Victoria lui Buhăescu și… Diarra, dar mai ales a efortului maxim colectiv! Petrolul a învins acolo unde Rapidul a capotat neașteptat, iar liderul L2, FC U 1948 Craiova, a făcut o remiză-pedeapsă pentru Napoli!

Dragos Trestioreanu -

Așa cum era de așteptat, câtă vreme plouă de rupe în toată țara, terenul micuței arene de fotbal de genul Ligii a IV-a spre, cu maximă indulgență, Liga a III-a a echipei Fotbal Comuna Recea a fost desfundat, iar după nici un sfert de oră al inegalului, să-i zic așa, arbitru orădean Florin Marcu, arăta ca o orezărie, sadea! Știu că există și cârcotași, cei care în lumea fotbalului susțin că sportul rege nu se joacă doar cu o singură echipă, ci cu două. Și astfel, condițiile sunt aceleași pentru ambele combatante. E adevărat ce susțin ei, nu zic nu, nici nu pot altfel, numai că, atunci când una dintre acestea își bazează evoluția pe posesie, prin pase repetate și multe, o suprafață de joc ca în comuna maramureșeană, de la meciul dintre divizionara secundă locală și Petrolul, distruge pur și simplu spectacolul, îl anihilează. Cum formația care pasa mult și era clar că va ataca, pentru a învinge, nu putea fi decât Petrolul, noroiul care estompase verdele firelor de iarbă tot mai mult a anulat aproape construcția dictată de către Viorel Moldovan. Un antrenor care optase pentru o formulă schimbată față de cea de la Târgu Jiu, de la remiza cu Viitorul Pandurii. Veniți la spartul târgului, a se citi legitimarea în ultima zi a perioadei de transferări, portarul Kitanov și tânărul fundaș central portughezo-român Huja au fost, cred, surprizele lui Moldovan pentru omologul prahovean Nicolae Constantin, așezat, vorba vine, mai de curând pe banca nou-promovatei, căci stă tot timpul în picioare! Tot surpriză, dar mai pe jumătate poate, a fost și titularizarea lui Buhăescu în dauna lui Balint, lăsat acum pe bancă. Golurile și jocul fostului echipier al Argeșului în meciul amical cu Sepsi, de la Ghimbav, de vinerea trecută, au avut câștig de cauză în fața luptei perpetue purtată, de până la momentul eliminării din partida de la Miercurea Ciuc, de ex-jucătorul Miovenilor, dar care nu reușește să spargă gheața și în ceea ce privește eficiența.

La Recea, așa cum s-a întâmplat în mai toate meciurile din acest sezon, de altfel, Petrolul pleacă bine pe pistol, dar se sufocă pe la… mijlocul sprintului, motiv pentru adversari să aibă, de cele mai multe ori, primele ocazii mari ale partidei. Reflexul bulgarului dintre buturi și, apoi, lipsa de abilitate în a cadra un șut simplu a mijlocașului de culoare Luboya au făcut însă ca tabela de pe arena din comună să nu se modifice, meritat, în dreptul cifrei 0, de sub Fotbal Comuna Recea! Speriată parcă de acestei oportunități ale gazdelor, Petrolul a reînceput să atace, dar condițiile de joc nu puteau, repet, să ajute echipa mai tehnică. Din fericire, la jumătatea reprizei a ieșit la rampă Diarra – un fotbalist ofensiv căruia ar trebui să-i cer scuze publice, după ce am scris că ar trebui să fie îndepărtat din trupa ploieșteană! – printr-un dribling greu de anticipat în acel mâl, fiind luat cu totul de un alt străin, croato-australianul rudimentar Bakmaz. Marcu a făcut ceea ce trebuia să facă – păcat că nu tot meciul a procedat la fel! – și a scos „galbenul”. Era însă al doilea văzut de Bakmaz, într-un interval de numai șase minute! Astfel încât, din minutul 23, timp de un mitan și jumătate, deci băieții „Masculului Alfa” urmau să aibă un om în minus pe teren, pe meritul lui Diarra. „Cangurul” a fost al doilea străin eliminat în acest sezon, după ruso-francezul Ahmatov, ceva mai calm acum. Se credea astfel că Diarra va fi deschizătorul drumului spre victorie. Și putea chiar fi dacă, în minutul 41, arbitrul bihorean nu se făcea că… plouă, ca afară, la tragerea de tricou, din careul mare, a căpitanului „galbenilor”, Roigé Rodríguez. Bine că nu i-a dat avertisment pentru simulare, așa cum a procedat mai târziu, aiurea, cu Diarra! Știa că ar fi fost al doilea pentru catalan, cred! Drept urmare, scorul nu s-a modificat deloc până la finele primei părți a confruntării, deși ar fi fost de așteptat ca petroliștii să îi pună măcar probleme mari omologului spaniolului din tabăra adversă, portarul veteran Bota. Cu siguranță, la pauză, pesimiștii din tabăra „lupilor” începuseră deja să se teamă că echipa lor de suflet se va face de rușine în nord-vestul țării.

