Petrolul merge din succes în succes, în Antalya

Dimineaţa la cumpărături, într-un mall din Antalya, în preziua antepenultimului joc-test din Turcia, cel cu Paksi SE (locul al VIII-lea din prima ligă a Ungariei), le-a priit fotbaliştilor de la SC FC Petrolul, ofiţerul de presă al clubului găzarilor, Ionuţ Pană, scriind pe site-ul acestuia că „galben-albaştrii” au făcut cel mai bun meci al lor din acest stagiu de pregătire. Chiar dacă scorul final nu spune prea multe, 2-1 (1-0), numărul de ocazii de gol net superior al ploieştenilor a fost o dovadă a creşterii forţei lor ofensive. Florentin Dumitru i-a mişcat mingea, în minutul 12, lui Alexandru Buhuşi, la o lovitură liberă de la 22 de metri, iar tânărul mijlocaş a prins şutul care l-a învins pe portarul ungurilor, Csernyanski. După pauză, odată cu intrarea pe teren, în locul lui Mihai Dina, a ultimului venit la probe în tabăra „lupilor”, atacantul franco-tunisian Ali-Azouz Mathlouthi (24 de ani şi 1,76 metri), un fotbalist cu un CV interesant, jocul pe poartă al Petrolului a devenit şi mai consistent. Fostul jucător de la RC Lens, echipă din liga secundă a Franţei, fost şi la RC Strasbourg (a bifat trei partide în Ligue 1), Chateauroux şi Arles-Avignon, s-a aflat la originea mai multor faze de gol. De altfel, după o cursă debordantă a „cocoşului”, pe partea dreaptă, încheiată cu o centrare perfectă pentru Valentin Negru (foto, la cumpărături; www.fcpetrolul.ro), acesta din urmă a mărit diferenţa pe tabela de marcaj, în minutul 60. Până atunci, Daniel Opriţa (48) a fost văduvit de acordarea unui penalti clar, tot Vali Negru a reluat, după 60 de secunde, cu capul, din apropiere, în portarul advers, după un corner, iar Boudjemaa (53 şi 56) a şutat mai întâi puţin peste buturi, iar apoi a ratat din careu, la o centrare a aceluiaşi Opriţa. Ulterior celei de-a doua reuşite a ploieştenilor, Mathlouthi (63) a fost din nou în centrul atenţiei, o cursă la fel de rapidă făcută, de data aceasta, pe stânga, terminându-se cu o minge pusă ideal lui Adrian Borza, cel care a trăsnit bara, de la numai 2 metri. Apoi, francezul cu sânge african şi-a asumat, el însuşi, sarcina de a finaliza o acţiune, şutul de la 16 metri fiind parat cu greu, la colţul scurt, de apărătorul buturilor formaţiei Paksi SE. În prelungirile dictate de arbitru, ungurii au reuşit să reducă din handicap, împotriva cursului jocului, Lorand Szatmari reluând în plasă la o respingere în lateral a portarului italian al Petrolului, Matteo Gritti. Dar tot Mathlouthi a avut ultima replică, el punându-i o minge de 3-1 lui Aleksandar Stojimirovic, pe care sârbul nu a fructificat-o, la ultima fază a întâlnirii.

Vivi Răchită a folosit sâmbătă, 11 februarie 2012, următorii jucători: Povilas (46 – Gritti) – Buleică (46 – B. Străuţ), Melinte, Bikana (59 – M. Tudor), Ben Djemia (46 – P. Stoica) – Mustivar (65 – Stojimirovic), V. Negru (59 – Bărbulescu) – Fl. Dumitru (46 – R. Neagu), Opriţa (59 – Borza), Buhuşi (46 – Boudjemaa) – Dina (46 – Mathlouthi). Duminică, 12 februarie 2012, de la ora 17.00, SC FC Petrolul va combate cu formaţia bulgară de prim eşalon, Litex Loveci, ultimul test fiind programat pentru marţi, 14 februarie 2012, în compania divizionarei secunde Chindia Târgovişte, însoţită în Antalya de către finanţatorul său, fostul mare internaţional Gică Popescu. Altfel, dacă, în privinţa rezultatelor, Răchită are de ce să fie mulţumit, în schimb, anunţul primit din ţară că tânărul jucător împrumutat, pentru retur, de la Universitatea Cluj, Andrei Voican, va trebui operat la ligamentele încrucişate şi la menisc l-a întristat. Astfel, după portarul Cristian Zimmermann, managerul general al SC FC Petrolul mai pierde încă un fotbalist ,pentru acelaşi gen de accidentare. Cei doi vor reveni pe teren de-abia în ediţia de campionat viitoare. Astfel s-au confirmat suspiciunile medicului echipei, dr. Mircea Miu, cel care declarase că se teme că Voican va trebui să aibă parte de o intervenţie chirurgicală după revenirea în România, consemnată în această săptămână.