S-a tras la sorți țintarul ediției 2019-2020 a campionatului Ligii a II-a de fotbal. Program infernal, în tur, pentru FC Petrolul și rețetă modestă! Derbiul contra Rapidului, în prima intermediară

Dragos Trestioreanu - Sport

S-a tras la sorți țintarul ediției 2019-2020 a campionatului Ligii a II-a de fotbal. Program infernal, în tur, pentru FC Petrolul și rețetă modestă! Derbiul contra Rapidului, în prima intermediară

Astăzi, 17 iulie 2019, la Casa Fotbalului, din București, Gabriel Bodescu, secretar general adjunct al FRF, și Felix Grigore, manager de competiții al FRF, au tras la sorți programul turului campionatului Ligii a II-a de fotbal, care va debuta pe 3 august, meciurile urmând însă a se desfășura în zilele alese de deținătorii drepturilor exclusive de transmisie TV. După cum se poate observa mai jos, un debut de competiție dificil pentru FC Petrolul Ploiești, cu trei deplasări și cu un joc acasă cu UTA Arad, în primele patru etape. UTA este o echipă mult întărită în inter-sezon, atât la nivelul lotului, cât și, mai ales, al staff-ului tehnic, condus de Balint Laszlo, antrenor care a scos, în ediția trecută, două remize pe arena Ilie Oană, cu Sportul Snagov, în tur, și – în retur – cu Metaloglobus București, prima adversară din acest sezon a „lupilor”.

De subliniat că partidele de pe teren propriu, din tur, ale trupei „galben-albaștrilor” nu sunt prea ofertante din punctul de vedere al echipelor care vor oferi replica Petrolului, la Ploiești, anticpându-se astfel rețete mai modeste, din păcate, pentru clubul găzarilor. Altfel, de remarcat că derbiul mult așteptat contra Rapidului va avea loc la mijlocul lunii octombrie, în capitala țării, fiind programat în cea dintâi rundă intermediară a primei jumătăți de campionat. Un noroc pentru „lupi” ar fi că, deoarece și anul acesta se vor disputa două etape din retur – vor juca acasă, consecutiv, cu SCM Gloria Buzău, în ultima a turului, respectiv cu Metaloglobus Bucureșțti, antrenată de-acum de fostul petrolist Marius Măldărășanu, în prima a celei de-a doua jumătăți a întrecerilor.Dar, toate acestea sunt numai anticipări, ce urmează a se întâmpla cu adevărat putându-se observa numai vizionând meci după meci. Una peste alta, va fi, cred, cea mai frumoasă și echilibrată ediție de campionat din eșalonul secund! Iată, mai jos, numerele din Tabela Berger ale divizionarelor secunde și solicitările fiecăreia cu privire la disputarea jocurilor din prima etapă, ca și programul turului, așa cum a fost tras la sorți, precum și datele de desfășurare ale returului:

Metaloglobus Bucureşti – 9
Daco-Getica Bucureşti – 19 (din oficiu, joacă în deplasare, fiind din Bucureşti, ca Metaloglobus, care a extras număr de acasă)
Ripensia Timişoara – 14 (a solicitat să joace în deplasare)
ASU Politehnica Timişoara – 4 (din oficiu, joacă acasă, fiind din tot din Timişoara, ca Ripensia)
FC Argeş – 7
CS Mioveni – 17 (din oficiu, joacă în deplasare, fiind aproapiată de FC Argeş Pitești, care a extras număr de acasă)
SCM Gloria Buzău – 8 (acasă, fiind nou-promovată)
Rapid Bucureşti – 1 (acasă, fiind nou-promovată)
Turris-Oltul Turnu Măgurele – 3 (acasă, fiind nou-promovată)
CSM Reşiţa – 5 (acasă, fiind nou-promovată)
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – 13 (deși nou-promovată a solicitat să joace în deplasare)
Universitatea Cluj – 16 (a solicitat să joace în deplasare)
FC Petrolul Ploieşti – 12 (a solicitat să joace în deplasare)
SSC Farul Constanţa – 20 (a solicitat să joace în deplasare)
UTA Arad – 10 (a solicitat să joace acasă)
Concordia Chiajna – 2 (a solicitat să joace acasă)
Dunărea Călăraşi – 11
Sportul Snagov – 15
Luceafărul Oradea – 6
Pandurii Târgu Jiu – 18

