Unirea Câmpina s-a impus în derbiul de la Blejoi şi se îndreaptă spre barajul de promovare în Liga a III-a

Redactia -

Sâmbătă, 19 mai 2012, Unirea Câmpina, liderul la zi al ierarhiei Ligii A Prahova, a reuşit să câştige şi partida din retur cu echipa CS Blejoi Vispeşti, pe terenul acesteia din  urmă, de data aceasta impunându-se cu scorul de 1-0 (1-0). Disputat pe o ploaie torenţială, vreme de aproape o repriză, cea dintâi, şi pe un teren acoperit, pe destule porţiuni, de apă (foto: Paul Mâinea), derbiul a avut parte de o luptă mai degrabă din punct de vedere fizic, de execuţii tehnice neputând fi vorba, câtă vreme balonul s-a oprit adesea în bălţi. Mai bine adaptată la condiţiile speciale ale acestei partide, Unirea a părut şi mai motivată. Asta cel puţin în prima jumătate de oră, perioadă în care nu numai că a rezistat încercărilor celor de la Vispeşti de a se apropia periculos de poarta lui Daniel Şandru, fundaşii centrali şi, mai ales, cel stânga fiind la înălţime, ci a şi atacat buturile adverse, în speranţa unui gol care să clarifice nu numai soarta întâlnirii, ci şi a viitoarei campioane a Prahovei. Prima oportunitate de a înscrie a avut-o căpitanul gazdelor, Bogdan Onuţ, în minutul 22, dar – la lovitura liberă de la 25 de metri, uşor lateral dreapta – mingea a trecut cu puţin peste transversală. Mai norocoşi au fost câmpinenii, care, după numai 120 de secunde, au reuşit să înscrie golul ce avea să decidă învingătoarea din derbi. E adevărat, atunci, oaspeţii au avut parte de mult noroc, fiindcă mingea înaltă, centrată de Emil Lamba, a căzut într-o băltoacă din careul mare al formaţiei din Blejoi, Liviu Cernea a preluat-o – profitând că Alexandru Popa alunecase – şi a marcat din două încercări, prima oară tânărul portar Bogdan Manea opunându-se şutului câmpineanului, nu însă şi celui de-al doilea. Descumpăniţi de această reuşită a oaspeţilor şi ştiind că trebuie să2_bis marcheze ulterior de nu mai puţin de patru ori, pentru a-i mai putea depăşi în clasament pe adversari, jucătorii lui Victor Roşca au bifat prima ocazie de a egala abia în minutul 35. Dar a fost o fază judecată aiurea de către arbitrul ploieştean Adrian Illyeş, care nu a sesizat un henţ clar, în suprafaţa de pedeapsă a Unirii. Concret, fundaşul stânga George Nincă, cel mai bun jucător al Vispeştiului în derbi, a centrat spre careul de „6 metri”, Onuţ a deviat pe spate, cu capul, Cristian Vlad a reluat spre poartă, s-a opus un apărător, iar apoi, din carambol, altul a lovit balonul cu pumnul. Cum nici asistentul Valentin Dumitru nu a observat nimic neregulamentar, s-a acordat o lovitură de la colţul terenului, în ciuda protestelor vehemnte ale fotbaliştilor şi a „băncii” echipei CSM Vispeşti! După trei minute, 4_bisgolgheterul Ligii A Prahova, George Bridinel, a tremis cu boltă, din lateral dreapta, dar mingea a şters bara orizontală a porţii Unirii Câmpina. Apoi, în minutul 44, după un duel mai tare, în tuşă, între Vlad şi Lucian Zecheru, s-a iscat o bătaie generală, unul dintre fanii oaspeţilor aruncând cu un obiect pe teren! Centralul Illyeş nu a reacţionat la acest act, fiind preocupat exclusiv să-i identifice pe jucătorii pe care voia să-i avertizeze. A lămurit astfel faza respectivă prin acordarea a patru cartonaşe galbene, câte două de fiecare parte. În plus, a prelungit prima repriză cu 5 minute şi 12 secunde! Astfel că, în ultimul dintre acestea, Gheorghe Bărăgan era să mărească ecartul, la o lovitură liberă la care balonul a trecut aproape de stâlpul drept al porţii lui Manea.

