Punct ochit, punct lovit pentru handbalistele de la CSM Ploiești: au revenit pe loc de play-off în Liga Națională!

Doar circa 800 de iubitori ai handbalului au ales să vizioneze live meciul de luni după-amiază dintre CSM Ploiești și HCM Râmnicu Vâlcea, având un caracter aproape decisiv pentru stabilirea celei de-a opta echipe ce va aborda play-off-ul ediției 2014-2015 din Liga Națională de Handbal Feminin. Un număr prea mic de spectatori pentru o confruntare cu de toate – debut „pe pistol” al urmașei – e drept, cam palide – a celebrei Oltchim, o răsturnare de scor incredibilă, goluri după faze de efect, aruncări de la „7 metri” ratate obsedant de către gazde, un cartonaș roșu venit destul de repede în tabăra vizitatoarelor din sala Olimpia, parade senzaționale ale frumoasei și talentatei Elena Șerban, de la CSM, câteva la fel ale omoloagei dintre buturile vâlcencelor, Mihaela Smedescu, un mic scandal care le-a scos din mână pe fetele lui Dumitru Muși etc. A fost un spectacol cu toate ingredientele pentru un public ce merita să fie mult mai numeros. Însă, și așa, cursa de urmărire a handbalistelor lui Goran Kurtes a crescut adrenalina din tribune, fanii încurajându-le frenetic pe Marinela Gherman Ana și pe coechipierele acesteia, care au punctat pentru prima oară abia în minutul 10 și 21 de secunde, la 0-4, dar s-au trezit repede cu 1-6 pe tabela de marcaj. Numai că, în minutul 28 și 32 de secunde, CSM Ploiești a preluat conducerea întâia dată și nu a mai cedat-o până la finalul partidei, încheiată cu scorul de 26-22 în favoarea sa, după un simetric 13-11, repartizat pe cele două reprize. Suporterii ploieștencelor au avut parte de câteva surprize plăcute, nu numai Șerban fiind în formă maximă, ci și – ceva mai neașteptat – Andreea Chiricuță, dar și străinele Sanja Vlaskalic, Ana Toth, Irina Șuțka, Alla Șeiko, ca și alte românce, precum Ionela Dinu, Andreea Dincu, Cătălina Preda și – cireașa de pe tort – Daciana Balaban, decisivă pe finalul meciului și autoare a unui gol văzut rar în prezent și des pe vremea lui… Cristian Gațu: șut pe jos în dreapta portarului, din fața unei „păduri de glezne”! Un bonus merită și înlocuitoarea Elenei Șerban la câteva aruncări de la „7 metri”, Alina Ifrim, ea salvând fabulos o astfel de penalitate. Ca element negativ – cele patru „7 metri”, din 5 acordate, care au fost irosite, pe rând, de Dincu și Vlaskalic, în prima jumătate a duelului, Dinu și Șeiko, în cea de-a doua. De altfel, numai Chiricuță a transformat, dar și atunci cu mare noroc, mingea sărind sus în plasă din piciorul Mihaelei Smedescu, o adevărată „bestia nera” pentru ploieștence, la aruncările de la „7 metri”! De remarcat că, atunci când fosta internațională Clara Vădineanu – cea care semnase un contract în vară cu echipa de la Ploiești, reziliat apoi, ciudat, din cauza unor suspiciuni, nefondate, cu privire la starea ei medicală -, a mai obosit, întreg jocul oaspetelor și-a pierdut din claritate, o altă fostă jucătoare a CSM-ului, Janina Luca, soția handbalistului Ionuț Roua, de la HC Pitești, a devenit mai puțin eficientă. Importantă în economia partidei a fost eliminarea definitivă 2_stangade pe teren, încă din prima repriză, a jucătoarei Anca Stoica, pentru trei expulzări pe câte 2 minute, extrema dreaptă a oaspetelor având un debut de meci foarte bun.

Un alt moment psihologic al partidei a fost consemnat la scorul de 1-6, „banca” ploieștencelor având ceva de reproșat și meciul fiind oprit câteva minute de observatorul FRH, clujeanul Rudolf Pankler, pentru a-i potoli pe Kurtes, secundul acestuia, Daniel Gheorghe, și pe… medicul CSM-ului, vehemenți în proteste. Efectul întreruperii prelungite s-a văzut imediat, diferența de scor ireală de pe tabelă micșorându-se tot mai mult, până ce a fost anulată, CSM-ul plecând în avantaj la cabine. În schimb, total opus modului în care se manifesta pe când era tehnicianul ploieștencelor, ex-selecționerul Dumitru Muși a fost acum destul de calm. Ba chiar, și când fetele sale primeau gol după gol! Nici măcar parțialul de 7-1, din prima repriză, al „galben-albastrelor” nu l-a scos din sărite pe actualul antrenor al Vâlcei. Poate că vecinătatea colaboratoarei sale, fosta mare handbalistă Maria Torok, măritată Duca, să-l fi determinat să fie mai elegant! La partidă a a asistat și directorul CSM Ploiești, fostul arbitru-asistent de fotbal, purtător al ecusonului FIFA, Cristian Nica, acesta fiind numai zâmbet la final, încântat de izbânda clară a subalternelor sale din sportul jucat cu mingea mică.

Goran Kurtes a mizat pe următorul efectiv: Elena Şerban (13 intervenţii), Alina Ifrim (1) – Andreea Chiricuţă (5 goluri, 1 din aruncare de la „7 metri”), Sanja Vlaskalic (4), Irina Șuțka (4), Andreea Dincu (3), Ana Toth (3), Alla Șeiko (2), Ionela Dinu (2), Daciana Balaban (2), Cătălina Preda (1), Mirela Roman, Oana Ionescu, Marinela Gherman Ana (cpt), Adriana Vasilescu. În replică, Muși le-a folosit pe portarii Mihaela Smedescu și Cristian Sântămărean, plus Daria Ilina (6, 4 din „7 metri”), Clara Vădineanu (3), Carmina Manea Bădiţă (3), Janina Luca Roua (3), Andreea Molnar 3_dreaptaAdespi (2), Alexandra Andrei (2), Diana Predoi (2), Anca Stoica (1), Roxana Cherăscu, Florentina Craiu, Mădălina Chirilă. În afara Ancăi Stoica, au mai fost eliminate pe câte 2 minute, Dinu, Șeiko (de 2 ori), Vlaskalic (2), Chiricuță, Șuțka, respectiv Vădineanu și Chirilă. Meciul a fost condus de tandemul buzoian Georgian Băducu-Rozvan Voicu, primul meritând o bilă albă după ce a corijat, în prima repriză, o eroare a colegului de brigadă, care avusese… orbul găinii la un fault de „7 metri” al unei echipiere a HCM-ului. Băducu a intervenit pe loc, a arăta eliminare pentru 2 minute ș a luat și măsura regulamentară ce se impunea firesc.

În etapa viitoare, duminică, 8 februarie 2015, la București, se va disputa „derbiul CSM-urilor”, echipa din Ploiești urmând a oferi replica „selecționatei multinaționale” a primăriei din capitala țării, antrenată de daneza Mette Klit. Iar joi, 12 februarie, fetele lui Kurtes vor primi vizita, în runda următoare din LNHF, a Dunării Brăila, la „Olimpia”, într-un meci ce va începe la 16.45 – una fixată după alte două ore de debut stabilite inițial – și a fost devansat datorită participării oaspetelor în cupele europene.