Valerică Găman, la primul său gol pentru echipa naţională

Redactia -

Echipa naţională de seniori a României a câştigat şi al doilea meci din preliminariile pentru Campionatul Mondial din Brazilia, de peste doi ani, învingând cu scorul de 4-0 (2-0) selecţionata similară a micuţului stat Andorra. Autorul celui de-a treilea gol, din minutul 90, a fost căpitanul Astrei Giurgiu, Valerică Găman (foto; al doilea de la dreapta la stânga, felicitat de către coechipieri săi; www.gsp.ro). „Dracul”, care a fost intergralist, a beneficiat de forfaitul titularului Dorin Goian, pe care îl înlocuiesce în minutele de prelungire ale precedentei partide, de la Tallin, cu Estonia, „Goe” accidentându-se atunci şi părăsind apoi Bucureştiul şi îndreptându-se spre Spezia, formaţie din Serie B, acolo unde s-a transferat de curând, de la Glasgow Rangers. Celelalte goluri au fost marcate de Gabriel Torje (29), la a doua sa reuşită consecutivă după jocul de vineri, 7 septembrie 2012, din deplasare, Costin Lazăr (44) şi, respectiv, Alexandru Maxim, gorjeanul înscriind şi el, ca şi Lazăr, pentru prima oară sub tricolor. Dacă la debutul în preliminarii, reuşitele României purtaseră semnăturile a doi fotbalişti care evoluează în străinătate, în afară de Torje, de la Granada, din Primera Division, mai marcând şi Ciprian Marica (Schalke 04 Gelsenkirchen, din 1.Bundesliga), cu Andorra i-a imitat Lazăr, de la PAOK Salonic, primul eşalon al Greciei, dar şi doi jucători din campionatul intern, Găman şi Maxim.

Altfel, tot 90 de minute au mai prins pe teren şi celălalt astrist, Alexandru Măţel, şi petrolistul Gheorghe Grozav. Dacă primul a repetat evoluţia sa bună din meciul cu Estonia, cel de-al doilea a fost tot şters. Duminică, 16 septembrie, de la ora 19.00, pe „Ilie Oană”, acolo unde fusese iniţial programată a se desfăşura partida dintre România şi Andorra, mutată apoi pe „Naţional Arena”, din Bucureşti, Grozav şi Maxim, al cărui gol a impresionat în mod deosebit, vor fi adversari în partida dintre „lupi” şi liderul Ligii I, Pandurii Târgu Jiu, din etapa a VII-a. Fotbalistul lui Petre Grigoraş are deja un asecendent faţă de colegul său de echipă naţională, de la echipa „galben-albaştrilor”: ca debutant într-un meci oficial, a fost marcator, deşi a evoluat mai puţin de un sfert de oră, el intrând pe teren din postura de rezervă! România a acumulat 6 puncte, la fel ca marea favorită a Grupei D, Olanda, învingătoare în Ungaria, cu 4-1, Raţ şi ai săi conducând în clasament, pentru că nu au primit niciun gol, înscriind de şase ori, ca şi batavii, dar care au primit unul. Însă partidele cu adevărat dificile de abia de-acum vor urma.