Staţii noi de autobuz în Ploieşti. Anunţul primarului Poliţeanu
Redactia -

“Astăzi s-au încheiat procedurile de achiziţie pentru staţii de aşteptare noi. Cîștigătorul licitației este SC Metalgan Company SRL din Slatina, Olt. Acordul cadru se întinde pe 4 ani și, în baza acestuia, putem achiziționa etapizat până la 100 de stații de așteptare noi.
Valoarea maximă a contractului este de 4.160.000 de lei și tipurile de stații pe care le vom cumpăra sunt: 1) stații de 4 metri cu sau fără panouri fotovoltaice și 2) stații de 6 metri cu sau fără panouri fotovoltaice”, transmite primarul Ploieştiului, Mihai Poliţeanu.
Dotările minime obligatorii cele mai importante vor fi:
1. Cameră video
2. Porturi de încărcare USB
3. Router 4G
4. Panou de afișaj electronic
5. Sistem de iluminat tip LED – lămpi în plafonul stației
6. Sistem de iluminat perimetral de tip LED RGB
7. Panou publicitar iluminat pe ambele fețe
8. Cadru metalic din oțel galvanizat, vopsit în câmp electrostatic
9. 2 bănci de odihnă
10. 2 coșuri de gunoi
11. Spatele stației: realizat din panouri intercalate – tablă zinc cu aspect de lemn rezistent la vandalism și panouri de sticlă securizată
12. Acoperișul: din Alucobond
13. Sistem software și operare panou.
Contractul va fi semnat în 1-2 săptămâni și livrarea se va face în circa 60 de zile de la momentul semnării. În acest an vor fi livrate aproximativ 20 de stații și, probabil, montarea lor se va întinde până la începutul lui 2026.


![Șoferi periculoși, opriți din trafic: Trei cazuri grave în doar 24 de ore în Prahova Thumbnail [200x250]](https://gazetaph.ro/wp-content/uploads/2025/10/politist-rutiera.jpeg)