TURUL CAMPIONATULUI

Etapa I – 3 august 2019

Rapid Bucureşti – SSC Farul Constanţa
Concordia Chiajna – Daco-Getica Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Pandurii Târgu Jiu
ASU Politehnica Timişoara – CS Mioveni
CSM Reşiţa – Universitatea Cluj
Luceafărul Oradea – Sportul Snagov
FC Argeş Pitești – Ripensia Timişoara
SCM Gloria Buzău – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
METALOGLOBUS BUCUREȘTI – FC PETROLUL PLOIEȘTI
UTA Arad – Dunărea Călăraşi

Etapa a II-a – 10 august 2019

SSC Farul Constanţa – Dunărea Călăraşi
FC PETROLUL PLOIEȘTI – UTA ARAD
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Metaloglobus Bucureşti
Ripensia Timişoara – SCM Gloria Buzău
Sportul Snagov – FC Argeş Pitești
Universitatea Cluj – Luceafărul Oradea
CS Mioveni – CSM Reşiţa
Pandurii Târgu Jiu – ASU Politehnica Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Rapid Bucureşti – Concordia Chiajna

Etapa a III-a – 17 august 2019

Concordia Chiajna – SSC Farul Constanţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Rapid Bucureşti
ASU Politehnica Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
CSM Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu
Luceafărul Oradea – CS Mioveni
FC Argeş Pitești – Universitatea Cluj
SCM Gloria Buzău – Sportul Snagov
Metaloglobus Bucureşti – Ripensia Timişoara
UTA Arad – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
DUNĂREA CĂLĂRAȘI – FC PETROLUL PLOIEȘTI

Etapa a IV-a – 24 august 2019

SSC FARUL CONSTANȚA – FC PETROLUL PLOIEȘTI
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Dunărea Călăraşi
Ripensia Timişoara – UTA Arad
Sportul Snagov – Metaloglobus Bucureşti
Universitatea Cluj – SCM Gloria Buzău
CS Mioveni – FC Argeş Pitești
Pandurii Târgu Jiu – Luceafărul Oradea
Daco-Getica Bucureşti – CSM Reşiţa
Rapid Bucureşti – ASU Politehnica Timişoara
Concordia Chiajna – Turris-Oltul Turnu Măgurele

Etapa a V-a – 31 august 2019

Turris-Oltul Turnu Măgurele – SSC Farul Constanţa
ASU Politehnica Timişoara – Concordia Chiajna
CSM Reşiţa – Rapid Bucureşti
Luceafărul Oradea – Daco-Getica Bucureşti
FC Argeş Pitești – Pandurii Târgu Jiu
SCM Gloria Buzău – CS Mioveni
Metaloglobus Bucureşti – Universitatea Cluj
UTA Arad – Sportul Snagov
Dunărea Călăraşi – Ripensia Timişoara
FC PETROLUL PLOIEȘTI – FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC

Etapa a VI-a – 7 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
RIPENSIA TIMIȘOARA – FC PETROLUL PLOIEȘTI
Sportul Snagov – Dunărea Călăraşi
Universitatea Cluj – UTA Arad
CS Mioveni – Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – SCM Gloria Buzău
Daco-Getica Bucureşti – FC Argeş Pitești
Rapid Bucureşti – Luceafărul Oradea
Concordia Chiajna – CSM Reşiţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele – ASU Politehnica Timişoara

