Într-un meci în care echipe care îmbiau altădată la somn, prin jocul lor să-i zicem prea tacticizat, dar au arătat o altă față, acum, s-a băgat arbitrul, „comițând” viciere de rezultat! Degeaba se mai cheltuiește cu VAR! Ce caută acest George Vidican în SuperLigă, domnule Kyros Vassaras?!?

A scrie despre meciul dintre CS Mioveni și FC Petrolul Ploiești, de pe stadionul Orășenesc din orașul argeșean vecin cu Piteștiul, ar fi trebuit, la ce s-a întâmplat acolo, să mă limitez la două faze. Unele care, cred, au avut o importanță uriașă în stabilirea rezultatului final, 1-0 pentru noua echipă a lui Nicolae Dică. Dacă pe gazde, eroarea arbitrului le-a împiedicat, posibil, în urma obținerii unei superiorități numerice, să se desprindă pe tabela de marcaj, pe oaspeți – întru bifarea eventualei remize. Adunându-le și punând semnul egal rezultă, fără tăgadă, o viciere de rezultat! Produsă „din fluier” de către un central care, și în eșalonul secund, o mai „pișca” pe trupa lui Nae Constantin. Mă tot întreb, de când l-am văzut promovat în SuperLigă pe sătmăreanul George Rareș Vidican, ce-au văzut la domnia sa specialiștii de la CCA de l-au adus la „masa bogaților”, vorba vine, și cum de au avut curajul să-l „arunce” în meciuri.

Cu echipa CS Mioveni în galben, motiv pentru care Petrolul a apărut în negru, prima repriză a meciului din preajma Piteștilor a fost o mare surpriză. De ce? Simplu, pentru că două echipe predispuse, până atunci, la un joc plictisitor, hai să-i zicem, elegant, prea tacticizat, s-au scuturat de trecutul lor din vara-toamna-iarna lui 2022 și au arătat cu totul altceva decât obișnuiseră. Iar dacă tehnicianul Petrolului nu l-ar fi sacrificat prea mult timp pe Budescu împingându-l ca vârf, deși pe bancă îi avea și pe Irobiso, om de meserie, și pe Moldoveanu, aproape tot pe acolo ca și nigerianul, am fi avut parte de un super recital ofensiv și al petroliștilor. Și de o parte, și de alta, s-a pasat mult, din prima, ba chiar bine, noile achiziții justificându-și aducerea lor la Mioveni, respectiv Ploiești. La formația lui Dică, un antrenor care și-a arătat acum, pe deplin, valoarea, așezându-i perfect pe teren pe Scarlatache și pe coechipierii acestuia, dându-le frâu liber spre poarta lui Leitner, nimic nu a mai amintit de… „lanterna roșie”. Stau și mă întreb cine l-a recomandat pe belgianul cu sânge maghrebian Benchaib, prin aducerea căruia sunt convins că Miovenii au dat lovitura. Executant de faze fixe, tehnic și abil, a „da urechi” îi stă lesne la îndemână, chiar dacă a călcat o dată și pe minge fotbalistul din Benelux va fi o piesă grea din SuperLigă. Nici Doua sau Purtić nu au fost prea departe, la debutul oficial și al lor în primul eșalon românesc. Însă, rolul lor defensiv nu le-a permis să atragă mai mult reflectoarele, care l-au urmărit îndeosebi pe spectaculosul mijlocaș vopsit blond, purtând numărul 11 pe tricou.

În aceste condiții, cel dintâi mitan a plăcut, sunt ferm convins, celor de pe stadion și din  fața micilor ecrane. De remarcat și deplasarea a unei destul de numeroase galerii a „lupilor”, cea care a dominat fundalul sonor, iar – de data aceasta – nu a mai aruncat torțe pe gazon, căci în caz contrar se putea lăsa, apoi, cu alte amenzi grele. Unele care apăsă tot mai tare pe vistieria cvasi-goală a clubului găzarilor. A fost o repriză cu ocazii de o parte și de alta, cu o reușită, în minutul 10, a lui Rusu. Golgheter care îi lipsise atât de mult echipei locale după vânzarea lui la FCSB. Era un gol însă de evitat, dacă nu ar fi lipsit accidentatul Huja, semnele privind genunchiul acestuia nefiind, din păcate, deloc îmbucurătoare. Înalt și cu detentă, portughezo-românul – un cvasi-nelipsit integralist – ar fi putut respinge mingea, cu capul, la cornerul înalt din suprafața de pedeapsă. Iar astfel, nu ar mai fi ajuns Burnea să fie scăpat de Bratu, să trimită el cu capul spre Garutti, a cărui reluare din întoarcere a fost respinsă. Numai însă până pe voleul cu pământul al omului de gol al argeșenilor. Mascat, Leitner, cel care ulterior a împiedicat, miraculos, desprinderea pe tabelă, după un „unu la unu” cu Antal, a plonjat tardiv, la colțul scurt. Până să tragă Rusu, coechipierii lui au reclamat un henț la Mathaus, dar centralul a apreciat că nu fusese nimic regulamentar.

