Unirea Urlaţi şi CSM Câmpina merg cap la cap în fruntea ierarhiei Ligii A Prahova, despărţite doar de trei goluri

Redactia -

Nici în etapa a XV-a nu s-a produs detronarea liderului ierarhiei Ligii A Prahova, Unirea Urlaţi, care a câştigat la Măneciu, în faţa Avântului, cu 3-1 (1-0), deşi se anticipa că va avea un meci greu pe terenul echipei antrenate de către Dorinel Beznea. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 30, prin Andrei Ciobanu, rezultat care a fost menţinut timp de o jumătate de oră, până când a egalat unul dintre brazilienii gazdelor, Diego Candido (60). Urlăţenii au revenit însă rapid la conducere, odată ce Ciobanu a făcut „dubla”, şi s-au desprins decisiv cu 11 minute înainte de final, ulterior reuşitei lui Andrei Alexandru. Ca urmare a succesului din deplasare al contracandidatei la accederea la barajul de promovare, formaţia finanţată de Adrian Nistoroiu şi Virgil Guran, CSM Câmpina (fază în careul oaspeţilor, cu gazdele în echipament roşu; Foto: Alexandru Neculai), avea de rezolvat o ecuţia aparent simplă. Mai precis, să „îndese” cât mai multe goluri în plasa porţii modestei Brădetul Ştefeşti, pe arena unde joacă acasă, „Rafinărie”. Scenariul a fost perfect în cele dintâi 45 de minute, încheiate de gazde cu un scor de set de tenis, 6-0, ulterior „dublei” din lovituri de la „11 metri” a golgheterului din campionatul trecut, George Bridinel (9 şi 16), a reuşitei lui Cantemir Nicolae (20) şi a hat-trick-ului lui Alexandru Puchea (22, 30 şi 39), care şi-a regăsiut simţul buturilor adverse. Nimic de mirare însă, dată fiind diferenţa foarte mare de valoare între cele două combatante. În mitanul secund însă, CSM-ului parcă i s-a făcut milă de biata Brădetul şi a iertat-o de primirea altor „boabe”. Dacă ar fi continuat să înscrie în acelaşi ritm ca în prima repriză, ar fi reuşit să treacă în fruntea clasamentului, la golaveraj. Dar mai este mult de jucat până la final, e drept. Antrenorul Victor Roşca a folosit, potrivit www.sportcampina.blogspot.ro, următorii jucători, în disputa condusă de către ploieşteanul Andrei Moroiţă, echipierul Conpetului, asistat de Valentin Dumitru (Malamuc-Gherghiţa) şi concitadinul Florin Paltanea, supervizaţi de fostul arbitru Răzvan Achimescu, tot din Ploieşti, în prezent observator AJF: Panaite – Olteanu (54 – Conac), Nistor, Popa, Nincă – Yao Michel Tanu – D. Nae (71 – Codreanu), Burloiu, Bridinel (cpt) – C. Nicolae (68 – D. Gheorghe), Puchea (79 – Stoian). Astfel, după 15 etape, Unirea Urlaţi a acumulat 39 de puncte, câte are şi CSM Câmpina, liderul la zi având un golaveraj de 49-7, iar secondanta – de 44-5. Reamintim că, la duelul direct din tur, oaspeţii de atunci ai arenei din parcul Belu au reuşit să deschidă scorul în prima repriză, dar au fost egalaţi în cea de-a doua, partida încheindu-se atunci nedecis, 1-1, având astfel avantaj în eventualitatea în care se vor impune, în primăvară, la Câmpina, şi vor termina la egalitate de puncte cu Unirea.

Celelalte rezultate alte acestei etape au fost următoarele: Petrolistul Boldeşti – Precizia Breaza 3-0 (1-0); Caraimanul Buşteni – Voinţa Vadu Părului 8-1 (4-0); Chimia Brazi –      Progresul Drăgăneşti  3-0 (1-0); CS Băneşti Urleta – CS Blejoi 2-1 (0-0); AS Ploieşti – CS Păuleşti 1-1 (0-1); CS Ceptura – AFC Brebu 2-1 (0-0); FC Astra II Ploieşti – CSO Plopeni 0-2 (0-1). De subliniat că, în afara lui Diego Candido, încă un fotbalist străin, ghanezul de 27 de ani, Eric Yartey, de la Caraimanul Buşteni, trecut şi pe la fosta divizionară secundă Tricolorul Breaza, a reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor rundei cu numărul 15.