Primul derbi fotbalistic judeţean din Liga a III-a, încheiat cu o surpriză

În prima etapă a returului campionatului Seriei a III-a din al treilea eşalon, doar două dintre cele cinci echipe prahovene care combat la acest nivel au avut parte de un meci oficial. A fost vorba despre Chimia Brazi şi CSO Plopeni, care şi-au disputat cel dintâi derbi judeţean din 2012. Asta în vreme ce Prahova 2010 Tomşani a câştigat, cu 3-0, la „masa verde”, adversara sa din această rundă, Argeşul Mihăileşti, retrăgându-se în pauza competiţională de iarnă, trupa lui Radu Călin benefiicind astfel şi de 3 puncte la „adevăr”, iar Conpet Ploieşti şi AFC Filipeştii de Pădure au stat, oponentele lor, Rapid Clejani şi, respectiv, Atletic Fieni, declarând forfait întrecerilor, încă din tur. Aşa s-a şi explicat explică prezenţa pe stadion a preşedintelui secţiei de fotbal de la CS Conpet, Marius Zencenco, a preşedintelui de onoare şi a directorului sportiv de la AFC Filipeştii de Pădure, primarul Constantin Morărescu, respectiv Nicolae Vereu.

La Brazi, în faţa a circa 300 de iubitori ai fotbalului, printre care şi antrenorul portarilor Astrei, Silviu Lung sr, care a venit împreună cu unul din secunzii de la Astra ai lui Antonio Conceicao, ploieşteanul Valentin Sinescu, pentru a-l vedea la lucru pe portarul Dan Pânzaru (foto, în tricou gri şi şort alb), care aparţine „dracilor”, derbiul local a plăcut asistenţei. Fotbaliştii celor două combatante au trecut repede peste problemele puse lor de o suprafaţă de joc ieşită cam şifonată după iarnă. Au deschis scorul gazdele de la Chimia, în minutul 20, atunci când – aşa cum se întâmplă adesea în fotbal – un fost echipier al adversarilor, Gabriel Marin, l-a surprins nepregătit pe fostul său coechipier dintre buturile plopenarilor, cel care a scăpat printre mâini, sub bară, balonul trimis cu efect dintr-o lovitură liberă, executată de la 30 de metri, lateral dreapta. Cu acest scor s-a încheiat primul mitan, deşi lipsa de formă a moldoveanului de peste Prut, Pânzaru, era gata-gata să le mai joace feste oaspeţilor. În repriza a doua, una cu mai puţine faze de gol, tot „chimiştii” puteau să se distanţeze pe tabelă. Nu au făcut-o, iar în minutul 84, la centrarea de pe dreapta a lui Andrei Puiuleţ, jucătorul intrat pe teren imediat după pauză, Radu Huza, fiul preşedintelui executiv al oaspeţilor, Ştefan Huza, a reluat, cu latul, sub transversală, de la 10 metri. Cu toate că, pe final de joc, acelaşi Pânzaru s-a mai jucat cu inimile coechipierilor săi, partida s-a încheiat nedecis, 1-1 (1-0), Chimia pierzând două puncte mari în clasamentul „adevărului”. Asta într-o rundă în care liderul, ACS Urban Titu, a făcut 0-0 la Concordia II Chiajna, iar CS Buftea, o altă candidată la promovare, a remizat acasă, tot 1-1, cu FC Alexandria.