Etapa a VII-a – 14 septembrie 2019

ASU Politehnica Timişoara – SSC Farul Constanţa
CSM Reşiţa – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Luceafărul Oradea – Concordia Chiajna
FC Argeş Pitești – Rapid Bucureşti
SCM Gloria Buzău – Daco-Getica Bucureşti
Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
UTA Arad – CS Mioveni     
Dunărea Călăraşi – Universitatea Cluj     
FC PETROLUL PLOIEȘTI – SPORTUL SNAGOV     
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Ripensia Timişoara

Etapa a VIII-a – 21 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Ripensia Timişoara
Sportul Snagov – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
UNIVERSITATEA CLUJ – FC PETROLUL PLOIEȘTI
CS Mioveni – Dunărea Călăraşi
Pandurii Târgu Jiu – UTA Arad
Daco-Getica Bucureşti – Metaloglobus Bucureşti
Rapid Bucureşti – SCM Gloria Buzău
Concordia Chiajna – FC Argeş Pitești
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Luceafărul Oradea
ASU Politehnica Timişoara – CSM Reşiţa

Etapa a IX-a – 28 septembrie 2019

CSM Reşiţa – SSC Farul Constanţa
Luceafărul Oradea – ASU Politehnica Timişoara
FC Argeş Pitești – Turris-Oltul Turnu Măgurele
SCM Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Metaloglobus Bucureşti – Rapid Bucureşti
UTA Arad – Daco-Getica Bucureşti
Dunărea Călăraşi – Pandurii Târgu Jiu
FC PETROLUL PLOIEȘTI – CS MIOVENI
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Universitatea Cluj
Ripensia Timişoara – Sportul Snagov

Etapa a X-a – 5 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa – Sportul Snagov
Universitatea Cluj – Ripensia Timişoara
CS Mioveni – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
PANDURII TÂRGU JIU – FC PETROLUL PLOIEȘTI
Daco-Getica Bucureşti – Dunărea Călăraşi
Rapid Bucureşti – UTA Arad
Concordia Chiajna – Metaloglobus Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele – SCM Gloria Buzău
ASU Politehnica Timişoara – FC Argeş Pitești
CSM Reşiţa – Luceafărul Oradea

Etapa a XI-a – 12 octombrie 2019

Luceafărul Oradea – SSC Farul Constanţa
FC Argeş Pitești – CSM Reşiţa
SCM Gloria Buzău – ASU Politehnica Timişoara
Metaloglobus Bucureşti – Turris-Oltul Turnu Măgurele
UTA Arad – Concordia Chiajna
Dunărea Călăraşi – Rapid Bucureşti
FC PETROLUL PLOIEȘTI – DACO-GETICA BUCUREȘTI
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timişoara – CS Mioveni
Sportul Snagov – Universitatea Cluj

Etapa a XII-a – 16 octombrie 2019 (intermediară)

SSC Farul Constanţa – Universitatea Cluj
CS Mioveni – Sportul Snagov
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
RAPID BUCUREȘTI – FC PETROLUL PLOIEȘTI
Concordia Chiajna – Dunărea Călăraşi
Turris-Oltul Turnu Măgurele – UTA Arad
ASU Politehnica Timişoara – Metaloglobus Bucureşti
CSM Reşiţa – SCM Gloria Buzău
Luceafărul Oradea – FC Argeş Pitești

Etapa a XIII-a – 19 octombrie 2019

FC Argeş Pitești – SSC Farul Constanţa
SCM Gloria Buzău – Luceafărul Oradea
Metaloglobus Bucureşti – CSM Reşiţa
UTA Arad – ASU Politehnica Timişoara
Dunărea Călăraşi – Turris-Oltul Turnu Măgurele
FC PETROLUL PLOIEȘTI – CONCORDIA CHIAJNA
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Rapid Bucureşti
Ripensia Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
Sportul Snagov – Pandurii Târgu Jiu
Universitatea Cluj – CS Mioveni

Etapa a XIV-a – 26 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa – CS Mioveni
Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj
Daco-Getica Bucureşti – Sportul Snagov
Rapid Bucureşti – Ripensia Timişoara
Concordia Chiajna – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE – FC PETROLUL PLOIEȘTI
ASU Politehnica Timişoara – Dunărea Călăraşi
CSM Reşiţa – UTA Arad
Luceafărul Oradea – Metaloglobus Bucureşti
FC Argeş Pitești – SCM Gloria Buzău