Cu 1-0 încă din minutul 10, CS Mioveni a prins și mai mult curaj și i-a fost mai dificil Petrolului să răspundă ofensiv imediat, cât pentru o egalare sau chiar o remontadă. Faza care i-a nemulțumit pe fotbaliștii echipați în galben, cu puțin verde, a fost cea din minutul 40, atunci când Budescu, scăpând o minge de sub control, l-a atacat pe un adversar, fundașul dreapta Sno, cu talpa pe tibie, gheata coborând, apoi, până la nivelul gleznei olandezului. Vidican a așteptat ca ambii fotbaliști să primească îngrijiri medicale, și ploieșteanul acuzând o lovitură (?!?), arătându-i numărului 10 de la Petrolul cartonaș galben! Și cei de față, și cei de la TV, și specialiștii au decretat: trebuia cartonaș roșu! Cum însuși Budescu a recunoscut cu fair play că putea să primească un cartonaș de eliminare, nici nu mai e cazul să adaug ceva în plus. Da, fusese de „roșu”! Peste un ceas, cu tot cu prelungiri, cu un om în plus putea să-i ofere lui Dică mai multă liniște, poate chiar și golul desprinderii bifat de jucătorii săi.

În repriza a doua, „combustibilul” localnicilor s-a cam dus, este adevărat că nu de tot, dar au acceptat, destul timp, dominarea oponenților conduși pe tabelă. S-au ratat ocazii mari de către cei din urmă, mai ales Grozav, cu poarta goală în față. Dar, se și putea egala scorul. Dat fiind minutul fazei cu pricina, 81 mai exact, dacă nu la răsturnarea scorului mergea a se visa măcar la o remiză. Însă, nici „pe viu”, nici după revederea fazei pe monitor, sătmăreanul nu a văzut ceea ce a observat toată lumea care viziona meciul: penaltiul clar provocat de Burnea asupra lui Moldoveanu!!! Oameni buni, avem VAR, ne folosim de el, vedem fazele, arbitrul, telespectatorii, ne dăm seama cu toții ceea ce s-a întâmplat, dar vine câte unul care ignoră realitatea, sfidând și decizând cum vor mușchii lui?!? Să mă scuze domnii arbitri care nu pot fi incluși, desigur, într-o asemenea categorie, dar există colegi de-ai lor pentru care un drum în fugă ușoară până la micul ecran devine o corvoadă, o chestiune de orgoliu. Și-atunci, fac tot ce vor! Din fluier, mai precis! Acum, și dacă ar veni cel care l-a promovat, respectiv acceptat pe George Vidican în lotul de Superligă și ne va spune – știți clișeul – că da, a greșit arbitrul, dar „errare humanum est”, rezultatul nu îl mai schimbă, desigur, nimeni, tot viciere rămânând! Chiar dacă se mai scot câte unii afirmând că o lovitură de la „11 metri” se mai și ratează. Dar, dacă nu?  În fine, s-a terminat 0-1, iar viitorul nu sună prea bine pentru Petrolul, urmând adversari motivați, precum Chindia Târgoviște, la al doilea meci consecutiv la Ploiești, anul acesta, sâmbătă, 28 ianuarie, de la 17.00, și la FC Botoșani, luni, 6 februarie, de la aceeași oră, moldovenii câștigând ieri, tot acasă, în dauna CSU Craiova, cu 1-0. Patru meciuri până acum, în 2023, în SuperLigă și tot atâtea victorii ale gazdelor. S-a schimbat ceva, parcă!