Târgul de bunătăți s-a mutat din centru la arena Fortuna! Derbiul Câmpinei a fost cu… de toate pentru toți

Redactia -

Fosta arenă Poiana, de lângă gara Câmpinei, devenită „Fortuna” odată cu adjudecarea unei licitații de către omul de afaceri Radu Călin, patronul divizionarei C mutată de la Brazi în al doilea municipiu al județului Prahova, mai poartă și acum câte ceva din farmecul perioadei în care fotbaliști din diverse generații – fără o ordine cronologică – precum Gheorghe Simaciu, Viorel Libiu, Dan Dorobeț, Florin Stăncioiu, Alexandru Popa, Vasile Cosarek, Paul Preda, Petre Butufei, Costin Plăvache, Alin Postolache, Adrian Toader, Ianis Zicu, Cristian Pulhac sau Kale Sone, ca să punem și un străin, dar și multi alții, călcau gazonul superb al locului de pelerinaj al iubitorilor sportului rege. Vineri, 20 spetembrie 2013, înaintea primului derbi al Câmpinei din ediția 2013-2014 a campionatului Seriei a VI-a din Liga a III-a, stadionul ni s-a înfățișat vu un spațiu de joc cam denivelat, dar și cu o tribună – încă neacoperită – renovată și dotată cu scaune de plastic, strălucind de curățenie. Organizarea a fost de top, publicul – la înălțime, renunțându-se la patimi fără rost, astfel fiind creat cadrul ambiant pentru un spectacol sportiv interesant. Din fericire, cei 800 de spectatori – care au umplut până la refuz unica tribună rămasă la fosta „Poiana” – au avut parte de un derbi cu de toate: cinci goluri, răsturnări de scor, un penalti ratat și trei eliminări. Dulelul dintre doi antrenori tineri, Laurențiu Diniță (Fortuna), la primul său meci în fața propriilor suporteri, și Valentin Sinescu (CSM), care au trecut prin Liga I, ca tehnicieni, a fost unul pe muchie de cuțit, unul pe bune, cum se spune în jargonul fotbalistic. Nimeni nu s-a menajat, iar cum arbitrajul a fost corect, poate doar ceva exces de zel putându-i-se reproșa centralui Ionuț Coza, jucătorii au pus-o de-un meci de „care pe care”. Surprinzător, primul șoc a venit de la echipa oaspete, CSM-ul lui Adrian Nistoroiu și Virgil Guran – prezenți în tribună, mai departe însă de oficialii Fortunei – a loviit prima, deși cu puțin noroc. Era minutul 6, când fostul echipier al Astrei, din primul eșalon, 1-2_fortuna-csm_sandu_neculaiValentin Sandu, acum căpitan al trupei vizitatoare, a executat peste zid o lovitură liberă directă de la 30 de metri, din poziție centrală, balonul a atins pământul și l-a derutat pe naivul Alexandru Hintașcu, intrând apoi în plasă peste portarul Fortunei (foto sus; Alexandru NECULAI)! După doar 240 de secunde, gluma era să se îngroașe, atunci când imprevizibilul olandez Rodney Romario Sno l-a driblat elegant pe Georgian Damian și i-a pus mingea pe cap lui Decebal Nae, a cărui lovitură de cap, din careul mic, l-a făcut pe Hintașcu să-și mai spele din păcate, printr-un reflex incredibil, el salvând un gol ca și făcut. Și cum se întâmplă, dacă nu a fost 2-0 pentru băieții de pe „Rafinărie”, s-a făcut de 1-1, Andrei Antohi prelungind cu capul spre dreapta, iar experimentatul Marius Vișan (23) l-a executat pe Adrian Bica, printr-un cross de zile mari. Cu doar un minut mai devreme, același Antohi putea el restabili egalitatea, dar a șutat moale, din întoarcere, de la 16 metri, fără probleme pentru goal-keeper-ul advers. Acesta din urmă a avut mai multe emoții ceva mai târziu, când a parat în doi timpi, lângă colțul stâng, șutul lui Valentin Munteanu (36), de la 25 de metri, și a avut noroc, apoi, la reluarea cu capul, din apropiere, a lui Vișan (40), după o centrare a lui Ionuț Bereșoae. Și, din nou, ocaziile ratate s-au răzbunat. În primul minut de prelungiri, Bica a reținut cu dificultate un „trasor” al căpitanului gazdelor, Marian Marin, idin degajarea lui și o aruncare, ulterior, a balonului la bătaie, la marginea suprafeței de pedeapsă a Fortunei, Sno (45+1) s-a dovedit mai abil și mai iute decât Hintașcu, lobându-l ca un mare jucător (foto mijloc, stânga; Alexandru NECULAI). Astfel, CSM a revenit la conducere și s-a intrat la cabine cu avantaj de un gol de partea aospeților: 2-1 pentru CSM.

