„Scăriţa” pentru paradis a fost mutată spre infern!

Cronica derbiului autohton al cupelor europene, programat în etapa a doua a ediţiei 2013-2014 a Ligii I de fotbal, dintre Petrolul Ploieşti şi Pandurii Târgu Jiu, trebuie redusă, practic, la doar opt minute! Adică, de când gorjenii au deschis scorul pe arena Ilie Oană – debutantul african Sipoto Bohale (80) reluând din voleu, sus, în plasă, un balon deviat după un duel aerian de prin preajma punctului cu var, ulterior unui corner – şi până ce Gheorghe Grozav (88) a încercat să-l imite pe Adrian Mutu, la un meci al lui Ajaccio, din Ligue 1. Ca şi în Corsica, „scăriţa” nu l-a păcălit pe goal-keeper-ul advers şi scorul final a fost tot unul de egalitate. Asta pentru că, între timp, Ferebory Dore (foto, şutând spre poarta adversă; www.fcpetrolul.ro) a avut – cum îi este şi numele – piciorul drept „aurit”, după o pasă inteligentă a lui Damien Boudjemaa prinzând o „bombă”, care s-a înfipt sub transversală. Gol magnific, în minutul 85, asezonat – e drept – cu doza de noroc de rigoare! După doar trei minute, căpitanul oaspeţilor, Christou Paraskevas, a făcut un henţ în propria suprafaţă de pedeapsă, dar – neobservată de către centralul Kovacs Istvan – infracţiunea era să rămână nesancţionată. A avut însă puterea de a reacţiona, ulterior, şi a dicta „11 metri”, conştientizând că portestele vehemente ale ploieştenilor or fi avut acoperire. Că i-a semnalat asistentul de la tuşa unu, Nagy Miclos, că i-o fi şoptit în cască arbitrul de rezervă Cătălin Popa, nici nu mai are importanţă. S-a luat măsura care se impunea. La scorul de 1-1, cu cinci minute înainte de final, punând la socoteală şi cele trei de prelungire, Gicu Grozav s-a simţit în vână, mai ales că făcuse un meci bun până atunci, a luat balonul în mâini şi l-a aşezat calm în locul de unde nu prea se ratează. Şi-a luat elan, s-a îndreptat spre minge şi a luat la cea mai neindicată decizie – a da o „scăriţă”. Tânăr şi el, portarul David Lazar a rămas pe picioare, cum se spune în limbaj fotbalistic, şi a prins obiectul de joc cu lejeritatea cu care ar fi recepţionat o pasă la portar, dată cu orice parte a corpului, în afară de picior, bineînţeles! Astfel, într-o clipită, s-au năruit visele celor 10.000 de petrolişti din arena Ilie Oană de a sărbători, la final, împreună cu favoriţii, câştigarea primului meci cu adevărat dificil din acest nou campionat. Conduşi din minutul 80, „lupii” au avut tăria de a reveni în atac, de a egala repede, printr-un eurogol, şi puteau să şi învingă, dacă mintea lui Grozav ar fi funcţionat… grozav şi ar fi ales varianta unui şut tare, în locul unei execuţii de fineţe, pe care o pui în practică mai degrabă într-o partidă amicală sau, mă rog, şi în una oficială, dar când adjudecarea celor trei puncte nu mai depinde de al tău „amor al artei”. S-a irosit obţinerea unei victorii importante pe teren propriu, chiar dacă seria de invincibilitate din Liga I a ajuns la numărul 19. Dar, în condiţiile unui campionat inferior valoric celui precedent, fiecare succes în dauna formaţiilor care emit pretenţii în lupta cel puţin pentru calificarea în cupele europene, în ediţia următoare, are o însemnătate maximă.