Obosiţi de efortul depus, dar şi din cauza terenului tot mai greu, combatanţii nu au mai avut parte de mari oportunităţi de gol îm mitanul secund, notabilă fiind ocazia Vispeştiului, din minutul 51, atunci când – în urma unui corner executat de Decebal Nae, longilinul Adrian Secreţeanu s-a înălţat şi a trimis mingea, cu capul, spre buturile adverse, dar Daniel Şandru a reuşit s-o respingă, reluarea ulterioară a lui Florin Gheorghe fiind blocată. Astfel, scorul stabilit în minutul 24 a fost şi cel final, bucurându-i enorm pe cei de la Unirea Câmpina, care s-au distanţat la şase puncte, în clasament, de învinşii lor, având ş3_bisi avantajul a două succese în partidele directe. Astfel, formaţia lui Costin Plăvache şi Ion Cojocaru se poate concentra deja asupra viitorului baraj de promovare în Liga a III-a, partida de marţi, 22 mai, de pe arena Prahova, dintre CS Blejoi Vispeşti şi lider, programată în semifinalele fazei judeţene a ediţiei 2012-2013 a Cupei României, urmând a fi doar una a eventualei răbufniri de orgoliu a lui Bogdan Onuţ şi a coechipierilor acestuia. Învingătoare îm ambele derbiuri ale Ligii A Prahova, 2-0, pe „Sterom”, în tur, şi 1-0, în retur, Unirea Câmpina îşi merită viitorul statut de campioană a judeţului Prahova.

CS BLEJOI VISPEŞTI: B. Manea 6 – Năescu 6.5, Al. Popa 5, B. Onuţ (cpt) 6.5, Nincă 7 – Secreţeanu 6.5, Cr. Vlad 6 – D. Nae 6.5 (90 – V. Răducanu), Bridinel 6.5, I. Radu 5.5 (85 – Al. Simion) – Fl. Gheorghe 5.5 (90 – O. Gheorghe). Antrenor: Victor Roşca.

UNIREA CÂMPINA: D. Şandru 7 – Zecheru 6, Al Neagu (cpt) 7, B. Şandru 7, I. Filip 7.5 – A. Stoica 6, Lamba 6.5, Bărăgan 7, Cernea 7.5 (90 – Nichifor) – A. Ciobanu 6.5 (90+4 – V. Dobrescu), Ed. Bica 6 (69 – M. Ungureanu 6). Antrenor: Costin Plăvache.

Au arbitrat: Adrian Illyeş 6 (Ploieşti) – Valentin Dumitru 6.5 (Malamuc-Gherghiţa) şi Mihai Vizitiu 7 (Ploieşti).

Observatori: Teodor Negoiţă, pentru joc, şi Marian Deaconu, pentru arbitraj (ambii din Ploieşti).

Cartonaşe galbene: Zecheru (22 şi 78), Cr. Vlad (30), Ed. Bica (39), Nincă (44), Bridinel (44), D. Şandru (44), B. Şandru (44), B. Onuţ (45+3), Secreţeanu (80).

Cartonaş roşu: Zecheru (78).

Deşi se auzise că acest derbi urma să fie condus de o brigadă din judeţul Buzău, condusă de fostul prim-divizionar Georgian Ionescu, până la urmă, preşedintele Comisiei Judeţene de Arbitri „Emil Vlaiculesu”, Marian Deaconu, a optat pentru una locală, care – cel puţin în privinţa centralului, dacă nu chiar şi a asistentului de la tuşa unu, cum se zice în termenii de specialitate – nu s-a ridicat la importanţa partidei. Illyeş le-a defavorizat pe rând pe ambele combatante, a intervenit târziu la accidentări ce se puteau solda cu efecte nedorite, nu a fost prompt în decizii şi a abuzat de avertismente, pentru a-şi masca lipsa de fermitate. Nu ar fi fost nicio ruşine dacă, în Prahova, la acest moment, nu există vreun cavaler al fluierului capabil să oficieze cât mai bine un meci cu grad de risc maxim, pentru stabilirea viitoarei reprezentante a judeţului la barajul de accedere în al treilea eşalon. Astfel încât, dacă nu a fost cumva doar un zvon fals, delegarea lui Georgian Ionescu ar fi fost mai inspirată!