2-2_fortuna-csm_sandu_neculaiRepriza secundă a fost mult mai plină în evenimente, care au început să apară însă după ce s-a scurs un sfert de oră din derbi. Vali Munteanu (62), în vervă de șut, a trimis mingea aproape de bara verticală dreaptă, la o lovitură liberă de la 25 de metri, puțin lateral stânga, iar după cinci minute a venit faza care avea să-i fie fatală, finalmente, CSM-ului, deși s-au mai petrecut destule până la sfârșitul întâlnirii. După ce a văzut un cartonaș galben, pentru că a șutat în minge după fluierul arbitrului, acordându-se atunci o „directă” de la 25 de metri, Nae s-a dus apoi în zid, acolo unde a… lovit cu brațul balonul șutat de Bereșoae! Centralul i-a dat din nou avertisment și, evident, i-a arătat imediat și drumul spre vestiare, cu bonus pentru Fortuna o lovitură de la „11  metri”, atacantul aflându-se în propria suprafață de pedeapsă. Decis, Munteanu (67) a pus mingea pe punctul cu var, dar a trimis telefonat, direct pe plonjonul lui Bica, apărătorul buturilor devenind erou pentru moment! Deloc descumpănit, decarul gazdelor și-a continuat tirul, ratând ținta de puțin după un șut expediat din alergare, de la 18 metri, în minutul 70. Nu a fost decât prefața a încă unei egalări a scorului, facilitată tocmai de cel care parase penaltiul. Bica a ieșit total aiurea la o centrare de pe dreapta a lui Cătălin Gheorghe, dându-i posibilitatea lui Antohi să trimită un lob lejer, cu capul, de la 10 metri, pentru 2-2 (foto mijloc, dreapta; Alexandru NECULAI). Au urmat încă două expulzări de pe teren – mai întâi, Radu Burloiu (78) primind „roșu” pentru un atac cu ambele picioare înainte, iar apoi, autorul recentei restabiliri a egalității a aruncat o minge către George Nincă, pentru a-l obliga s-o repună mai repede de la margine, obiectul de joc lovindu-l în piept pe adversar, fapt care l-a determinat pe arbitru să „recidiveze” în scoatarea cartonașului de eliminare. Un pic cam exagerat! Când derbiul părea să meragă spre un draw, tânărul mijlocaș adus de Diniță la FC Fortuna Poiana Câmpina, Ionuț Crăciun (90+1) a găsit ținta – după ce, în prima repriză, avusese un… dropgol! -, șutul lui pe jos, de la 20 de metri, ușor lateral stânga, spre colțul lung, făcând ca mingea să lovească bara și, ulterior, să intre în plasă (foto jos; Alexandru NECULAI. S-a terminat astfel, nesperat, 3-2 pentru Fortuna, echipă care a fost superioară 3-2_fortuna-csm_sandu_neculaila posesie, pe parcursul derbiului. Putem spune, pe cale de consecință, că târgul de bunătăți din centrul municipiului s-a… mutat pe arena de altădată a echipei fanion a Câmpinei!

FC FORTUNA POIANA CÂMPINA: Hintașcu 5 – C. Gheorghe 6, M. Marin 6 (cpt), A. Gheorghe 6, G. Damian 6 – Bereșoae 6 (82 – Taciuc), B. Minciună 6, I. Crăciun 7.5, V. Munteanu 5.5 – Antohi 6 – M. Vișan 7 (90+4 – Caramalău). Antrenor: Laurențiu Diniță.

CSM CÂMPINA: Ad. Bica 5.5 – M. Tudor 6, Al. Lungu 5.5 (86 – R. Catană), V. Sandu 6.5 (cpt), I. Filip 5.5, Nincă 5.5 – Rodney Sno 8 (90 – C. Vlad), Ilioiu 6, Burloiu 5 – Băcioiu 5.5 – D. Nae 3. Antrenor: Valentin Sinescu.

Au arbitrat: Ionuț Coza 7 (Cernica, județul Ilfov) – Dan Vasile Popescu 7 și Laurențiu Constantin 7 (ambii din Buzău).

Observatori: Constantin Store (București), pentru joc, și Iulian Ivan (Giurgiu), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: V. Sandu (61), D. Nae (66 și 67).

Cartonașe roșii: D. Nae (67), Burloiu (78), Antohi (80).

Celelalte rezultate ale etapei a IV-a din campionatul Seriei a VI-a a Ligii a III-a, consemnate tot vineri, au fost următoarele: SCM Argeșul Pitești – Avântul Reghin 4-1 (3-1); ACS Civitas Făgăraș – FC Păpăuți 1-1 (0-1); Chindia Târgoviște – ACS Urban Titu 0-2 (0-1); FCM Târgoviște – Atletic Bradu 1-3 (1-1). Meciul FC Zagon – Conpet Ploiești se va disputa sâmbătă, 21 septembrie, cu începere de la ora 17.00. Pe podium sunt: Atletic (10 puncte), FC Fortuna Poiana și, respectiv, SCM Argeșul, ambele cu 9 puncte, iar CSM – pe poziția 8, cu 4.