Cine nu are kosovari să-și cumpere! Cel al Petrolului a debutat, ca și Krasniqi și Rrahmani, cu gol! Incredibilă remontada în fața Iașiului, bifată de Berisha în ceasul al… 13-lea!

Meciul de vineri dintre FC Petrolul Ploiești și ACSM Politehnica Iași, orice ar spune oricine, a fost un unul frumos, deoarece ambele echipe au jucat la victorie, implicit deschis. S-a scăpat de „autobaze”, de pase de-a latul terenului, de irosire non-stop a celei din urmă angajări capabile să se transforme într-un assist. Așa cum ne-a obișnuit cu sumedenia de remize, mai ales fără gol, Petrolul o face și în ceea ce privește prestația de la o repriză la alta. Prima, de regulă, este – și a fost și acum – fadă, fără sare și piper, slabă, mai pe șleau. La reluare însă, parcă din  vestiar au ieșit… alți jucători, care au oferit exact ceea ce-și doresc suporterii de la ei: atacuri, nu numai contraatacuri, faze calde de poartă și, mai ales, goluri.

Ținând cont de superioritatea statistică a  Iașiului în cele dintâi 45 de minute, încheiate cu un gol, Ispas (minutul 30), dar și cu un raport de 9-2, la șuturi, respectiv 3-1, pe poată, plus 56%-44%, la posesie, dar și de replica serioasă a „lupilor” din mitanul secund, acel 1-1 stabilit după încă o jumătate de ceas de către talentatul Musi părea acceptat, finalmente, de către fanii locali. Era tot remiză, o obișnuință, dar cel puțin una cu goluri și joc interesant. Totuși, s-a scăpat din vedere că atacanții kosovari au obiceiul să debuteze… înscriind, a făcut-o și Krasniqi, cu un gol pe terenul Farulului, pe vremea când juca la CFR Cluj, a făcut-o și Rrahmani, chiar cu o „dublă”, ulterior, la Craiova, cu FCU, îmbărcând echipamentul Rapidului. Astfel a făcut-o și Berisha, la Petrolul, și poate o va face și Selmani, la Dinamo, la rândul său, când va debuta!

Revenind la confruntarea de pe arena Ilie Oană, dacă între buturile „galben-albaștrilor” nu ar fi fost Zima, prima repriză se putea termina chiar cu 2-0 pentru ieșeni. La 0-0, a scos fantastic un șut bun, din cădere, al lui Bettaieb, a făcut-o și în alte faze, și înainte – și după – a fi fost lăsat fără ajutor, la reușita lui Ispas, cel aflat… într-un picior. De ce era așa? Deoarece, la un fault de „roșu” al lui Papp (foto, în text) asupra fundașului central moldovean, se pare că arbitrul bucureștean a „încurcat” buzunarele și l-a scos pe cel galben, spre stupoarea celor care au văzut – și revăzut – faza cu pricina! În condițiile în care ploieștenii ar fi rămas, atunci, în 10 oameni, iar apoi se făcea de 1-0, ba chiar și de 2-0, în a doua jumătate a meciului, la bara lui Mihai, underul stângaci împrumutat de la CFR Cluj de CSM Poli, nu am mai fi asistat la spectaculoasa răsturnare de scor de la ultima fază a duelului, cea din minutul 90+4. Apropo de Papp, deși nu a fost eliminat, va absenta la Arad, în meciul cu UTA, avertismentul primit fiind unul de suspendare!

Cu 11 versus 11, până la final, cu fundașul dreapta Papp – așa a fost folosit – înlocuit destul de târziu, în pofida jocului său riscant, deși avea „galben”, Petrolul a egalat prin acest mare talent – păcat că este al… altora! – Musi (foto, în text), autorul unui gol de autor. Ia ar asta urma unei pase, la… „fă ce-oi face!”, a lui Irobiso, înlocuit apoi tocmai când începuse să joace mai bine, aceasta fiind și explicația pentru nervozitatea lui de la schimbare. Junele de 19 ani din atacul Petrolului i-a driblat pe căpitanul Bouhenna și pe Todoroski, rețineți numele celui din urmă!, și a șutat perfect la colțul lung, egalând, din vreme, scorul de pe tabele (minutul 60). Reușita bucureșteanului fusese anunțată de un corner de pe dreapta al celuilalt căpitan, Țicu, balonul trimis cu efect picând pe transversală și părăsind ulterior terenul. Jucătorii lui Florin Pârvu au continuat să preseze buturile lui Ailenei, acesta și fundașul stânga Ștefanovici fiind în probe la FC Petrolul, atunci când trupa locală era în Liga 2, dar fără a mai marca. Portarul Iașiului, formație căzută total ca replică, la reluare, se descurca totuși de minune. Nu a mai putut s-o facă și în ultimul minut de prelungire a meciului, atunci când a avut loc o fază, hai să-i zic, bizară, dar fără vreo conotație anume, fiind vorba numai despre o stângăcie impardonabilă.

Se intra, repet, în ultimul minut al prelungirilor, 90+4, Iașiul era în jumătatea adversă, avea o lovitură liberă de pe stânga. Mihai, inteligent, a schimbat zona, trimițând tare de pe stânga spre dreapta, iar Todoroski a preluat fără probleme. Dar, în loc să atace poarta adversă, s-a întors și a trimis, hilar, înspre mijlocul terenului… direct în piciorul lui Ișfan. Recent venitul la Petrolul i-a pasat, rapid și dibaci, lui Berisha (foto, la titlu, și jos, în text), iar debutantul destul de șters de până în acel moment, intrat la reluare în locul cvasi-absentului Grozav, a făcut o cursă debordantă, cu un fundaș advers alături. Viteza mai bună a kosovarului i-a permis să aibă prim-planul în momentul șutului său în cross, de pe stânga. Și… bară, bară, goool! Fantastică remontadă! Rewzultat final: 2-1 (0-1)! Bașca, locul 6, unul dede play-off, până, cel puțin, vor juca luni, 19 februarie 2024, și Sepsi Sfântu Gheorghe cu Farul, și Universitatea Cluj cu FCSB! Chiar dacă Sepsi și U vor fi pe propriile terenuri, adversarele lor sunt grele, motiv să cred că nu ar fi deloc de mirare ca FC Petrolul să termine runda cu numărul 26 pe aceeași poziție, ultima a play-off-ului. Evident, dacă gazdele ultimelor două meciuri ale etapei a XXVI-a nu se vor impune. Oricare ar câștiga sare peste găzari, iar dacă ambele o vor face, atunci ploieștenii vor termina runda pe poziția a VIII-a. Următorul meci al „lupilor”, cel de sâmbătă, 24 februarie, de la 14.00, va fi extrem de dificil: la Arad, cu o UTA în revenire și capabilă de surprize neplăcute pentru oaspeți.