Ziua de la EURO cu cele mai multe goluri. Favoritele au respectat calculul hârtiei. Belgia – cel mai mare scor de până acum!

Duminică, 26 iunie 2016, ziua în care s-au desfășurat încă trei meciuri din optimile turneului final al Campionatului European de fotbal, a coincis cu aceea în care s-au înscris cele mai multe goluri, nu mai puțin de 10! În primele două, s-au marcat câte trei, iar în ultimul s-a înregistrat cel mai mare scor de până acum de la Euro, prin victoria Belgiei în dauna Ungariei, cu 4-0! În sferturi s-au calificat favoritele celor trei întâlniri, Franța, Germania și mai sus-menționata Belgia, drumul spre casă urmând să-l ia Irlanda, singura care a pierdut la limită, Slovacia și, respectiv, deja amintita Ungaria.

Pe „Nouveau Stade de Lyon”, selecționata țării gazde a turneului final, Franța, a început cu 0-1 – așa cum se zice în folclorul fotbalistic – încă de la… vestiare! În minutul 2, vedeta Juventusului, Paul Pogba, l-a trântit, imprudent, în careul mare, pe atacantul irlandez Shane Long, iar omul care adusese calificarea, prin golul marcat Italiei în ultimul joc din grupă, Robbie Brady, a transformat penaltiul cu puțin noroc, balonul lovind bara din stanga porții lui Hugo Lloris și intrând apoi în plasă. Însă, din acel moment, trupa lui Didier Deschamps a pus o presiune crescând pe cea antrenată de Martin O’Neill, însă „cocoșii” nu au găsit drumul spre plasa buturilor lui Darren Randolph, coechipierul de la West Ham United al noii vedete a Franței, Dimitri Payet. Susținuți frenetic din tribunele arhipline de pe arena din Lyon de către suporterii lor, „Les Bleus” au continuat să sporească raportul procentual la posesie, ajuns la un moment dat la un aproape incredibil 74%-26% în favoarea lor. Mai ceva ca… Spania! Totuși, francezilor le-a trebuit mai bine de o oră până ce și-au mai liniștit simpatizanții. Astfel, în decurs de doar nouă minute, 57-66, s-a stabilit soarta jocului. Mai întâi, Bakary Sagna a centrat perfect, de pe dreapta, iar Antoine Griezmann, deși sub marcaj, s-a înălțat din preajma punctului cu var și a trimis o lovitură de cap care nu a mai putut fi parată de Randolph. Apoi, același echipier al lui Atletico Madrid a răsturnat scorul de pe tabelă (61), cu un șut sec în colțul din stânga, expediat din careul mare, în urma unei pase lungi a lui Adil Rami și a devierii inteligente, cu capul, al lui Olivier Giroud. În sfârșit, la o deschidere a lui Payet, Griezmann s-a îndreptat spre careul mare advers, Shane Duffy a încercat un tackling la o jumătare de metru în afara suprafeței de pedeapsă, francezul a căzut, iar arbitrul italian Nicola Rizzoli i-a arătat irlandezului cartonașul roșu, apreciind că era în postură de ultim apărător. Ceea ce așa a și fost, numai că reluările TV l-au arătat, mai degrabă, pe autorul „dublei” – în urma căreia i-a egalat, la numărul de reușite (3), pe Alvaro Morata și Gareth Bale – că l-a… călcat pe laba piciorului pe adversar, ci nu acesta l-ar fi faultat! De fapt, odată cu trecerea timpului, centralul începuse să cam aibă… orbul găinii, neacordând un corner pentru Irlanda, la o deviere vizibilă și din avion. Totuși, e drept, Franța a fost echipa mult mai bună, a atacat mult, a avut ocazii, pe final Andre-Pierre Gignac, jucătorul mexicanilor de la Tigres, irosind trei mari oportunități de gol, la scorul de 2-1. Însă, nu-i mai puțin adevărat că, la acest rezultat înscris pe tabelă, eliminarea lui Duffy a contat mult, oponenții slăbind simțitor replica, deși au mai îmcercat să-i dea ceva emoții căpitanului Hugo Lloris. S-a terminat 2-1 (0-1), iar Franța așteaptă acum să afle cum se va solda optimea dintre Anglia și Islanda, de luni, 27 iunie, pentru a-și afla astfel adversara din sferturi.

