Vivi Răchită, învins de fosta sa echipă din Bulgaria

Duminică, 12 februarie 2012, pe un teren foarte bun şi într-un cadru mirific, la „Rixos Complex”, SC FC Petrolul Ploieşti a disputat penultimul meci-test din cadrul stagiului de pregătire din Turcia, în compania unei formaţii din prima ligă a Bulgariei, Litex Loveci, la care a evoluat actualul manager al „lupilor”, Vivi Răchită. De altfel, Răchită şi-a şi folosit relaţiile pentru a antama acest joc. Fotbaliştii pregătiţi de către o fostă glorie a fotbalului din ţara vecină, Hristo Stoicikov, au câştigat meciul amical, cu scorul de 2-1 (1-1). Adversarii Petrolului au marcat repede, prin Kostadinov, care a şutat de la marginea careului mare, dintr-o poziţie centrală, italianul dintre buturile ploieştenilor, italianul Matteo Gritti, nemaiputând interveni pentru  a evita golul consemnat în minutul 5. Însă, replica „galben-albaştrilor” a fost una pe măsură şi ultimul venit, francezo-tunisianul Ali-Azouz Mathlouthi (foto; www.fcpetrolul.ro), un atacant nu prea înalt, dar fâşneţ şi cu execuţii de calitate, a egalat în minutul 21, în urma unei şut de la 13 metri, în colţul lung, de pe dreapta, după un corner executat de pe stânga. La pauză, s-a mers la cabine cu un rezultat de egalitate, 1-1, deşi acelaşi Mathlouthi (45) era gata să răstoarne scorul, dar portarul bulgarilor, Aleksandrov, a salvat de sub bară la şutul atacantului francez cu sânge african. În partea a doua a întâlnirii amicale, dacă tot Aleksandrov s-a opus şutului lui Mihai Roman II, expediat de la 22 de metri, iar coechipierii săi, Alexandru Buhuşi, Răzvan Neagu şi Mihai Dina, nu au reuşit să marcheze, au făcut-o bulgarii. La un fault inutil în careu al camerunezului Vincent Bikana, singurul care a prins 90 de minute pe teren, Tsvetkov (77) a transformat lovitura de pedeapsă şi a fixat tabela la 2-1. Nu înainte însă ca acelaşi Roman II să mai fi ratat o ocazie de gol.

Vivi Răchită a folosit contra Litexului nu mai puţin de 21 de jucători, pentru a-şi face o idee clară asupra echipei sale, acum, când se pare că startul părţii a doua a campionatului este gata să se amâne, din cauza condiţiilor meteorologice din ţară: Gritti (46 – Povilas) – B. Străuţ (46 – Buleică), Melinte (66 – M. Tudor), Bikana, P. Stoica (46 – Ben Djemia) – V. Negru (46 – Enescu), Mustivar (66 – Bărbulescu) – Opriţa (46 – R. Neagu), Boudjemaa (46 – Buhuşi), Fl. Dumitru (46 – M. Roman II) – Mathlouthi (46 – Dina). Ultimul test al Petrolului în cantonamentul din Antalya va avea loc marţi, de la ora 15.30, în compania divizionarei secunde Chindia Târgovişte, însoţită în Turcia de finanţatorul său, Gică Popescu, cel care nu a ratat prezenţa la meciul viitorilor adversari, contra Litexului antrenat de către bunul său prieten, Hristo Stoicikov.