Program Festival Medieval
“Ploiesti Târg Domnesc”
14-16 iulie 2017
Locatie – Bulevardul Castanilor
Vineri 14 iulie
12.00 – Instalare tabere medieval – activităţi medieval (dansuri , lupte)
17.00 – Deschiderea Festivalului – Vernisajul expozitiei Taberei de Creatie plastic “Dan Platon” cu tema – 420 de ani Ploieşti Târg Domnesc
18.00-18.30 – Parada medievală
18.30 – 19.20 – Dansuri Medievale – Paladini de Terra Medies
19.20 – 20.00 – Program Grupul de reconstrucţie istorică Terra Ultrasilvana – Tir cu arcul ,demonstratie si interactiv cu public, demonstratii de tehnici de duel dupa maestrii medievali Liechtenauer,Dobringer,Mayer
20.00 – 21.00 – Concert de muzică medieval şi tradiţională cu grupul TRUVERII – “Peregrinatio 2 – Muzicanţii călători în timp” – muzică din Europa secolelor XIII-XVIII
21.00 – Concerte – Hara, Spitalul de Urgenţă
Sâmbătă 15 iulie
10.00 – deschidere tabere medieval
10.30 – Şcoală de instrucţie – Paladini de Terra Medies
11.30 – 12.00 – Program Grupul de reconstrucţie istorică Terra Ultrasilvana – Tir cu arcul ,demonstratie si interactiv cu public, demonstratii de tehnici de duel dupa maestrii medievali Liechtenauer,Dobringer,Mayer
12.10 – 13.00 – Dansuri medievale – Paladini de Terra Medies
15.00 -16.00 – Program Grupul de reconstrucţie istorică Terra Ultrasilvana – Tir cu arcul ,demonstratie si interactiv cu public, demonstratii de tehnici de duel dupa maestrii medievali Liechtenauer,Dobringer,Mayer
16.00 – 17.00 – Prezentare de arme – Paladini de Terra Medies
17.00 – 18.00 – activităţi medievale la tabere
18.00 – 19.00 – Program Grupul de reconstrucţie istorică Terra Ultrasilvana – Tir cu arcul ,demonstratie si interactiv cu public, demonstratii de tehnici de duel dupa maestrii medievali Liechtenauer,Dobringer,Mayer
19.00 – 20.00 – Program interactiv cu publicul – Paladini de Terra Medies
20.00 – 21.00- Concert de muzică medieval şi tradiţională cu grupul TRUVERII
21.00 – Concert – Bere Gratis , Vama
Duminică 16 iulie
10.00 – deschidere tabere medieval
10.00 – 11.20 Program Grupul de reconstrucţie istorică Terra Ultrasilvana – Tir cu arcul ,demonstratie si interactiv cu public, demonstratii de tehnici de duel dupa maestrii medievali Liechtenauer,Dobringer,Mayer
11.00 -12.00 – Turnir WesternDream
11.30 – 12.30 – scoala de instructive cu pedepse medieval
12.30 -* 13.00 – Program Grupul de reconstrucţie istorică Terra Ultrasilvana – Tir cu arcul ,demonstratie si interactiv cu public, demonstratii de tehnici de duel dupa maestrii medievali Liechtenauer,Dobringer,Mayer
15.00 – 16.00 – scenetă istorică- Grupul de reconstrucţie istorică Terra Ultrasilvana şi – Paladini de Terra Medies
16.30 – 17.30 – scoala de dansuri – interactiv cu publicul – Paladini de Terra Medies
17.30 – 18.30 – Prezentare arme + full contact – Paladini de Terra Medies
18.30 – 19.30 – Program Grupul de reconstrucţie istorică Terra Ultrasilvana – Tir cu arcul ,demonstratie si interactiv cu public, demonstratii de tehnici de duel dupa maestrii medievali Liechtenauer,Dobringer,Mayer
19.30 – 20.00 Activitati tabere medieval
19.00 – Concert de muzică medieval şi tradiţională cu grupul TRUVERII
20.00 – Concert Vunk, Zdob şi Zdup