Toto Tamuz, noul… Hamza Younes, a risipit emoțiile finalului de meci contra Oțelului

La primul joc oficial de pe arena Ilie Oană, din 2014, al Petrolului Ploiești, circa 11.000 de iubitori ai fotbalului, printre care și un grup de 70 de fani ai Oțelului Galați, au trecut peste condițiile meteorologice neprielnice, ploaie și temperatură rece, și au făcut o atmosferă de zile mari, pe timpul unui joc destul de echilibrat, între o echipă, cea gazdă, decisă să-și mulțumească suporterii după semișecul de la FC Brașov, din urmă cu o săptămână, și o alta ce și-a dorit să confirme debutul bun, împotriva Pandurilor. În prima repriză, jucătorii lui Cosmin Contra, cu fundașul dreapta Marian Dean Beța pentru prima oară titular în echipamentul galben-albastru, ca urmare a absențelor lui Jean Sony Alcenat, suspendat pentru cumul de cartonașe, și Sebastian Achim, accidentat, au părut mai degrabă că se caută. Adică, așa cum o făceau în prima parte a mandatului lui Mircea Rednic pe banca Petrolului. Prilej pentru echipierii Oțelului să prindă curaj și să ofere o replică bună, totuși ineficientă în fața porții lui Peterson dos Santos Pecanha. Ceea ce a fost de remarcat mai mult a rămas succesul transferurilor lui Stephane Tritz, Giuseppe Prestia și Florin Lovin, care au părut de ani buni în trupa gălățenilor, un alt nou-venit la Galați, portarul Mauro Goicoechea, nemaiimpresionvând precum împotriva gorjenilor, acum dovedind lacune în ceea ce privește mai ales degajările, el punându-i nu o dată pe „lupi” în bune situații de atac! Însă, în prima repriză au fost mai curând, de o parte și de alta, jumătății de ocazie de a înscrie, mai mare având-o Adrian Mutu, care a șutat însă prea încet, în minutul 12, de la 15 metri, după o pasă foarte bună a lui Pablo de Lucas. Per total, în prima repriză, gălățenii au apărut de patru ori periculos la buturile lui Pecanha – Victor Astafei (17), Cristian Sârghi (19), din nou Astafei (34) și Gabriel Giurgiu (42) – nedându-i însă chiar foarte mari emoții goal-keeper-ului brazilian al Petrolului, iar ploieștenii, de trei, în afara oportunității căpitanului lor, Pablo de Lucas (13) și Romario dos Santos Pires (36) deranjându-l ceva pe uruguyanul dintre buturile oaspeților. S-a terminat astfel mitanul cu un echitabil scor alb: 0-0.

