S-a stabilit țintarul ediției 2018-2019 a campionatului Ligii a II-a de fotbal. În primele etape, cu o excepție, Petrolul are adversare din regat, apoi le „ia la mână” pe cele din Ardeal și Banat

Sport

Dragos Trestioreanu

Astăzi, 19 iulie 2018, la Casa Fotbalului a avut loc tragerea la sorți pentru ediția 2018-2019 a campionatului Ligii a II-a de fotbal, întrecere la care se vor alinia, ca și în sezonul trecut nu mai puțin de 20 de echipe, printre care și nou-promovata FC Petrolul Ploiești, al cărei program, în tur, în primele cinci etape, este mai ușor în ceea ce privește distanțele din deplasări, cele mai lungi apărând abia din runda a VI-a încolo. În urma tragerii la sorţi, a rezultat ca echipele să aibă numere care să le indice programul, conform tabelei Berger 20, țintar postat de www.liga2.ro.

Echipe care sunt din acelaşi oraş şi care, conform regulamentului, trebuie să joace alternativ pe teren propriu:
2 – ASU Politehnica Timişoara
12 – ACS Politehnica Timişoara
18 – Metaloglobus București
8 – Daco-Getica Bucureşti
Echipe care au solicitat să joace în deplasare:
15 – Sportul Snagov
14 –
Academica Clinceni
13 – UTA Arad
Echipe nou-promovate care joacă acasă:
4 – Aerostar Bacău
9 – Farul Constanţa
6 – FC Petrolul Ploieşti
1 – ACS Energeticianul Petroșani
3 – Universitatea Cluj
Restul echipelor din Liga 2:
19 – Chindia Târgovişte
5 – FC Argeş Pitești
20 –
Luceafărul Oradea
7 – CS Mioveni
11 – Ripensia Timişoara

16 –
CS Baloteşti
17 – Pandurii Lignitul Târgu Jiu
10 – Dacia Unirea Brăila

ETAPA I, 4 august 2018

ACS Energeticianul Petroșani – Luceafărul Oradea
ASU Politehnica Timişoara – Chindia Târgovişte
Universitatea Cluj – Metaloglobus București
Aerostar Bacău – Pandurii Lignitul Târgu Jiu
FC Argeş Pitești – CS Baloteşti
FC Petrolul Ploieşti – Sportul Snagov
CS Mioveni – Academica Clinceni
Daco-Getica Bucureşti – UTA Arad
Farul Constanţa – ACS Poli Timişoara
Dacia Unirea Brăila – Ripensia Timişoara

Etapa a II-a, 11 august 2018

Luceafărul Oradea – Ripensia Timişoara
ACS Poli Timişoara – Dacia Unirea Brăila
UTA Arad – Farul Constanţa
Academica Clinceni – Daco-Getica Bucureşti
Sportul Snagov – CS Mioveni
CS Baloteşti – FC Petrolul Ploieşti
Pandurii Lignitul Târgu Jiu – FC Argeş Pitești
Metaloglobus București – Aerostar Bacău
Chindia Târgovişte – Universitatea Cluj
ACS Energeticianul Petroșani – ASU Politehnica Timişoara

Etapa a III-a, 18 august 2018

ASU Politehnica Timişoara – Luceafărul Oradea
Universitatea Cluj – ACS Energeticianul Petroșani
Aerostar Bacău – Chindia Târgovişte
FC Argeş – Metaloglobus București
FC Petrolul Ploieşti – Pandurii Lignitul Târgu Jiu
CS Mioveni – CS Baloteşti
Daco-Getica Bucureşti – Sportul Snagov
Farul Constanţa – Academica Clinceni
Dacia Unirea Brăila – UTA Arad
Ripensia Timişoara – ACS Poli Timişoara

