Rezultat-bombă la Filiaşi: CSM Ploieşti – bătută la 10 puncte diferenţă de „lanterna roşie” a Ligii Naţionale feminine

Redactia -

Deşi plecate cu speranţe mari pentru a obţine primul succes din deplasare în ediţia 2011-2012 a Ligii Naţionale de handbal, fetele de la CSM Ploieşti au avut parte de o cruntă dezamăgire, pierzând la scor, în sala de sport de la Filiaşi, în faţa ultimei clasate din ierarhie – SCM Craiova: 24-34 (13-16). La finele acestei partide, încheiată cu un rezultat-surpriză, antrenorul învinselor, Gheorghe Ionescu, a declarat: „Am jucat foarte prost, apărarea a fost inexistentă, excepţie făcând portarii, iar ratările din atac şi greşelile neprovocate au condus la dezastru. Într-un fel, pauza competiţională vine bine, dacă ne vom aşeza cu picioarele în apă rece. Trebuie să ne punem totul la punct. Campionatul nu s-a terminat, se joacă, toate echipele pot urca sau coborî în a doua jumătate a clasamentului. Atenţia noastră este să evităm cele patru locuri retrogradabile. Eu zic că este posibil, dar numai schimbând total jocul arătat la Filiaşi. Este primul meci pe care-l pierdem la zece goluri. Nici anul acesta şi nici acum trei ani, chiar şi Oltchimul nu ne-a bătut la o astfel de diferenţă. Pentru mine, este inexplicabil”. Cam aşa şi este, ce să mai vorbim!

Pentru CSM Ploieşti au înscris următoarele handbaliste: Andreea Dospin (foto; www.ziare.com – 8 goluri), Janina Luca (7), Ramona Ştefan (3), Nicoleta Gâscă Alexandrescu (2), Daniela Crap (2) şi Aneta Barcan Gheorghe (2). Cele mai bune marcatoare ale formaţiei din Craiova au fost Alexandra Gogoriţă şi Mihaela Livia Ivan-Briscan, fiecare cu câte opt reuşite, internaţionala Roxana Gatzel Han, vedeta gazdelor, punctând de trei ori. După o pauză competiţională oficială care ţine până joi, 12 aprilie 2012, ploieştencele se vor deplasa la Constanţa, pentru a oferi replica echipei locale, Universitatea Neptun, aflată în luptă directă cu viitoarele oaspete în vederea evitării llocurilor retrogradabile.