Imediat la reluare, Contra a și „mutat”, lăsându-l la vestiare pe „împrăștiatul” Njongo Lobe Priso și trimițându-l pe teren pe imprevizibilul Walter Lee Fernandez Balufo. O schimbare de bun augur, fiindcă, în minutul 50, benefiicind de o alunecare la limita unui fault dur a lui Juan Angel Albin, care l-a și accidentat atunci pe Prestia, mijlocașul spaniol a câștigat duelul umăr la umăr cu Gabriel Giurgiu, a intrat în careu pe dreapta și i-a oferit șansa lui Filipe Teixeira (foto, în stânga, duleându-se cu Victor Astafei; www.fcpetrolul.ro) să împingă balonul de la 7 metri,, din cădere, în poarta goală, deși era talonat de un adversar, repliat în disperare de cauză. Schimbarea scorului de pe tabelă i-a impulsionat pe Adi Mutu și coechipierii săi, raportul de ocazii din a doua repriză devenindu-le favorabil „galben-albaștrilor, 6-2, incluzând aici și a doua reușită a meciului, cea a lui Toto Tamuz, care a debutat pe arena Ilie Oană cu un gol, la care a contribuit în mare măsură, el câștigând un duel aerian cu Sârghi și oferindu-i lui Mutu prilejul de a-l angaja, apoi, în suprafața de pedeapsă adversă, internaționalul israelian de origine nigeriană dovedind sânge rece și plasând mingea, de la lângă Tritz, de la 10 metri, pe lângă Goicoechea, la colțul scurt. Cum era minutul 88, „noul Hamza Younes” al Petrolului a risipit temerile privind un final de joc în care se putea întâmpla și ca Oțelul să egaleze, un șut al junelui Cătălin Gavrilă (87), deviat de Ovidiu Hoban, fiind gata-gata să-l deruteze pe Pecanha. Nici la 2-0 pentru „lupi”, Gavrilă nu a avut noroc, lovitura liberă a lui, de la 25 de metri, din unghi de 45 de grade, dreapta, fiind deturnată în corner, cu dificultate, de portarul brazilian, în primul minut de prelungiri. E adevărat, Oțelul a avut cea mai mare oportunitate a sa mai devreme (81), atunci când, în urma unei lovituri libere executate de pe dreapta de… ploieșteanul Liviu Băjenaru, fundașul central Sârghi s-a trezit cu mingea pe cap, la 10 metri, în poziție centrală, dar a trimis prea slab pentru a-l putea învinge pe titularul inamovibil din poarta Petrolului. Trei sute de secunde mai târziu, Lovin a trimis un trasor de la peste 30 de metri, dar a speriat mai mult… galeria „lupilor”, nu și pe Pecanha! Astfel, s-a terminat 2-0, rezultat care a mulțumit marea majoritate a asistenței, dar jocul „galben-albaștrilor” mai trebuie să crească puțin pentru a-l aduce aminte pe cel din turul campionatului. Mutu a demonstrat din nou că evoluează cu ambiție, a avut câteva artificii tehnice aplaudate de suporteri, își dorește foarte mult să înscrie, și cu intenția de a-l convinge pe selecționerul Victor Pițurcă să-l recheme printre tricolori. Ianis Zicu a amânat revederea cu fabuloșii fani ploieșteni și în cadru oficial, antrenorul principal preferând securizarea victoriei prin apelarea la serviciile lui Sony Mustivar ca a treia schimbare de jucători, „machidonul” rămânând astfel pe bancă după prestația ștearsă de la Brașov. În concluzie, până va fi văzut pe gazon și Gerson Goncalves, Mutu și Tamuz pot fi apreciate deja drept transferuri reușite, ex-internaționalul român venit din Correea de Sud și fundașul central brazilian mai având de demonstrat că pot fi tot așa.

SC FC PETROLUL: Pecanha 7 – Beța 7, Hoban 6.5, Geraldo 6.5, Guilherme 6.5 – Romario 6, Pablo de Lucas 6.5 – Priso 5.5 (46 – Walter Fernandez 7.5), Albin 6.5 (68 – Tamuz 7.5), Teixeira 7 (82 – Mustivar) – Ad. Mutu (cpt) 7. Antrenor: Cosmin Contra.

OȚELUL: Goicoechea 5.5 – Tritz 7, Sârghi 6.5, Prestia 7, D. Popescu 6 – Milea 6 (85 – Gavrilă), Lovin 6.5, G. Giurgiu (cpt) 6 – Astafei 6.5, Tudorie 6 (67 – Henrique 5.5), Marquinhos 5.5 (68 – Băjenaru 6.5). Antrenor: Ewald Lienen.

Au arbitrat: Adrian Comănescu 6.5 (Râmnicu Vâlcea) – Nagy Micloș 6.5 și Alexandru Cerei 7 (ambii din Cluj).

Arbitri adiționali: Dragoș Istrate (București) și Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe).

Arbitru de rezervă: Bogdan Velicu (București).

Observatori: Dan Petrescu (FRF) și Alexandru Rolea (LPF).

Cartonașe galbene: Milea (26), Geraldo (27), Tritz (38), Tamuz (77), Ad. Mutu (80), Romario (84), Hoban (87), Mustivar (90).