Etapa a XV-a – 2 noiembrie 2019

SCM Gloria Buzău – SSC Farul Constanţa
Metaloglobus Bucureşti – FC Argeş Pitești
UTA Arad – Luceafărul Oradea
Dunărea Călăraşi – CSM Reşiţa
FC PETROLUL PLOIEȘTI – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Ripensia Timişoara – Concordia Chiajna
Sportul Snagov – Rapid Bucureşti
Universitatea Cluj – Daco-Getica Bucureşti
CS Mioveni – Pandurii Târgu Jiu

Etapa a XVI-a – 9 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Pandurii Târgu Jiu
Daco-Getica Bucureşti – CS Mioveni
Rapid Bucureşti – Universitatea Cluj
Concordia Chiajna – Sportul Snagov
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Ripensia Timişoara
ASU Politehnica Timişoara – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
CSM REȘIȚA – FC PETROLUL PLOIEȘTI
Luceafărul Oradea – Dunărea Călăraşi
FC Argeş Pitești – UTA Arad
SCM Gloria Buzău – Metaloglobus Bucureşti

Etapa a XVII-a – 13 noiembrie 2019 (intermediară)

Metaloglobus Bucureşti – SSC Farul Constanţa
UTA Arad – SCM Gloria Buzău
Dunărea Călăraşi – FC Argeş Pitești
FC PETROLUL PLOIEȘTI – LUCEAFĂRUL ORADEA
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Reşiţa
Ripensia Timişoara – ASU Politehnica Timişoara
Sportul Snagov – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Universitatea Cluj – Concordia Chiajna
CS Mioveni – Rapid Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – Daco-Getica Bucureşti

Etapa a XVIII-a – 16 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Daco-Getica Bucureşti
Rapid Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna – CS Mioveni
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Universitatea Cluj
ASU Politehnica Timişoara – Sportul Snagov
CSM Reşiţa – Ripensia Timişoara
Luceafărul Oradea – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
FC ARGEȘ PITEȘTI – FC PETROLUL PLOIEȘTI
SCM Gloria Buzău – Dunărea Călăraşi
Metaloglobus Bucureşti – UTA Arad

Etapa a XIX-a – 23 noiembrie 2019

UTA Arad – SSC Farul Constanţa
Dunărea Călăraşi – Metaloglobus Bucureşti
FC PETROLUL PLOIEȘTI – SCM GLORIA BUZĂU
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Argeş Pitești
Ripensia Timişoara – Luceafărul Oradea
Sportul Snagov – CSM Reşiţa
Universitatea Cluj – ASU Politehnica Timişoara
CS Mioveni – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna
Daco-Getica Bucureşti – Rapid Bucureşti

RETURUL CAMPIONATULUI

Etapa a 20-a – 30 noiembrie 2019
Etapa a 21-a – 7 decembrie 2019
Etapa a 22-a – 22 februarie 2020
Etapa a 23-a – 29 februarie 2020
Etapa a 24-a – 7 martie 2020
Etapa a 25-a – 14 martie 2020
Etapa a 26-a – 21 martie 2020
Etapa a 27-a – 29 martie 2020
Etapa a 28-a – 4 aprilie 2020
Etapa a 29-a – 8 aprilie 2020 (intermediară)
Etapa a 30-a – 11 aprilie 2020
Etapa a 31-a – 17 aprilie 2020
Etapa a 32-a – 25 aprilie 2020
Etapa a 33-a – 2 mai 2020
Etapa a 34-a – 9 mai 2020
Etapa a 35-a – 13 mai 2020 (intermediară)
Etapa a 36-a – 16 mai 2020
Etapa a 37-a – 23 mai 2020
Etapa a 38-a – 30 mai 2020

Foto: www.liga2.ro și www.frf.ro