Surpriză în derbiul prahovean de fotbal de la Lara: Tomşaniul – egala echipei lui Vivi Răchită

Redactia -

Miercuri, 22 februarie 2012, pe unul dintre terenurile complexului Rixos, din Lara, care îi găzduieşte pe fotbaliştii de la SC FC Petrolul în cel de-al doilea lor stagiu din Antalya, echipa lui Vivi Răchită a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), cu una dintre formaţiile clasate în subsolul Seriei a III-a a celui de-al treilea eşalon din România, Prahova 2010 Tomşani (foto; www.fcpetrolul.ro). Surpriză a fost nu numai rezultatul final, ci şi faptul că jucătorii patronaţi de Radu Călin au reuşit să deschidă scorul şi să-i conducă vreme de aproape 20 de minute pe mai valoroşii lor adversari.

Primul mitan a fost presărat, potrivit ofiţerului de presă Ionuţ Pană, cu mai multe oportunităţi de gol ale componenţilor trupei de primă ligă, dar – pe rând – Sony Mustivar (minutul 3), Daniel Opriţa (4), Cristian Melinte (20), Mihai Dina (18 şi 38) şi Florentin Dumitrui (45) fie l-au remarcat pe portarul Prahovei 2010, ex-petrolistul Andrei Vlad, fie au lovit bara, fie au trimis pe lângă sau peste buturile adverse. La reluare, Vlad a continuat să se opună marcării golului de către fosta sa grupare, Răzvan Neagu (48) punându-l la grea încercare. Iar cum ocaziile ratate se răzbună, un fost astrist, Borbely Csaba, a reuşit să înscrie el, în minutul 54, după un şut la colţul lung al porţii lui Valincius Povilas. După puţin peste un sfert de oră însă, Olivian Surugiu (71) a trimis şi el în bară, ca şi Opriţa, în repriza întâi, prefaţând astfell golul egalării, bifat de către Adrian Borza, trei minute mai târziu, când l-a surpins pe acelaşi Vlad, cu un şut expediat de la 18 metri. Apoi, tot Surugiu a trimis pe lângă buturi, în minutul imediat următor restabilirii egalităţii pe tabelă, iar Melinte (84) l-a remarcat din nou pe portarul Tomşaniului, irosind ultima şansă a Petrolului de a se impune. Următoarele două meciuri-test ale „galben-albaştrilor” vor avea loc vineri, 24 februarie 2012, tot de la ora 18.00, în compania elveţienilor de la FC Schaffhausen (locul a IV-lea, în Liga a III-a), care are mai mulţi străini în efectiv, şi duminică, 26 februarie 2012, cu Metalurg Liepajas, trupă care secondează, la un punct distanţă, liderul primei ligi din Letonia, FK Ventspils.

SC FC Petrolul: Gritti (46 – Povilas) – B. Străuţ (46 – Buleică), Linares (46 – Gharzoul), Melinte (46 – Bikana), P. Stoica (46 – Ben Djemia) – Mustivar (46 – Bărbulescu), V. Negru (31 – Fl. Dumitru) – Opriţa (46 – Surugiu), Boudjemaa (46 – Răzvan Neagu), Buhuşi (46 – Borza) – Dina (46 – M. Roman II; 65 – Stojimirovic). Antrenor: Valeriu Răchită.

Prahova 2010: A. Vlad – Petean, Bilia, Alberto Gheorghe, Agache – Ochiroşii, A. Voinea, Crosman, Liuba – Borbely, M. Vişan. Au mai jucat: Ad. Ungureanu, Fl. Popa, Matievic, C. Munteanu, Răuţă. Antrenor: Dan Dobai.

Cmareunezul Vincent Bikana a făcut marţi seara joncţiunea cu lotul petroliştilor, iar Mihai Roman II a sosit la Lara, cu doar câteva ore înaintea primullui fluier al partidei cu Prahova 2010 Tomşani. Din efectivul echipei de Liga a III-a se remarcă numele foştilor prim-divizionari Răzvan Ochiroşii, Borbely Csaba şi Laurenţiu Petean, ale juniorilor  de la SC FC Petrolul, Alberto Gheorghe şi Cătălin Crosman, precum şi ale foştilor jucători ai Chimiei Brazi – Marius Vişan, Florin Răuţă şi Cosmin Munteanu. De la alte actuale sau foste divizionare C sau B prahovene au mai fost aduşi la formaţia de la Tomşani: Augustin Voinea (ex-Conpet Ploieşti) şi Alin Liuba ( de la defuncta Tricolorul B reaza).