Meciul de la Lille, dintre campioana mondială Germania și Slovacia, ultima fiind o surpriză plăcută în grupe, nu a prea avut istoric. Ca și irlandezii, nemții au deschis repede scorul, dar apoi nu au fost presați ca aceștia, ci dimpotrivă. La o lovitură de la colțul terenului, din minutul 8, executată de Toni Kroos, mingea a fost respinsă la 20 de metri, în poziție aproximativ centrală, iar longilinul fundaș central Jerome Boateng a prins, printr-un șut din prima, la firul ierbi, culoarul necesar pentru a-l învinge pe Matuș Kozacik. Peste doar 300 de secunde, Mesut Ozil a ratat primul penalti al Germaniei la un turneu final de Campionat European, același Kozacik ghicind colțul spre care a tras starul Arsenalului și respingând obiectul de joc, în lateral. Însă, germanii nu s-au lăsat deloc copleșiți de ghinionul coechipierului lor și-au continuat să atace, talentatul mijlocaș stânga Julian Draxler distrându-se, în careu, pe stânga, lângă linia de fund a terenului, cu Juraj Kucka și pasându-i în 5 metri atacantului cu instinct de „killer”, Mario Gomez (43). Fostul jucător al Bayernului a punctat, pentru 2-0, pe lângă goal-keeper-ul slovac, printr-o execuție „marcă înregistrată”. Nici la reluare, Germania nu a slăbit strocul și, chiar dacă Marek Hamșik și coechipierii săi au încercat, cât de cât, să le facă față, reușita celui mai bun om al meciului, Julian Draxler – reluare din voleu, sub bară, aproape de vinclul drept, din careul mic, la o pasă cu capul a lui Mats Hummels, din minutul 63 -, a pus, practic, capăt jocului. Germania s-a impus cu 3-0 (2-0) și așteaptă să vadă ce oponentă va avea în sferturi: Spania sau Italia? Acest din urmă duel, mult așteptat, se va desfășura tot luni, 27 iunie.

Ceea ce se aștepta a fi o partidă echilibrată, Ungaria lăsând o frumoasă impresie în grupă, iar Belgia dovedind apetit pentru fotbal-spectacol, însă având și ceva minusuri, ușor perceptibile, s-a transformat într-un galop de sănătate al naționalei lui Mark Wilmots. Deși Balazs Dszudsak & Co. s-au străduit – și în destule rânduri au și reușit – să ofere o replică bună lui Eden Hazard și compania, golurile, care au fost nu mai puțin de patru, au picat numai în poarta lui Kiraly Gabor. Goal-keeper în vârstă de 39 de ani, care totuși a făcut cel puțin trei sferturi de meci absolut de lăudat. Însă, după ce au deschis, și ei, scorul repede (10), la o fază fixă – centrare de pe stânga a lui Kevin de Bruyne, mingea survolându-l pe Romelu Lukaku, dar nu și pe Toby Alderweireld, fundașul central trimițând puternic, cu capul, peste Kiraly, de la 8 metri -, belgienii au avut nevoie de mai bine de un ceas pentru a scăpa de emoțiile unei eventuale restabiliri a egalității pe tabelă. Perioadă în care apărătorul buturilor lui Chelsea, Thibaut Courtois, a avut destule intervenții de efect. Nu-i mai puțin adevărat, marile oportunități de a înscrie au fost tot ale belgienilor, care au arătat un joc de câmp absolut încântător, stând mai slab la finalizare. Asta numai până în minutul 76, atunci când, tot la o fază fixă, Hazard și a arătat clasa și, păcălindu-i pe unguri, i-a pasat nou-intratului atacant de la Olympique Marseille, Michy Bashtuayi, ținta numărul unu de-acum a Juventusului. Fotbalistul cu o coafură afro a înscris, liber fiind pe linia careului mic, și a oferit apoi o săritură acrobatică pe spate, așa cum mai recent ne oferea camerunezul lui CFR Cluj, Steve Leo Beleck! La 0-2, băieții germanului Bernd Storck au clacat și au mai primit astfel încă două goluri. Eden Hazard (80) și-a încununat prestația remarcabilă cu un gol superb, ieșind imediat de pe teren ovaționat de întreaga asistență! Până la ultimul fluier al sârbului Milorad Mazic, Belgia a mai oferit o mostră de spectacol, în minutul 90+1, un contraatac rapid terminându-se cu o pasă pe culoar a lui Radja Nainggolan și un șut la colțul scurt al celui care o egalase pe Real Madrid, în timpul regulamentar al finalei Ligii Campionilor, Yannick Carrasco (foto, felicitat după reușita lui, sub privirile unei fane, care i-a transmis un mesaj scris de… iubire; www.gsp.ro). A fost un 4-0 (1-0) meritat de belgieni pentru evoluția lor, dar parcă și prea sever pentru Ungaria, selecționată care – făcând o comparație impusă de vechea rivalitate cu echipa națională a României – a arătat mai mult fotbal la EURO decât au făcut-o Vlad Chiricheș și colegii lui! Belgia se va duela în optimi cu Țara Galilor și pare a avea un avantaj față de trupa lui Bale. Dar, cine știe…