Victorie normală pentru Petrolul, în dauna fostei echipe a actualului patron

Redactia -

Precedat de vizitele procurorilor DIICOT la sediile celor două cluburi, SC FC Universitatea Cluj şi SC FC Petrolul Ploieşti, ca şi de pericolul ca echipa oaspete a arenei Ilie Oană să nu se prezinte la meciul oficial din etapa a XVI-a a campionatului Ligii I de fotbal, duelul dintre echipele „lupilor” şi „şepcilor roşii” s-a disputat până la urmă. Condiţiile atmosferice au fost destul de vitrege, temperatura din termomentre scăzând până aproape de zero. Însă, cu toate acestea, un număr mulţi iubitori ai sportului rege din Ploieşti, dar şi un grup de susţinători al „alb-negrilor”, nu au pregetat să fie prezenţi pe stadion. Li s-a oferit un joc destul de echilibrat în mare parte, fapt care a făcut asistenţa să mai uite de frigul pătrunzător. Diferenţa de valoare dintre cele două combantante şi-a găsit, la final, corespondent pe tabela de marcaj, Petrolul impunându-se cu scorul de 2-0 (1-0), după golurile lui Ionuţ Neag (minutul 8), internaţionalul de juniori – la prima sa reuşită în cel dintâi eşalon – deviind cu capul mingea venită dintr-o lovitură liberă, executată de pe stânga de Adrian Cristea, şi Gheorghe Grozav (76), autorul unui şut în cross, de la 14 metri, după o combinaţie dintre Damien Boudjemaa şi Marian Cristescu. Ocazii de a se mai modifica rezultatul au mai existat, cea mai mare fiind a lui Jeremy Bokila (foto, în duel cu Erico da Silva, priviţi de Gheorghe Grozav, Plamen Krumov şi Vasile Gheorghe; www.gsp.ro), din minutul 20, atunci când olandezo-congolezul a făcut o piruetă de mare efect pe lângă fundaşul central brazilian al lui „U”, dar – rămas singur cu portarul Dragoş Balauru în faţă – a trimis, ilar, pe lângă bară, de la 10 metri, balonul recepţionat din centrarea lui Sebastian Achim. La fel de mare a fost însă şi oportunitatea lui Marian Cristescu, din ultimul minut de prelungiri dictat de arbitrul Cătălin George Găman, cel de-al treilea, ex-braşoveanul trimiţând un lob peste buturi, de la 8 metri, după ce a beneficiat de acţiunea aceluiaşi Bokila, care-i scosese din joc pe Krumov şi Erico da Silva. A mai fost şi transversala lui Grozav, lob cu capul de la 13 metri, după ce a urmărit angajarea perfectă a lui Ovidiu Hoban. Băieţii lui Marian Popescu au răspuns prin lovitura liberă de la 25 de metri, din poziţie centrală, a lui Viorel Dinu (34), la care Mircea Bornescu era bătut, dar salvat de… încheietura extrerioară a barelor din stânga sa. Alt prilej de a marca al clujenilor s-a consemnat în minutul 73, atunci când Erico da Silva a şutat cu efect, de la 35 de metri, Bornescu scoţând mingea de sub bara orizontală. A treia situaţie de gol a ardelenilor a survenit 11 minute mai târziu, Christou Paraskevas trimiţând, cu capul, puţin pe lângă poartă un balon venit din lovitura de la colţul terenului, de pe stânga, a lui Raul Ciupe. Per ansamblu, un succes meritat al ploieştenilor, care au reuşit astfel să treacă, în ierarhia la zi, de campioana en-titre, CFR Cluj, învinsă în „Gruia” de Astra Giurgiu, cu 2-0 (1-0). Adică, acelaşi scor ca şi cel de pe „Ilie Oană”!

PETROLUL: Bornescu 7 – Achim 7, Neag 8, Enza-Yamissi 6.5, Grecu 6.5 (51 – Guilherme 7) – Boudjemaa 6 (78 – Morar), Hoban 7, L. Marinescu (cpt) 7, Grozav 7.5 – Ad. Cristea 7 (72 M. Cristescu 6.5) – Bokila 6.5. Antrenor: Laurenţiu Roşu.

UNIVERSITATEA: Balauru 6 – Krumov 6, Erico da Silva 6, Paraskevas 6.5, Ed. Nicola 6 – Muzac 6, B. Pătraşcu 6 (cpt; 20 – R. Iancu 6) – V. Gheorghe 5.5 (65 – Ciupe 6.5), V. Dinu 6.5, Paulinho 5.5 (46 – I. Năstăsie 5.5) – Drăghici 6.5. Antrenor: Marius Popescu.

Au arbitrat: Cătălin George Găman 7 – Octavian Şovre 7 (Oradea) şi Adrian Popescu 7 (Craiova).

Arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe).

Observatori: Ioan Viorel Ganea, pentru joc, şi Adrian Vidan, pentru arbitraj (ambii din Bucureşti).

Cartonaşe galbene: Paulinho (38), Drăghici (40), Ad. Cristea (41), V. Gheorghe (71 – de pe bancă), M. Cristescu (88), Balauru (90).

Suspendat o etapă, după meciul de la Giurgiu, cu Astra, din cauză că a intrat pe teren să protesteze din cauza anulării nejustificate a golului lui Bokila, reuşit la scorul de 1-0 pentru gazde, antrenorul principal Cosmin Contra a luat loc în tribuna I, în spatele băncii de rezerve, alături de directorul sportiv Marius Nicolae, şi el fără drept de a mai sta pe bancă până la finele anului. Astfel, din spaţiul tehnic, a condus echipa secundul Laurenţiu Roşu, cel care a venit şi la conferinţa de presă de după partidă. Tehnician al lui „U”, după demisia de ultim moment a lui Marius Şumudică, a fost din nou ex-interimarul Marius Popescu, discursul lui de la întâlnirea cu jurnaliştii impresionându-i pe cei prezenţi. Popescu a explicat nu numai care era starea de spirit a jucătorilor lor, neplătiţi de cinci luni, cât şi de ce a fost obligat să-l schimbe pe căpitanul Pătraşcu după numai 20 de minute de joc, ex-astristul suferind o întindere musculară. Apoi, la pauză, a trebuit să renunţe şi la un alt fost jucător al „dracilor”, portughezul Paulinho acuzând stări de greaţă şi nemaiptuând continua. De altfel, chiar înainte de meci, în vreme ce jucătorii lui „U” au mers la vestiare pentru a se echipa pentru meci, două dintre rezerve, Roberto Iancu şi Ionuţ Năstăsie, au început să se încălzească, fapt care a dat de înţeles că existau coechipieri, printre titulari, care aveau anumite probleme. Inedit a fost că, schimbat, Pătraşcu i-a dat banderola lui Vasile Gheorghe, iar acesta din urmă – scos şi el de pe teren în repriza secundă – lui Balauru. Gheorghe a primit un cartonaş galben, pentru proteste, aflat pe bancă, la şase minute după înlocuirea sa! Următorul meci – ultimul din tur – al Petrolul va avea loc vineri, 23 noiembrie 2012, la Mediaş, contra echipei locale, Gaz Metan, cu începere de la ora 18.00, în transmisia în direct al primului canal al postului de televiziune DigiSport.