Etapa a IV-a, 25 august 2018

Luceafărul Oradea – ACS Poli Timişoara
UTA Arad – Ripensia Timişoara
Academica Clinceni – Dacia Unirea Brăila
Sportul Snagov – Farul Constanţa
CS Baloteşti – Daco-Getica Bucureşti
Pandurii Lignitul Târgu Jiu – CS Mioveni
Metaloglobus București – FC Petrolul Ploieşti
Chindia Târgovişte – FC Argeş Pitești
ACS Energeticianul Petroșani – Aerostar Bacău
ASU Politehnica Timişoara – Universitatea Cluj

Etapa a V-a, 1 septembrie 2018

Universitatea Cluj – Luceafărul Oradea
Aerostar Bacău – ASU Politehnica Timişoara
FC Argeş Pitești – ACS Energeticianul Petroșani
FC Petrolul Ploieşti – Chindia Târgovişte
CS Mioveni – Metaloglobus București
Daco-Getica Bucureşti – Pandurii Lignitul Târgu Jiu
Farul Constanţa – CS Baloteşti
Dacia Unirea Brăila – Sportul Snagov
Ripensia Timişoara – Academica Clinceni
ACS Poli Timişoara – UTA Arad

Etapa a VI-a, 8 septembrie 2018

Luceafărul Oradea – UTA Arad
Academica Clinceni – ACS Poli Timişoara
Sportul Snagov – Ripensia Timişoara
CS Baloteşti – Dacia Unirea Brăila
Pandurii Lignitul Târgu Jiu – Farul Constanţa
Metaloglobus București – Daco-Getica Bucureşti
Chindia Târgovişte – CS Mioveni
ACS Energeticianul Petroșani – FC Petrolul Ploieşti
ASU Politehnica Timişoara – FC Argeş Pitești
Universitatea Cluj – Aerostar Bacău

Etapa a VII-a, 15 septembrie 2018

Aerostar Bacău – Luceafărul Oradea
FC Argeş Pitești – Universitatea Cluj
FC Petrolul Ploieşti – ASU Politehnica Timişoara
CS Mioveni – ACS Energeticianul Petroșani
Daco-Getica Bucureşti – Chindia Târgovişte
SSC Farul Constanţa – Metaloglobus București
Dacia Unirea Brăila – Pandurii Lignitul Târgu Jiu     
Ripensia Timişoara – CS Baloteşti     
ACS Poli Timişoara – Sportul Snagov     
UTA Arad – Academica Clinceni

Etapa a VIII-a, 22 septembrie 2018

Luceafărul Oradea – Academica Clinceni
Sportul Snagov – UTA Arad
CS Baloteşti – ACS Poli Timişoara
Pandurii Lignitul Târgu Jiu – Ripensia Timişoara
Metaloglobus București – Dacia Unirea Brăila
Chindia Târgovişte – Farul Constanţa
ACS Energeticianul Petroșani – Daco-Getica Bucureşti
ASU Politehnica Timişoara – CS Mioveni
Universitatea Cluj – FC Petrolul Ploieşti
Aerostar Bacău – FC Argeş Pitești

Etapa a IX-a, 29 septembrie 2018

FC Argeş Pitești – Luceafărul Oradea
FC Petrolul Ploieşti – Aerostar Bacău
CS Mioveni – Universitatea Cluj
Daco-Getica Bucureşti – ASU Politehnica Timişoara
Farul Constanţa – ACS Energeticianul Petroșani
Dacia Unirea Brăila – Chindia Târgovişte
Ripensia Timişoara – Metaloglobus București
ACS Poli Timişoara – Pandurii Lignitul Târgu Jiu
UTA Arad – CS Baloteşti
Academica Clinceni – Sportul Snagov

Etapa a X-a, 6 octombrie 2018

Luceafărul Oradea – Sportul Snagov
CS Baloteşti – Academica Clinceni
Pandurii Lignitul Târgu Jiu – UTA Arad
Metaloglobus București – ACS Poli Timişoara
Chindia Târgovişte – Ripensia Timişoara
ACS Energeticianul Petroșani – Dacia Unirea Brăila
ASU Politehnica Timişoara – Farul Constanţa
Universitatea Cluj – Daco-Getica Bucureşti
Aerostar Bacău – CS Mioveni
FC Argeş Pitești – FC Petrolul Ploieşti

