu, Dinu, Cooper, Orozco, Șerban, Avram, Jipa
Antrenor: Anton Petrea

Petrolul Ploiești: Vâlceanu – Papp, Meijers, Mathaus – Doua, Purtic, Seto, Grozav, Țicu – Irobiso, Budescu
Rezerve: Leitner, Ioniță, Borta, Pashov, Grigore, Diomande, Dumitriu, Bratu, Moldoveanu
Antrenor: Florin Pîrvu