Desfăşurarea meciului dintre Petrolul şi Pandurii a fost afectată destul de căldura de peste zi, care nu s-a domolit prea mult nici la ora de debutul a derbiului. „Galben-albaştrii” au intrat mai bine în joc, dar absenţa unui vârf de careu veritabil a făcut ca ocaziile mari de gol să lipsească. Cum şi băieţii lui Cristi Pustai nu s-au simţit prea confortabil în primele 45 de minute, ieşind rar, dar elaborat din defensivă, primul mitan a semănat mai mult cu un joc pe pătrăţele alb-negre, „şah la rege” dându-se doar câte o dată, de fiecare parte a tablei. Mai întâi, fostul „lup” de pe vremea lui Vivi Răchită, Alin Buleică (12), a dat impresia, după un dribling scurt în faţa lui Guilherme Haubert Sitya, că ar fi putut să-i dea emoţii lui Peterson dos Santos Pecanha, dar şutul cu efect, de la 17 metri, puţin lateral dreapta, a trimis mingea peste transversală. Apoi, după doar cinci minute, a venit replica Petrolului, pasa în careu, tot spre lateral dreapta, a lui Filipe Teixeira, fiind continuată cu maximum de ghinion de Grozav, a cărui reluare în cross, cu toată opoziţia lui Erico da Silva, a expediat balonul în bara verticală. Nota bene, au fost singurele oportunităţi notabile de a marca într-o repriză! În schimb, după reluare, cele două echipe şi-au arătat colţii, împărţindu-şi aproape frăţeşte ocaziile de gol, motiv pentru care, stastistic vorbind, rezultatul final a părut unul echitabil. Totul s-a redus la un… trirller condesat în mai puţin de 10 minute, momentul culminant consemnându-se cu numai 120 de secunde înainte de epuizarea timpului regulamentar de joc, când arbitrul părea să se pună de-a curmezişul unei posibile victorii a ploieştenilor. A fost ajutat de pe margine să dreagă busuiocul, după henţul lui Parakevas, sesizat chiar şi din înaltul sectorului destinat mass-media, dar Gheorghe Grozav s-a dorit a fi un star fără pereche şi a sfârşit ca o biată marionetă, ale cărei sfori s-au rupt neaşteptat!

SC FC PETROLUL: Pecanha 6.5 – Achim 6.5, Geraldo 6.5, Benga 6.5, Guilherme 6.5 – Hoban 6, Mustivar 7 (cpt; 65 – Pablo de Lucas 6) – Boudjemaa 7, Teixeira 7 (55 – Dore 8), Grozav 4 – Younes 6.5 (86 – Priso). Antrenor: Cosmin Contra.

PANDURII: Lazar 7 – Unguruşan 6.5, Erico da Silva 6.5, Paraskevas 5.5 (cpt), Momcilovic 6.5 – P. Anton 6, Breeveld 7 – Buleică 6.5, Eric de Oliveira 6.5 (72 – Bohale 7), Nistor 6.5 (90+2 – C. Cristea) – Matulevicius 6.5 (90+3 – Mamele). Antrenor: Cristian Pustai.

Au arbitrat: Kovacs Istvan 7 (Carei) – Nagy Miclos 7.5 şi Octavian Şovre 7 (Oradea).

Arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti).

Observatori: Olimpiodor Antonescu şi Cătălin Ciubotă (ambii din Bucureşti), pentru joc, şi Cornel Sorescu (Piteşti).

Cartonaşe galbene: Boudjemaa (20), Erico da Silva (24), Unguruşan (34), Paraskevas (38).

Imediat după ratarea loviturii de pedeapsă, tehnicianul „lupilor” a avut un puseu de nervozitate, absolut justificat, el şutând într-un bidon cu apă, proiectat într-un bodyguard al firmei SAS şi deviat apoi în altul, ambii fiind aflaţi lângă banca de rezerve a gazdelor. Contra şi-a revenit pe loc, cerându-şi scuze celor doi, pe primul luându-l chiar în braţe, pentru a-l împăca. Dar, după aşa o execuţie ilară a lui Gicu Grozav, care a dus la irosirea a două puncte avute la îndemână, numai antrenor să nu fii!