S-au… întors remizele. „Lupii” au făcut un nou rezultat de egalitate în Turcia. De data aceasta, cu goluri

Vineri, 22 ianuarie 2016, pe terenul unui complex sportiv din Side, stațiune din Turcia, Petrolul a bifat al treilea meci-test din cantoanemtnul de pregătire și meciuri desfășurat în zona Antalya. Adversară i-a fost o echipă din prima ligă a Azerbaidjanului, FK Sumqayit (locul 8, între tur și retur), pe care FC Voluntari o întâlnise chiar înainte de a se întoarce acasă, scorul final de-atunci fiind 0-0. Nici ploieștenii nu au reușit să treacă de azeri, consemnându-se tot o remiză, de data aceasta cu goluri, 1-1 (1-0), deși au condus din minutul 44, de la reușita lui Dacian Varga, până la ultima fază a întâlnirii, când a egalat Pardis Farjad-Asad.

Fără Adrian Ropotan, care a părăsit de câteva zile Lara, zburând în Spania, pentru a semna contractul cu Pandurii Târgu Jiu, dar urmând a se întoarce luni, 25 ianuarie, în Turcia, cu echipa națională, antrenorul Petrolului, Constantin Schumacher, a beneficiat, în sfârșit, și de serviciile atacantului italian Michelle Paolucci, folosit toată repriza secundă. Asta după ce și-a revenit de pe urma unei viroze puternice. Lotul găzarilor va avea din nou 22 de fotbaliști, fiind anunțată, pentru vineri seară, sosirea portarului Iustin Popescu, fosta rezervă, alternativ cu Gabriel Abraham, a internaționalului lituanian Vytautas Cerniauskas, la Dinamo, în partea a doua a anului trecut. Siteul clubului „galben-albaștrilor” notează că fostul goal-keeper al defunctei AFC Fortuna Poiana Câmpina va fi inclus în efectivul pentru primul semestru al acestui an, ca urmare a detașării lui de către clubul din Șoseaua Ștefan cel Mare. Trecut și pe la Chindia Târgoviște și ACS Berceni, Popescu a prins un meci pe arena Ilie Oană, în Cupa României, când echipa lui de atunci, Fortuna, a pierdut, greu, după prelungiri, disputa cu… Dinamo. După acea partidă, antrenorul prahovenilor, Florin Stăncioiu, s-a plâns de erorile portarului său, care conduseseră la desprinderea pe tabelă a dinamoviștilor, în extra-time! La formația din capitala țării, Iustin Popescu a fost folosit mai mult în Cupa României, evoluând însă, puțin, și în Liga 1. Prin venirea lui, se poate spune că Petrolul are acum trei apărători ai buturilor aproape rezerve perpetue în anul 2015! Pe viitorul presupus titular, Alberto Cobrea, Schumacher îl motivează acordându-i, în Turcia, banderola de căpitan. Parcă nici… Peterson dos Santos Pecanha nu a purtat-o atât de mult anul trecut!

Revenind la testul cu trupa din Azerbaidjan, potrivit celor postate, din nou rapid, ținând cont de locul disputei, pe www.fcpetrolul.ro, cea dintâi repriză le-a aparținut în totalitate românilor, prima vioară, deloc neobișnuit, fiind play-maker-ul francez Abdellah Zoubir (foto, la minge; www.fcpetrolul.ro), coautor la golul marcat de Varga (44), lăsat singur cu portarul advers, Selahat Agayev, la o pasă de manual. Până atunci, o ocazie de a deschide scorul avusese și același Zoubir, după o centrare a lui Gevaro Nepomuceno, același S. Agayev rezolvând atunci cu succes șutul „cocoșului”. În repriza secundă, au mai intrat în joc și adversarii Petrolului, Mirel Bolboașă rezolvând cu brio încercarea lui Nijat Mukhtarov de a egala în minutul 53. Petroliștii au replicat destul de repede, dar Paolucci (67 – bară) și francezul Lesoimier (80) nu au reușit să-l învingă pe portarul folosit de azeri în partea a doua a jocului, Tural Abbaszade. A venit, însă, la „spartul târgului”, egalarea lui Farjad-Asad, ca urmare a unei reluări cu capul, de la 8 metri, iar ploieștenii au trecut astfel pe lângă al doilea succes din acest cantonament, fiind nevoiți să se mulțumească cu a doua remiză consecutivă. Poate va veni o nouă victorie luni, 25 ianuarie, în partida cu trupa bulgară de prim eșalon, PFC Montana.

Constantin Schumacher a folosit următorul efectiv în jocul-test cu FK Sumqayit: Cobrea (46 – Bolboașă) – Al. David, Prestia (46 – Benga), Inez (46 – Mișelăricu), Begeorgi (46 – Pulhac) – Bucșa (46 – Guerriero) – Nepomuceno (46 – Pacar; 75 – R. Alecsandru), Zoubir (46 – Lesoimier), L. Marinescu (64 – Bucșa), Varga (64 – Mareș) – Pacar (46 – Paolucci). Din nou, s-a jucat în așezarea 1-4-1-4-1, cea care se pare că va fi cea folosită în meciurile oficiale din acest an. De remarcat că Alexandru David a fost integralist, Pacar a prins 74 de minute, Bucșa, 72, Marinescu și Varga, câte 64, Roberto Alecsandru – 15, iar restul o repriză, fiecare. Nu a fost folosit portarul junior Fabian Petrescu, care s-ar putea să și fie trimis acasă, odată cu venirea lui Popescu.