Încă un pas spre deschiderea reţelei de gaze de pe Valea Slănicului

Redactia -

Încă un pas spre deschiderea reţelei de gaze de pe Valea Slănicului

Pas înainte pentru reţeaua inteligentă de gaze de pe Valea Slănicului.

„Astăzi a fost montat primul modul al Stației de Reglare, Măsurare și Predare (SRMP) de la Buda, un obiectiv esențial pentru viitoarea rețea inteligentă de distribuție a gazelor naturale care va deservi comunitățile de pe Valea Slănicului.

Instalația a fost amplasată pe platforma dedicată și este proiectată să funcționeze independent încă din această etapă. Stația este pregătită pentru extindere cu un al doilea modul, pe măsură ce sistemul va evolua și necesarul de consum va crește”, a anunţat preşedintele CJ Prahova, Virgiliu Nanu.