Etapa a XI-a, 10 octombrie 2018 (intermediară)

FC Petrolul Ploieşti – Luceafărul Oradea
CS Mioveni – FC Argeş Pitești
Daco-Getica Bucureşti – Aerostar Bacău
Farul Constanţa – Universitatea Cluj
Dacia Unirea Brăila – ASU Politehnica Timişoara
Ripensia Timişoara – ACS Energeticianul Petroșani
ACS Poli Timişoara – Chindia Târgovişte
UTA Arad – Metaloglobus București
Academica Clinceni – Pandurii Târgu Jiu
Sportul Snagov – CS Baloteşti

Etapa a XII-a, 13 octombrie 2018

Luceafărul Oradea – CS Baloteşti
Pandurii Lignitul Târgu Jiu – Sportul Snagov
Metaloglobus București – Academica Clinceni
Chindia Târgovişte – UTA Arad
ACS Energeticianul Petroșani – ACS Poli Timişoara
ASU Politehnica Timişoara – Ripensia Timişoara
Universitatea Cluj – Dacia Unirea Brăila
Aerostar Bacău – Farul Constanţa
FC Argeş Pitești – Daco-Getica Bucureşti
FC Petrolul Ploieşti – CS Mioveni

Etapa a XIII-a, 20 octombrie 2018

CS Mioveni – Luceafărul Oradea
Daco-Getica Bucureşti – FC Petrolul Ploieşti
Farul Constanţa – FC Argeş Pitești
Dacia Unirea Brăila – Aerostar Bacău
Ripensia Timişoara – Universitatea Cluj
ACS Poli Timişoara – ASU Politehnica Timişoara
UTA Arad – ACS Energeticianul Petroșani
Academica Clinceni – Chindia Târgovişte
Sportul Snagov – Metaloglobus București
CS Baloteşti – Pandurii Târgu Jiu

Etapa a XIV-a, 27 octombrie 2018

Luceafărul Oradea – Pandurii Lignitul Târgu Jiu
Metaloglobus București  – CS Baloteşti
Chindia Târgovişte – Sportul Snagov
ACS Energeticianul Petroșani – Academica Clinceni
ASU Politehnica Timişoara – UTA Arad
Universitatea Cluj – ACS Poli Timişoara
Aerostar Bacău – Ripensia Timişoara
FC Argeş – Dacia Unirea Brăila
FC Petrolul Ploieşti – Farul Constanţa
CS Mioveni – Daco-Getica Bucureşti

Etapa a XV-a, 3 noiembrie 2018

Daco-Getica Bucureşti – Luceafărul Oradea
Farul Constanţa – CS Mioveni
Dacia Unirea Brăila – FC Petrolul Ploieşti
Ripensia Timişoara – FC Argeş Pitești
ACS Poli Timişoara – Aerostar Bacău
UTA Arad – Universitatea Cluj
Academica Clinceni – ASU Politehnica Timişoara
Sportul Snagov – ACS Energeticianul Petroșani
CS Baloteşti – Chindia Târgovişte
Pandurii Lignitul Târgu Jiu – Metaloglobus București

Etapa a XVI-a, 10 noiembrie 2018

Luceafărul Oradea – Metaloglobus București
Chindia Târgovişte – Pandurii Lignitul Târgu Jiu
ACS Energeticianul Petroșani – CS Baloteşti
ASU Politehnica Timişoara – Sportul Snagov
Universitatea Cluj – Academica Clinceni
Aerostar Bacău – UTA Arad
FC Argeş Pitești – ACS Poli Timişoara
FC Petrolul Ploieşti – Ripensia Timişoara
CS Mioveni – Dacia Unirea Brăila
Daco-Getica Bucureşti – Farul Constanţa

