Unirea Câmpina s-a impus la limită la Băicoi, pe terenul codaşei Dero

În cadrul etapei a XXI-a a campionatului Ligii A Prahova, în care CS Blejoi Vispeşti a câştigat la „masa verde” meciul cu echipa Chimia II Vadu Săpat, fostul satelit al formaţiei de la Brazi retrăgându-se din competiţie în pauza competiţională de iarnă şi pierzând astfel toate meciurile cu un scor de forfait (0-3), liderul detaşat, Unirea Câmpina, a reuşit să păstreze cele şapte lungimi avute faţă de urmăritoarea sa, trupa lui Adrian Nistoroiu şi a Primăriei Blejoi. Însă, Unirea s-a impus doar la limită, 1-0 (0-0), autorul golului învingătorilor fiind Victor Dobrescu, cel care a marcat în minutul 49. A fost suficient însă pentru 3 puncte, în clasament, şi – cum scriam mai sus – menţinerea ecartului de 7 puncte faţă de urmăritoarea sa. Oarecum suprinzătoare, prin proporţiile scorului, a fost victoria adversarei din runda intermediară de marţi, 10 aprilie 2012, a Vispeştiului, Progresul Drăgăneşti, cea care i-a administrat o înfrângere severă echipei CSM Câmpina, cu 3-0 (2-0). Asta după ce băieţii lui Virgil Guran şi ai prietenii acestuia pierduseră, tot la scor, în etapa precedentă, în faţa jucătorilor antrenaţi de Victor Roşca. De remarcat că fostul petrolist Orlando Gheorghe a bifat o „dublă” pentru Progresul, în minutele 14 şi 35, Claudiu Tudor închizând tabela chiar înainte de ultimul fluier al întâlnirii. Succese reconfortante, tot pe teren propriu, au mai obţinut şi AFC Brebu, 6-2 (3-0), în faţa Tinereţii Izvoarele, omul meciului fiind Valentin Anghel, cu un hat-trick (41, 73 şi 77), Avântul Măneciu, 4-0 (1-0), în dauna Unirii Urlaţi, şi – surprinzător – Caraimanul Buşteni, care a trecut de FC Astra III Ploieşti cu 4-1 (0-0). La acest ultim joc, unul dintre marcatorii gazdelor a fost africanul Gariba Osumanu, patronul Caraimanului, Petre Gavrilă, continuând să aducă tineri fotbalişti de pe Continentul Negru. În schimb, în partide echilibrate, CS Păuleşti s-a impus în derbiul etapei, 2-1 (1-1), în faţa formaţieii CS Băneşti Urleta, după ce a fost însă condusă vreme de nouă minute, iar CS Ceptura a pierdut tot neaşteptat, 2-3 (1-2), la Carpaţi Sinaia. A fost vorba, deci, de o rundă fericită pentru grupările de pe Valea Prahovei. Un alt satelit, cel al Petrolului, a fost învins pe terenul pe care juca acum câţiva ani, la Boldeşti, Petrolistul reuşind să-şi aproprie victoria cu scorul de 3-1 (1-1).

În urma disputării meciurilor de mai sus, Unirea a acumulat 57 de puncte, Vispeştiul are 50, Petrolistul (45), CSM (42), Avântul (42, dar golaveraj mai slab) şi CS Păuleşti (41) ocupând poziţiile a III-a, a IV-a, a V-a şi, respectiv, a VI-a, în ierarhia la zi. Interesant este că sateliţii celor două prim-divizionare ploieştene, Astra şi Petrolul, nu fac parte dintre protagonistele Ligii A Prahova, „dracii” ocupând locul 9, cu 31 de puncte, iar „lupii” – pe al 13-lea, cu 20 de puncte, adică tot atâtea precum mai modesta Caraimanul Buşteni şi la doar două şi patru lungimi distanţă de formaţii fără un suport financiar corepsunzător – Carpaţi Sinaia, respectiv Dero Ploieşti. De altfel, în acest moment, singurul pol de interes rămâne cursa de urmărire lăudabilă a grupării CS Blejoi Vispeşti, care speră s-o ajungă şi, apoi, s-a şi depăşească pe Unirea Câmpina (foto: Alexandru Neculai; imagine de la meciul din tur dintre ocupantele de-acum ale primelor două locuri, cu gazdele de-atunci echipate în roş-negru).