Dacă Musi și coechipierii săi de la România „U 20” au fost readuși pe pământ după un duș rece în Norvegia, alți doi fotbaliști ai Petrolului, Rădulescu & Răducan, duc mai departe România „U 19” spre EURO!

Luni, 16 octombrie 2023, și marți, 17 octombrie, echipele naționale ale României „U 20” și „U 19”, la care au fost convocați și fotbaliști tineri legitimați la FC Petrolul Ploiești, au bifat meciuri oficiale. Astfel, în Elite League, Alexandru Musi (foto, în text, cu fanionul în mână), căpitanul selecționatei „U 20” a României și, totodată, under împrumutat de găzari de la FCSB pentru un sezon, și coechipierii săi au avut parte de un eșec rușinos. În schimb, neînvinși în cele trei confruntări ce-au avut loc în Cehia, în grupa a X-a, Mihnea Rădulescu (foto, la titlu, primul din dreapta, pe rândul de jos)  și Iustin Răducan (foto, la titlu, al patrulea de la stânga, pe rândul din mijloc), alături de colegii lor de la România „U 19”, s-au calificat de pe locul secund – după o remiză cu echipa națională a țării gazdă – la Turul de Elită, ultimul pas de dinaintea turneului final al EURO 2024.

În prima zi a săptămânii, după ce, zilele trecute, câștigase neașteptat în dauna Angliei „U 20”, pe stadionul bucureștean Arcul de Triumf, selecționata pregătită de Costin Curelea a capotat lamentabil, pe Frederikstad Arena, în fața Norvegiei „U 20”, scor: 0-5 (0-3). Asta într-un joc în care Musi a fost utilizat numai în prima repriză. În schimb, la „Stadion Stovky”, din Frydek-Mistek, România „U 19” a remizat, 1-1 (0-1), cu reprezentativa Cehiei „U 19”. Drept urmare, Rădulescu – menajat total în acest meci, din cauza unui hematom sub gleznă, dar și din rațiuni tactice, după ce un coechipier, Andrei Florea, văzuse „roșu” – și Răducan, laolaltă cu toți ceilalți tricolori de profil, duc mai departe selecționata lor spre EURO 2004, din Irlanda de Nord (vezi facsimil).

Alexandru Musi, în calitate de căpitan la „U 20”, a fost titular în ambele dueluri mai sus-menționate, dar nu și integralist în ambele. Așa cum era firesc, deoarece urmează pentru el un meci dificil în week-end, în Superligă, cel de la Craiova, al Petrolului, contra CSU. Musi a fost pe teren 73 de minute, în compania Angliei „U 2”, fiind printre cei mai buni fotbaliști, atunci, iar în Norvegia – numai 45, primele ale întâlnirii pierdute, reamintesc, la scor. Nu a marcat în cele două dispute, însă a participat direct la faza deschiderii scorului în dauna tinerilor din Albion și a scos, apoi, penaltiul din  care România „U 20” s-a detașat și a stabilit, în fapt, și rezultatul final. Totuși, în Norvegia, tricolorii au fost depășiți fără drept de apel. Astfel încât, după locul 1 ulterior succesului de pe „Arcul de Triumf”, eșecul din Scandinavia i-a aruncat pe Alex Musi & Co. tocmai în afara podiumului (vezi facsimil). Alex se întoarce la Ploiești după 118 minute bifate la echipa națională de profil, plus cele de prelungire dictate la finalul primelor reprize din ambele partide.

Mihnea Rădulescu a fost titular în primul meci desfășurat la Ostrava, împotriva Finlandei „U 19”, scor: 0-0, fiind înlocuit în minutul 82, iar în al doilea a bifat 37, în ultima parte a disputei cu San Marino „U 19”, marcând penultimul gol într-o victorie clară, cu 7-0. Contra Cehiei, așa cum am scris mai sus, a rămas, din motive obiective, pe bancă, urmând a se vedea astfel dacă va fi bun de joc în Bănie. Per total, șeful de generație 2005 de la academia FC Petrolul a fost 119 minute pe teren, exclusiv la Ostrava, minute la care s-au adăugat cele de prelungire din prima și a doua repriză a partidelor cu Finlanda, respectiv San Marino. În ceea ce-l privește pe al doilea „lup” convocat de către selecționerul Adrian Dulcea, bucureșteanul Iustin Răducan, acesta nu a fost titular în niciun joc, intrând numai în mitanurile secunde, dar la toate cele trei partide, după cum urmează: 19 minute, 37 de minute, respectiv 30 de minute. Și Răducan a marcat un gol, tot în poarta reprezentativei statului San Marino, după un assist al coechipierului său și de la echipa de club, Mihnea Rădulescu. Evident, folosit în ultimele părți ale meciurilor, Răducan și-a adăugat și minutele de prelungire, din toate trei, celor 86 din timpul regulamentar petrecut pe gazon. Important este că ambii petroliștii s-au calificat mai departe în competiția ce duce la turneul final de anul viitor din Irlanda de Nord. Până atunci, au speranțe că vor fi convocați și la Turul de Elită. Rămâne de văzut însă, dacă Rădulescu și Răducan vor fi luați în deplasarea de la Craiova sau vor fi lăsați la Ploiești, pentru a se recupera ulterior întrecerilor din Cehia. Spre deosebire de cei doi coechipieri de la „U 19”, Musi beneficiază de o zi în plus până la meciul de pe arena Ion Oblemenco, de sâmbătă, 21 octombrie, ora 18.00, în compania echipei lui Corneliu Papură.