Legea care interzice instituțiilor statului să-și mai ceară copii după buletin a fost adoptată de Senat

Redactia -

Legea care interzice instituțiilor statului să-și mai ceară copii după buletin a fost adoptată de Senat

Pare un lucru mic: o copie, un scan, un PDF, o poză încărcată într-o platformă. Dar pentru oameni înseamnă timp pierdut, drumuri inutile, nervi, birocrație și sentimentul că statul îi pune să demonstreze, iar și iar, lucruri pe care statul le știe deja, transmite USR.

E absurd ca statul să ceară cetățeanului copia unui act pe care tot statul l-a emis.

„Această lege nu înseamnă doar mai puține copii după buletin. Înseamnă o schimbare de mentalitate în administrație. Nu omul trebuie să demonstreze, cu hârtii, ceea ce statul poate verifica în propriile registre”, spune senatorul USR Ciprian Rus, inițiatorul legii.

Urmează dezbateri și vot în Camera Deputaților, cameră decizională.