S-a terminat sezonul regulat de baschet masculin: CSU Asesoft – BC Timişoara, în sferturile play-off-ului

Marţi, 2 aprilie 2013, s-au desfăşurat meciurile ultimei etape ale sezonului regulat din Liga Naţională de Baschet Masculin, încheiate cu următoarele rezultate: CSŞ Giurgiu – CSU Asesoft Ploieşti 76-89 (16-20; 17-29; 25-12; 18-28), Timba Timişoara – CS Gaz Metan Mediaş 75-96, BC Farul Constanţa – BC Timişoara 72-73, BC Mureş Târgu Mureş – BC PH Csikszereda Miercurea Ciuc 112-54, CSM Bucureşti – CSU Atlassib Sibiu 85-75, CS Energia Rovinari – CS Dinamo Bucureşti 98-71, „U”-Mobitelco BT Cluj-Napoca – BCM Universitatea Piteşti 96-66, SCM Universitatea Craiova – CSM Oradea 86-78. Astfel, iată care au fost echipele calificate în play-off: 1. BC Mureş – 53 de puncte (23 de victorii/7 înfrângeri); 2. CSM Oradea – 53 (23/7); 3. CSU Asesoft – 53 (23/7); 4. SCM Universitatea – 51 (21/9); 5. CS Gaz Metan  – 50 (20/10); 6. BC Timişoara – 50 (20/10); 7. „U”-Mobiitelco BT – 50 (20/10); 8. CSM Bucureşti – 48 (18/12). Restul formaţiilor vor combate în play-out. Programul play-off-ului este următorul: BC Mureş – CSM Bucureşti, CSM Oradea – „U”-Mobitelco BT, CSU Asesoft – BC Timişoara, SCM Universitatea – CS Gaz Metan. Echipele transcrise primele vor avea avantajul unui meci în plus disputat pe teren propriu, în această fază a competiţiei, care se va juca după principiul „cel mai bun din trei meciuri”.

Alhaji_la_cosDeşi la egalitate de puncte cu BC Mureş şi CSM Oradea, campioana en-titre, CSU Asesoft Ploieşti, a fost ultima în mini-clasamentul alcătuit ca urmare a partidelor directe din sezonul regulat, ploieştenii având doar o singură victorie, cea de la Oadea, în faţa CSM-ului, în retur. În ultimul joc, cel de la Giurgiu, contra formaţiei locale, CSŞ, Asesoftul s-a impus în trei dintre cele patru sferturi, MVP-ul întâlnirii fiind „shooter”-ul leton Ivars Timermanis (foto stânga, la minge, în duel cu Stefan Atanackovic, de la CS Energia Rovinari; Mirela Oprea), în mare revenire de formă, balticul fiind coşgheterul disputei, cu 28 de puncte (8/13, la aruncări din afara semicercului!), în 34 de minute şi 36 de secunde petrecute pe parchet, cele mai multe din echipa sa. Al doilea marcator a fost Virgil Stănescu (17), iar al treilea – Alhaji Mohammed (10; 1×3), americanul confirmând forma bună arătată în confruntarea de la Brazi, din etapa precedentă (foto dreapta, aruncând la coş; Mirela Oprea).

Până la meciurile din sferturile play-off-ului, ploieştenii vor merge, în week-end, în oraşul viitoarei lor adversare din campionat, BC Timişoara, pentru Final Four-ul Cupei României. O posibilă „avanpremieră” a duelurilor din LNBM ar putea avea loc doar în finală, CSU Asesoft jucând sâmbătă, 6 aprilie, de la ora 17.00, cu „U”-Mobitelco BT Cluj-Napoca, iar bănăţenii împotriva trupei de la CS Gaz Metan Mediaş (19.30). A doua zi, sunt programate finala mica, între învinsele din prima zi (15.30), şi finala mare (18.30),  cu trofeul pe masă combătând învingătoarele de sâmbătă.