În căutarea… miracolului de la Zagreb, Petrolul – fără trei titulari!

După ce Geraldo Alves (foto, al doilea de la dreapta la stânga; www.gsp.ro) a fost eliminat, gratuit, în ultimul minut de prelungiri dictate de arbitrul italian Daniele Orsato, la meciul tur al play-off-ului Europa League, dintre Petrolul Ploiești și Dinamo Zagreb, ratând astfel manșa a doua din Croația, la Craiova, pe arena Ion Oblemenco, în prima repriză a partidei cu CS Universitatea, s-a accidentat Jean-Alain Andre Fanchone, victimă a unui atac dur al brazilianul Henrique Madson, iar spre finalul confruntării, Alexandru Băluță l-a împins în săritură pe Peterson dos Santos Pecanha, acesta lovindu-se serios la umărul stâng din impact și, apoi, cădere. Drept urmare, mai mult ca sigur, și goal-keeper-ul sud-american al „lupilor” va declara forfait jocului de la arena Maksimir, de joi, 28 august 2014, de la ora locala 21.00 (un ceas mai târziu în România), unul ce va fi transmis în direct pe „DigiSport 1″. Plecarea delegației ploieștene spre Croația se va consemna miercuri dimineață, la 10.45, cu un charter, de pe Aeroportul Internațional Henri Coandă-Otopeni, găzarii urmând a fi însoțiți în locul în care speră la miracolul calificării în grupele EL, după un 1-3 pe ‘Ilie Oană”, de circa 150 de suporteri, de jurnaliști și angajați ai clubului. După ce vor ateriza la Zagreb, vor lua masa și se vor odihni, Adrian Mutu și coechipierii săi vor face antrenamentul oficial, repartizat lor la 19.30, înainte cu o jumătate de oră antrenorul principal Răzvan Lucescu și unul dintre fotbaliștii aleși de către el urmând a fi prezenți la conferința de presă ce va prefața partida de a doua zi. Lucescu jr. deplasează 22 de jucători în Croația, iar după ultima ședință de pregătire se va decide asuopra numelor celor 18 care vor fi înscriși, de către team managerul Cristian Vlad, în raportul de joc al returlui play-off-ului din Europa League. Meciul va fi arbitrat de o brigadă din Slovacia, avându-l la centru pe Ivan Kruzliak, la cele două linii pe Tomas Somolani și Tomas Mokos, rezervă fiiind Peter Kralovic. UEFA a desemnat ca delegat al său pe norvegianul Dag Steinar Vestlund, iar ca observator al arbitrilor – pe Paul Allaerts, din Belgia.

Adversara de mâine a petroliștilor a remizat pe teren propriu, 1-1, în etapa de campionat din week-end, cu concitadina NK Zagreb, la capătul unui meci în care antrenorul Zoran Mamic a folosit puțini dintre titularii din partida din România, preferând să menajeze grosul echipei de bază pentru disputa cu Petrolul. Totuși, pe teren, s-a aflat autorul „dublei” de la Ploiești, Duje Cop, iar marcatorul celui de-la treilea gol, Paulo Machado, a intrat spre finalul reprizei secunde. Reușita gazdelor, din cea dintâi parte a jocului, i-a aparținut fundașului argentiniano-croat Luis Ibanez. Jucătorii lui Dinamo Zagreb au declarat că vor trata cu maximă seriozitate returul, ei neconsiderându-se deja calificați, pentru a nu avea surprize neplăcute, la fel ca după manșa a doua din turul III preliminar din Liga Campionilor, cu danezii de la Aalborg, atunci când au pierdut calificarea în play-off, după 1-0 în deplasare și 0-2, acasă! De altfel, ei iau foarte în serios avertismenul ‘Plzen”! Rămîne însă de văzut cum va putea Petrolul să treacă peste absența a trei titulari, doar Fanchone fiind oarecum mai aproape de a fi recuperat, după ce a primit, la Craiova, o lovitură în mușchi.