La reluare, Moldovan s-a abținut să facă schimbări în primul „11” ales dintre cei 20 din raportul de joc, alți trei tineri deplasați la Recea, Enache, Matiș și Botic, luând loc în tribună, fiind rămași în afara lotului. Petrolul a revenit pe teren cum a fost la început, mai precis cu Kitanov în poartă, cu Mendoza, Meijers, Huja și Țicu în defensivă, cu Lax și, uneori, și Salifu, la închidere, cu Bratu, Roigé Rodríguez și Diarra, ajutați, când și când, de mai sus-numitul Salifu, în spatele lui Buhăescu. Dar consecvența tehnicianului a primit o… lovitură imediat după pauză, când Meijers a talonat nu prea decis un adversar, care a obținut cornerul visat, din care Micaș a centrat pe la 8-9 metri, fundașul central Oiță – țineți minte acest nume! – a reluat, cu o lovitură de cap, în spatele lui Salifu, iar apoi, pe respingere, a trimis cu stângul în plasă, în fața unui Kitanov țintuit pe linia porții. Deci, colac peste pupăza, echipa pe care Nae Constantin a pus-o foarte bine pe teren, pentru a-și acoperi limitele și mai ales inferioritatea numerică, conducea o oponentă cu opt jucători străini!!! Era 1-0 în minutul 48, dar și clar că, din acel moment, antrenorul Petrolului urma să arate o singură direcție: buturile lui Bota! Așa s-a și întâmplat! A trecut și la schimbări, care de data aceasta i-au și ieșit. În plus, au părut și făcute la timp. A scos, pe rând, închizătorii, mizând pe ofensivă, l-a băgat pe teren și pe fostul titular din avanposturi, Balint, dar și pe junele Constantinescu, acest din urmă la primul meci după cel de la FK Csikszereda, urmat de… izolare. A mai optat pentru un Ekollo mult mai ofensiv și – nota bene! – l-a scos târziu din joc pe Roigé Rodríguez, nu ca în alte meciuri, atunci când tehnicianul parcă își dădea cu… stângul în dreptul! Petrolul a mărit strocul, ca în marinărie, Bota a început să fie tot mai întrebuințat, iar reduta gazdelor nu avea cum să nu cedeze, astfel. E adevărat, cu destul noroc la faza din minutul 67, la care Buhăescu a pasat în urmă, Ekollo a lăsat mingea să treacă, sau poate nu a putut s-o controleze, Lax a venit tare din urmă, a șutat totuși modest, peste buturi, dar a fost basculat imediat după, în careu, de Oiță, în urma unui atac întârziat al acestuia. Atât de clar ori vizibil și din avion, din care s-ar zărit și… vacile care pășteau bine-mersi de jur-împrejurul arenei, încât Marcu a trebuit să pună balonul pe var, așa cum se spune în jargonul fotbalistic. A transformat cu siguranță Buhăescu, la primul gol oficial al lui după venirea la noul Petrolul, ghicirea colțului de către portarul lui Nae Constantin fiind fără succes! În acel moment, Petrolul scăpase de… pățania Rapidului, însă era încă situația Craiovei, al cărei antrenor, italianul Nicolo Napoli a plătit cu postul pentru acel rezultat de egalitate. Dar, cu 23 de minute înainte de ultimul fluier, plus minutele de prelungiri certe, era timp berechet pentru ca ploieștenii să termine altfel decât contracandidatele la promovare ale lor. Au fost necesare doar șase minute până când Țicu, altfel cu o prestație ceva mai modestă până atunci, să ia o acțiune pe cont propriu, pe banda stânga, să sară, în plină cursă, peste un adversar și apoi să centreze ca la manual în marginea lui „6 metri”. Obiectul de joc l-a survolat pe Balint, însă abilul Buhăescu a urmărit și a trimis în plasă, cu capul, din plonjon, pentru un mai mult decât meritat – în urma eforturilor maxime ale întregii echipei – scor final victorios de 2-1! Dacă la cel de 1-1, Buhăescu a avut un procent de să zic 80-85%, la al doilea, cam același l-a avut tânărul fundaș stânga coechipier! Însă, nu trebuie uitat nici Diarra, cel eliminat pentru două”galbene”, în minutul 90, atunci când a vrut să împiedice, riscând, executarea rapidă a unei lovituri libere a lui Ispas, una ce putea deveni periculoasă! Chiar dacă la victorie se remarcă echipa, cred că Buhăescu, Țicu și Diarra merită bile albe în plus!

Diarra va lipsi la primul meci, cel de miercuri, 21 octombrie 2020, ora 14.30, de la București, cu Metaloglobus, din Cupa României, duel televizat în direct, la cartonaș roșu stându-se la jocul următor, deci neabsentând în derbiul cu FC U 1948 Craiova, de duminică, 25 octombrie, cu start la 15.45! Norocul lui și al echipei, desigur, simpatia lui Viorel Moldovan, după cum se zice că ar fi africanul, arătând tot mai bine. Asta pe linia jocului excelent pe care l-a prestat și în amicalul cu mai sus-amintita Sepsi! Acum, rămâne de văzut ce va decide șeful staff-ului tehnic al Petrolului în privința primului „11” care va fi folosit în capitala țării, pe terenul cu iarbă sintetică din Pantelimon, dacă, după numai patru zile, va veni rândul unei dispute cu mult mai importantă! Are Petrolul două formule diferite care să-i permită să treacă, în competiția KO, de actuala ocupantă a locului 2 din ierarhia Ligii a II-a și, apoi, să-și adjudece confruntarea cu liderul aceluiași eșalon? Numeric are, depinde însă mai mult de aspectul valoric, totuși!