S-a mărit norma pe „Ilie Oană”: Petrolul ’52 a sărit de la 4 la 7! Și fără gol primit

1-noua-republicanii-roÎn cele trei meciuri jucate până acum, în ediția 2016-2017 a campionatului Ligii A Prahova, CS Petrolul ’52 Ploiești a marcat, pe arena Ilie Oană, 15 goluri și a primit doar unul! Și niciodată nu a avut mai puțin de 3.000 de fani pătimași în tribune și peluze! Asta în timp ce pe destule stadioane ale echipelor din Liga 1 este sărbătoare atunci când se adună de-o mie, o mie și jumătate, de spectatori, căci suporteri e mai greu să-i numesc! Și sâmbătă după-amiază, pe o vreme superbă, după câteva zile cu frig și ploi, în jur de 4.000 de iubitori de galben și albastru au venit alături de Claudiu Tudor și coechipierii săi, mai tineri și mai vârstnici, iar favoriții de pe gazonul tot mai bun din „templu” i-au răsplătit cu un alt meci atractiv, mărind norma de goluri, de acasă, de la patru, precum în confruntările cu AS Tufeni-Băicoi și AFC Brebu, la șapte, înscrise în poarta lui Gheorghe Radu, fiul antrenorului Unirii Urlați, Ion Radu, a treia echipă care – cum se zice – a „luat multe” la Ploiești. În fapt, cu așa suporteri de jur-împrejurul găzarilor de pe teren, oricărei formații care va veni pe arena Ilie Oană îi va fi cvasi-imposibil să scape „fără multe”!

majorete-republicanii-ro-maritaÎn absența lui Răzvan Catană și Vladimir Butufei, care au avut, de la aceeași oră, ultimul meci din grupa preliminară a UEFA Regions Cup, dar și a lui Bogdan Năstase, Michel Jipa, Ionuț Pârvu și Georgian Păun, primii trei accidentați, iar ultimul – suspendat, Octavian Grigore tot a putut trimite pe teren un prim „11” echilibrat și competitiv. Pe parcurs, a mai apelat și la trei jucători, dintre cei patru înscriși în raportul de joc, ce-au început partida pe banca de rezerve, unul dintre ei, Adrian Vintilă, remarcându-se în mod cu totul și cu totul deosebit. Astfel încât, după ce lovitura de începere i-a aparținut unei alte foste mari glorii a Petrolului, Edurad Iuhas, Claudiu Tudor & Co. au pornit asaltul buturilor Unirii Urlați. Oaspeții au rezistat doar 11 minute, adică până când căpitanul ploieștenilor a executat în forță o lovitură liberă de la 30 de metri, balonul ușor deviat de zid păcălindu-l pe Radu, care a privit derutat cum obiectul de joc poposește, pentru prima oară, în plasă. După un sfert de oră, în urma unui corner executat de pe stânga de către același Claudiu Tudor, stoperul Jean Prunescu a marcat primul său gol pentru actuala-i echipă, trimițând cu capul în poartă, din careul mic. Și dacă tot s-a dat drumul la goluri, au mai trecut 300 de secunde până când debutantul la Petrolul ’52, Sebastian Petre, a urmărit o minge trimisă către propriile buturi de căpitanul Unirii, Nicolae Ghiță, s-a lansat în cursă, a mimat o pasă spre Decebal Nae, venit lansat în centru, a schimbat direcția și a șutat din lateral stânga la colțul lung, de la 10 metri, din unghi de 45 de grade. A fost o copie fidelă a reușitei juniorului Tiberiu Nițescu, din prima repriză a duelului precedent de acasă, cu AFC Brebu. Cel din urmă s-a accidentat însă cu nouă minute înainte de finalul jocului cu Urlațiul și și-a lăsat echipa în 10 jucători, toate schimbările „din câmp” fiind deja epuizate. N0rma de la disputele de dinainte de pe „Ilie Oană” a fost bifată încă din minutul 45+2, atunci când, la o centrare de manual, de pe stânga, a lui Dragoș Gheorghe, speculativul golgheter al Petrolului, Nae, a pus capul, la 4 metri, și l-a învins pe nefericitul Radu. Cu 4-0 pe tabelă, atunci când s-a mers la vestiare, pentru pauză, soarta meciului era deja pecetluită, urlățenii făcând față tot mai greu raidurilor ofensive ale adversarilor.