Etapa a XVII-a, 17 noiembrie 2018

Farul Constanţa – Luceafărul Oradea
Dacia Unirea Brăila – Daco-Getica Bucureşti
Ripensia Timişoara – CS Mioveni
ACS Poli Timişoara – FC Petrolul Ploieşti
UTA Arad – FC Argeş Pitești
Academica Clinceni – Aerostar Bacău
Sportul Snagov – Universitatea Cluj
CS Baloteşti – ASU Politehnica Timişoara
Pandurii Lignitul Târgu Jiu – ACS Energeticianul Petroșani
Metaloglobus București – Chindia Târgovişte

Etapa a XVIII-a, 24 noiembrie 2018

Luceafărul Oradea – Chindia Târgovişte
ACS Energeticianul Petroșani – Metaloglobus București
ASU Politehnica Timişoara – Pandurii Lignitul Târgu Jiu
Universitatea Cluj – CS Baloteşti
Aerostar Bacău – Sportul Snagov
FC Argeş Pitești – Academica Clinceni
FC Petrolul Ploieşti – UTA Arad
CS Mioveni – ACS Poli Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – Ripensia Timişoara
Farul Constanţa – Dacia Unirea Brăila

Etapa a XIX-a, 28 noiembrie 2018 (intermediară)

Dacia Unirea Brăila – Luceafărul Oradea
Ripensia Timişoara – Farul Constanţa
ACS Poli Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
UTA Arad – CS Mioveni
Academica Clinceni – FC Petrolul Ploieşti
Sportul Snagov – FC Argeş Pitești
CS Baloteşti – Aerostar Bacău
Pandurii Lignitul Târgu Jiu – Universitatea Cluj
Metaloglobus București – ASU Politehnica Timişoara
Chindia Târgovişte – ACS Energeticianul Petroșani

În 2018, se vor disputa şi două etape din retur, apoi campionatul se va relua cu etapa a 22-a, pe 23 februarie 2019, şi se va încheia pe 1 iulie 2019. La fel ca în tur, şi în retur sunt programate tot câte două intermediare.

Programul etapelor returului:

Etapa a XX-a – 1 decembrie 2018
Etapa a XXI-a – 8 decembrie 2018
Etapa a XXII-a – 23 februarie 2019
Etapa a XXIII-a – 2 martie 2019
Etapa a XXIV-a – 9 martie 2019
Etapa a XXV-a – 16 martie 2019
Etapa a XXVI-a – 23 martie 2019
Etapa a XXVII-a – 30 martie 2019
Etapa a XXVIII-a – 6 aprilie 2019
Etapa a XXIX-a – 13 aprilie 2019
Etapa a XXX-a – 17 aprilie 2019 (intermediară)
Etapa a XXXI-a – 20 aprilie 2019
Etapa a XXXII-a – 27 aprilie 2019
Etapa a XXXIII-a – 4 mai 2019
Etapa a XXXIV-a – 11 mai 2019
Etapa a XXXV-a – 15 mai 2019 (intermediară)
Etapa a XXXVI-a – 18 mai 2019
Etapa a XXXVII-a – 25 mai 2019
Etapa a XXXVIII-a – 1 iunie 2019

 N.B. în noul sezon al Ligii 2, vor evolua 20 de echipe, care au obţinut dreptul de participare, după cum urmează: 2 echipe care au retrogradat din Liga I; 12 echipe care au evoluat în sezonul precedent al campionatului Ligii a II-a; 5 echipe care au promovat din Liga a III-a; o echipă care a retrogradat din Liga a II-a, dar a ocupat locul vacant rămas ca urmare a deciziei clubului CS Afumaţi de a continua întrecerile în Liga a III-a.

Foto: www.liga2.ro

Citeste mai departe



Statistici T5
Inline
Inline