Invitat la microfonul postului de televiziune ce a preluat partida, „Dolcesport”, tehnicianul gazdelor a declarat: „A fost o victorie meritată, am analizat foarte bine echipa adversă. Ne aşteptam la un meci greu, veneam şi după un rezultat nefavorabil, care a făcut mult rău echipei. Am avut o primă repriză destul de grea, dar şi din cauza Oţelului. Vreau să-i felicit pe cei de la Galați, pentru că au o echipă bună şi, cu siguranţă, vor pune probleme multor echipe, dacă vor juca la fel. Nu mă gândesc la titlu, mă gândesc deja la meciul din etapa viitoare, împotriva Ceahlăului. Va fi foarte greu acolo. Dacă, înspre jumătatea acestui retur, vom fi aproape de lupta la locul întâi, atunci o vom face. Însă, deocamdată nu se pune problmea de aşa ceva. Lui Tamuz voi încerca să îi dau din ce în ce mai multe minute. Încă e în urmă cu pregătirea. Atitudinea lui Mutu a mulţumit pe toată lumea, dar toţi băieţii au jucat bine. Am văzut o schimbare din acest punct de vedere faţă de meciul trecut. Dacă ar fi înscris, el ar fi tras un semnal de alarmă şi poate că selecţionerul s-ar fi gândit să-l convoace la echipa națională„. Omologul de pe banca Oțelului s-a simțit frustrat de eșec, acuzând – la conferința de presă – și câteva erori de arbitraj: „Ne-au dat primul gol incorect, în urma unui fault în atac, apoi, la o altă fază, Mutu a atins cu mâna o minge şi nu i s-a dat cartonaș galben, iar la două minute, l-a primit pentru un fault. E o ruşine ce s-a întâmplat! Am avut şi ghinion, au fost câteva şanse pe care nu le-am fructificat. Nu meritam să câştigăm, dar nici să pierdem, trebuia să ne întoarcem acasă cu un rezultat de egalitate. Petrolul a fost împinsă de public de la spate, e o echipă care poate câştiga titlul, Steaua fiind însă greu de oprit”. La rândul lui, directorul general al clubului gălățean, Narcis Răducan, a spus, pentru același post de televiziune, că „se joacă pe puncte şi nu putem fi mulţumiţi, chiar dacă jocul a funcţionat. Aşa se întâmplă când întâlneşti o echipă bună, cu jucători experimentaţi. Dacă vom evolua aşa cum am făcut-o în primele etape, vom aduce puncte de la Braşov. Sper că vom învăţa din acest meci, pentru că astăzi ne-a lipsit curajul”.

Pe parcursul meciului, galeria Petrolului a fost foarte activă, atât vocal, cât și prin afișarea de mai multe bannere, cu mesaje bine țintite. După cum se vede, încă un tehnician al unei echipe adverse a remarcat contribuția decisivă a fanilor „lupilor” în obținerea de succese pe teren propriu, atmosfera de pe arenă impresionându-l și pe Ewald Lienen, hârșit în partidele de pe 1.Bundesliga, dar nu numai. Profitând de pașii greșiți făcuți de Steaua, salvată de la o înfrîngere de golul lui Claudiu Keșeru, din minutul 89 al derbiului de acasă cu Dinamo (1-1), și de Astra Giurgiu, scor: 0-1, la Universitatea Cluj, Petrolul a mai redus din ecartul liderului, fiind acum la cinci puncte, dar și la doar unul singur față de formația de pe locul secund. Duminică, 9 februarie 2014, fotbaliștii lui Contra vor evolua pentru a treia oară consecutiv în ultima zi a week-end-ului, de data aceasta la Piatra Neamț, în compania Ceahlăului, egala surpinzătoare din această rundă, în deplasare, a Pandurilor Târgu Jiu (1-1).  Disputa va debuta la ora 20.45 și va fi transmisă în direct pe „DigiSport 1”.