Un fost junior al clubului „galben-albaştrilor” a marcat primul său gol în Liga I, pentru FC Severin

Redactia -

Atacantul Sergiu Arnăutu (foto, în echipamentul Chimiei Brazi; www.ligab.ro) este un produs al Centrului de Copii şi Juniori al SC FC Petrolul, folosit şi la echipa de seniori, în eşalonul secund. Ulterior, el a fost împrumutat, pentru câteva sezoane,  la o fostă divizionară C desfiinţată între timp, Petrolistul Kaproni Boldeşti, dar şi la o altă formaţie din al treilea eşalon fotbalistic naţional – Chimia Brazi. Cum cea din urmă a renunţat să mai participe la întrecerile Ligii a III-a, Arnăutu şi-a căutat norocul în altă parte a ţării şi, beneficiind de recomandarea unui fost tehnician al său, Florin Pârvu, pe-atunci antrenor secund la nou-promovata în „A”, FC Severin, a fost legitimat la clubul mehedinţean. Astfel că, după debutul mult aşteptat, dar care nu a produs cine ştie ce impresie, Sergiu a revenit la Ploieşti, pe „Ilie Oană”, ca adversar, având chiar posibilitatea de a crea mari probleme echipei clubului la care a crescut, numai intervenţia de efect al lui Mircea Bornescu, portarul Petrolului, salvându-i pe „lupi” de la un gol ca şi făcut, în urma loviturii de cap a fostului junior al „galben-albaştrilor”!

Sergiu Arnăutu nu s-a putut bucura, cu acel prilej, de prima sa reuşită în Liga I, dar a făcut-o după numai şase zile, pe stadionul din Drobeta Turnu Severin, în minutul 49 al partidei cu echipa campioană, CFR Cluj! La scorul de 0-2, stabilit încă din primul sfert de oră al celei dintâi reprize, Arnăutu a urmărit insistent un balon controlat de către căpitanul oaspeţilor, Ricardo Cadu, cel care – presat de fostul ploieştean şi incomodat de ploaia torenţială – l-a trimis greşit spre propriul apătăror al buturilor, concitadinul portughez Mario Felgueiras, ieşit din poartă spre marginea careului mare. De cadoul neaşteptat a profitat vârful formaţiei lui Nicolo Napoli, acesdta lobându-l în stil mare, din afara suprafeţei de pedeapsă, pe lusitan şi înscriind un gol de generic. Unul care îi va rămâne pentru todeauna întipărit în minte, fiind primul al lui în Liga I! Mai spre finalul întâlnirii, Arnăutu a fost aproape să le joace din nou o festă lui Cadu şi Felgueiras şi să egaleze, dar primul a salvat în ultima instanţă. În sfîrşit, tot prahoveanul a fost protagonistul unei alte mari oportunităţi de a restabili echilibrul pe tabela de marcaj, dar – crezându-se în ofsaid – a tratat cu prea mare uşurinţă o ocazie imensă, la o pasă excelentă a lui Dragoş Dragalina, care l-a lăsat singur în faţă cu goal-keeper-ul echipei CFR Cluj. Exucţia lui Sergiu Arnăutu a fost dezamăgitoare, dar mai are timp să mai marcheze, el fiind un fotbalist tânăr şi interesant. Dacă nu a putut să se remarce în Prahova natală, o face la sute de kilometri de casă!