Petrolul s-a răzbunat pe campioana Bulgariei, pentru meciurile fără succes din Slovenia!

Într-o formulă care se presupune a fi foarte apropiată de aceea care va fi aliniată pe 10 iulie 2013, pe „Arena Naţională”, la Supercupa României, împotriva campioanei en-titre, Steaua Bucureşti, echipa Petrolul Ploieşti a spart ghinionul meciurilor-test fără succes din stagiul desfăşurat în Slovenia. De fapt, în Austria, la Globasnitz, în vecinătatea graniţei cu ţara în care sunt cazaţi, ploieştenii au câştigat la scor, 4-1 (2-1), partida amicală cu Ludogoreţ Razgrad, numărul unu din Bulgaria la capătul sezonului trecut. După două rezultate de egalitate şi tot atâtea eşecuri, jucătorii lui Cosmin Contra, foarte supărat pe ei după prestaţia ştearsă din disputa cu Partizan Belgrad, au căutat să-şi împace tehnicianul şi au şi reuşit până la urmă. Contra a început cu următorul „11”: Pecanha – Achim, Hoban, Enza-Yamissi, Guilherme – Mustivar (cpt), Pablo de Lucas – Boudjemaa, Younes, Grozav – Bokila. Deci, şi cu internaţionalul Gheorghe Grozav, cel pe care presa italiană îl anunţa, cu câteva ore înainte de meci, deja împrumutat la Bologna, în Serie A. Folosit tot meciul, mijlocaşul stânga şi-a luat rolul în serios şi a punctat în stil personal, în minutul 12, printr-un şut, de la 22 metri, care a trimis mingea în plasă, lângă bară. A fost a doua reuşită a „lupilor”, fiindcă – opt minute mai devreme – Hamza Younes (foto, în centru; www.fcpetrolul.ro) şi Damien Boudjemaa (foto, primul din dreapta, mascându-l pe Grozav) au conlucrat perfect, tunisianul centrând de pe partea stânga şi francezul deviind mingea din faţa buturilor adverse, de la 2 metri. Bulgarii au replicat însă destul de repede, Mihail Alexandrov (21) reducând din handicap, de la 8 metri, ulterior pasei lui Ivan Ivanov. Până la finalul primei reprize, ambele combatante au mai avut câte o ocazie de a marca, Guilherme Haubert Sitya (41) întinzându-l serios pe Vladislav Stoianov, cu un trasor deturnat de goal-keeper-ul lui Ludogoreţ, iar brazilianul Michel Platini, ex-Dinamo Bucureşti şi falimentara ŢSKA Sofia, a trimis pe lângă poartă, de la 10 metri. A fost o primă parte a jocului în care Petrolul a fost mai eficientă, portarul Peterson dos Santos Pecanha făcându-şi, şi el, datoria cu prisosinţă, atunci când a salvat, în aceeaşi fază (10), la şuturile lui Ivanov şi Platini.

La reluare, Cosmin Contra a optat pentrtu aceeaşi formulă de echipă, efectuând prima schimbare abia după 62 de minute joc, spaniolul Pablo de Lucas Torres lăsându-i locul lui Ionuţ Neag, care a trecut în linia defensivă, de unde a fost avansat Ovidiu Hoban. Imediat după pauză, Alexandrov (47) putea aduce egalarea, dar a irosit această şansă, şutând de la 10 metri, lateral dreapta, direct în bara din stânga a buturilor lui Pecanha. Trecând cu bine peste această fază, ploieştenii şi-au mărit din nou avantajul, Boudejmaa şi Younes (55) schimbând rolurile de la primul gol al Petrolului, „cocoşul” executând perfect o lovitură liberă de pe dreapta, iar africanul înscriind cu un voleu expediat de la 12 metri, balonul intrând în plasă prin stânga portarului bulgarilor. Contra a mai făcut încă trei schimbări, pe rând, Ruben Ramos Martinez (68), Romario dos Santos Pires (80) şi Elhad Naziri (82) intrând în locul lui Jeremy Bokila, Sony Mustivar şi, respectiv, Sebastian Achim. La trei minute după ultima înlocuire, Guilherme a găsit ţinta la o lovitură liberă şi a stabilit scorul final al acestui joc-test. Din lotul echipei bulgare, în afara lui Platini şi a internaţionaului român Cosmin Moţi, mai fac parte încă doi fotbalişti care au trecut prin Liga I, portughezul Vitor Tiago Vitinha şi sârbul Nemanja Milisavljevic. Joi, 4 iulie, Petrolul va bifa ultimul meci din Slovenia, împotriva trupei din prima ligă a Ucrainei, Zoria Lugansk, a doua zi urmând revenirea acasă.