Se cam întrevede careul de aşi al Ligii Naţionale de Baschet Masculin

Primele întâlniri din cadrul sferturilor play-off-ului Ligii Naţionale de Baschet Masculin aproape că au dat verdictul viitoarelor calificate în semifinale, chiar dacă se joacă după sistemul „3 din 5”. După ce a dispus cu 91-65 şi, respectiv, 92-89, la Târgu Mureş, de CSM Bucureşti, liderul sezonului regulat al LNBM, BC Mureş, e greu de crezut că va mai avea nevoie de mai mult de încă o partidă pentru a ajunge în penultimul act al competiţiei.  La fel se poate spune, dacă nu cumva şi mai mult, fiind vorba despre două succese obţinute în deplasare, 78-64 şi 90-87, că echipa cea mai bună din România în cupele europene, în sezonul 2012-2013, CS Gaz Metan Mediaş, a rezolvat 99,99% sfertul de la Craiova, contra formaţiei SCM Universitatea. Şi CSU Asesoft ar putea să se considere mai aproape de semifinale decât BC Timişoara, ulterior celor două succes din sala de sport de la Brazi, însă amintirea Final Four-ului Cupei României, disputat în sala Constantin Jude, din Banat, este încă prea proaspătă, pentru a ne pronunţa fără echivoc. Ambele victorii din această fază a competiţiei ale campio nilor en-titre au fost unele la diferenţe mici de scor – 85-83 (33-17; 24-18; 10-17; 16-21; 12-10) şi 74-68 (24-19; 16-17; 13-17; 21-15) – şi nu s-a uitat că, în finala mică de la Final Four, gazdele de atunci au trecut de „alb-albaştri”. Astfel încât, al treilea duel, care va avea loc sâmbătă, 20 aprilie, de la ora 18.45, la Timişoara, nu va fi deloc unul uşor. Singura întâlnire din sferturi foarte echilibrată rămâne cea dintre CSM Oradea şi „U”-Mobitelco BT Cluj Napoca, formaţii care şi-au împărţit împărţit succesele în sala Antonio Alexe, din Bihor: 77-63, respectiv 67-68.

Dacă în ambele partide de la Brazi, căpitanul Cătălin Burlacu a fost iar la înălţime, în cea dintâi – „frişca” a luat-o, de fapt, Virgil Stănescu (la minge, în duel cu prietenul şi fostul coechipier de la Steaua Turabo, Bogdan Popescu; Mirela Oprea), în mare vervă sub coşul advers. După două zile de dispute echilibrate, Burlacu a sintetizat foarte bine pentru www.csuasesoft.ro ce anume a avut în plus echipa lui, pentru a se impune până la urmă în faţa celei antrenate de Srdjan Jovanovic: „Am rămas concentrați pe întreaga durată a partidei și am reușit astfel să ne apărăm mult mai bine ca în primul meci. Au fost și unele greșeli ale noastre, de care timișorenii au profitat, pentru a rămâne în joc, dar, la final, consider că acesta era scorul corect după primele două dueluri. Mergem la Timișoara pentru a închide seria după prima partidă, nu vrem să le dăm bănăţenilor posibilitatea de a visa frumos. Când dai peste un asemenea adversar în sferturi, chiar că nu mai poți avea preferințe pentru fazele superioare. Suntem pregătiți să luptăm, pentru a ne îndeplini obiectivul”!