3-republicanii-roLa reluare, prima schimbare a lui Tavi Grigore a fost mai mult decât inspirată, intrarea pe teren a lui Vintilă, un atacant în mare foame de goluri, a fost… cloul mitanului secund. La doar 4 minute de la apariția lui pe gazon, brezeanul a punctat „a la Madjer” (57), fructificând în stil mare pasa primită de pe dreapta de la ofensivului fundaș dreapta junior Alberto Olaru. Aidoma algerianului, odată, și a lui Zlatan Ibrahomivic, mai recent, Vintilă a trimis mingea în poartă, de la 8 metri, cu călcâiul, aruncând tribunele și peluzele în aer! Nu s-a mulțumit doar cu atât și fiind mereu în căutarea și a altor goluri, el spărgând deja gheața, cu acest prilej, în tricoul Petrolului, într-un interval de numai 180 de secunde (71-74) pus-o și de primul hat-trick curat! Mai întâi, a urmărit o minge filtrantă a lui Dragoș Gheorghe și a deviat-o, din alunecare, pe lângă goal-keeper-ul oaspeților, de la 10 metri. Apoi, a pus, și el, perfect capul, de la 8 metri, la o minge care i-a fost pusă pe creștet de către un alt junior, Mihai Velisar, cel care atunci când mai și trage la poartă parcă… dezumflă obiectul de joc! Tabela a rămas înțepenită la 7-0, ridicându-se astfel cu mult ștacheta reușitelor. De remacat însă și că Ghiță a „bubuit” bara verticală din stânga debutantului Claudiu Chiș, în minutul 77, în urma unei lovituri libere directe expediate de la peste 30 de metri. A fost unica șansă mare de gol a Unirii Urlați. Echipă care a vrut, dar nu a putut mai mult în fața unei trupe dezlănțuite, care are acum un goalveraj excelent, 19-2, și 13 puncte, în ierarhia la zi!

4-republicanii-roDecis să acorde minute și mai nou-veniților sau care nu apucaseră încă să debuteze, tehnicianul Petrolului ’52 a apelat, în afara portarului Chiș și a lui Sebi Petre, și la Andrei Vlad, un alt fotbalist tânăr și, totodată, un fundaș central elegant, amintind  ca alură și joc de marele Sandu Boc! A fost un alt meci în care laude merită tot efectivul folosit, încurajat non-stop de suporteri, încântați de show-ul oferit de favoriții lor. Apropo de spectacol, excelentă ideea organizatorilor de a face un concurs în pauză, la care au participat patru suporteri, invitați pe gazon să execute lovituri de la „11 metri” fostului portar al Petrolului de altădată, Ion Catană, transformat apărător al buturilor din… atacant! Cel mai bun excutant a plecat acasă cu un rucsac și materiale promoționale oferite de firma Decathlon, iar ceilalți trei au primit premii de consolare. Buna dispoziție în cele 15 minute de relaș pentru fotbaliști a fost întreținută și de majoretele de la „Happy Dance”, o trupă interesantă pregătită de Alexandra Negulescu, alias Zizik, o fostă majoretă de la meciurile fostei mari echipe de baschet CSU Asesoft Ploiești! O inițiativă care trebuie perpetuată și la partidele viitoare, atâta vreme cât timpul o va și permite. PETROLUL ’52: Chiș 6.5 – Olaru 7.5, Prunescu 8, Al. Crăciun 7 (72 – A. Vlad 7), Velisar 7.5 – Cl Tudor (cpt) 8 – I. Dumitrescu 6.5, Nițescu 7.5, Dr. Gheorghe 8 – S. Petre 8 (56 – A. Ursu 7) – D. Nae 8 (53 – Ad. Vinitlă 10). Antrenori: Octavian Grigore (principal), Gheorghe Liliac (cu portarii).

UNIREA: Gh. Radu 5.5 – C. Roșu 5 (80 – I. Dobre), Ad. Bălașa 5, Maradin 5.5, Cl. Ilie 5 (80 – C. Sandu) – N. Ghiță (cpt) 6 – G. Zahiu 5.5 (66 – Mirică 5), A. Bărbuceanu 5.5 (46 – Chercheață 5), Chelba 6, Burducea 5.5 – V. Rob 6. Antrenor: Ion Radu.

Au arbitrat: Cristina Părăluță 7 (Pucheni, județul Dâmbovița) – Gabriel Răduță 7 și Andrei Sotir 7 (ambii din Ploiești).

Observator AJF: Mihai Ion (Ploiești).

Cartonașe galbene: Maradin (19), Nițescu (28), I. Dumitrescu (31), Burducea (44), Olaru (76), I. Dobre (81).

Înainte de primul fluier, cei 22 de fotbaliști s-au strâns la centrul terenului, împreună cu brigada de arbitri, pentru un minut de reculegere în memoria fostului mare portar al Petrolului, Vasile Sfetcu, trecut în neființă în săptămâna meciului. Dumnezeu să-l odihnească în pace pe celebrul goal-keeper, internațional, campion cu marea echipă a găzarilor și combatant în turul din Anglia, cu FC Liverpool!