Prima zi din acest an cu peste 2.000 de misiuni gestionate de pompieri

Redactia -

Prima zi din acest an cu peste 2.000 de misiuni gestionate de pompieri

Ziua de ieri a fost una intensă pentru pompierii militari. Aceştia au gestionat 2.005 solicitări primite din partea populaţiei, ce au constat în acordarea măsurilor de prim ajutor, stingerea incendiilor şi operaţiuni destinate protecţiei comunităţilor.

În ultimele 24 de ore, activitatea echipajelor SMURD a inclus 1.527 de intervenţii pentru acordarea măsurilor de prim ajutor. În urma acestor acţiuni, mai bine de 1.550 de persoane au fost asistate medical.

Publicitate

Pe lângă aceste misiuni, pompierii au acţionat pentru stingerea celor 76 de incendii izbucnite în diverse zone ale ţării. Aceste intervenţii au prevenit extinderea flăcărilor către clădirile învecinate şi au redus semnificativ pagubele materiale.

Tot ieri, colegii noştri au gestionat peste 400 misiuni ce au vizat înlăturarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice, descarcerarea victimelor accidentelor rutiere, precum şi gestionarea altor cazuri care puteau pune în pericol vieţi omeneşti şi bunuri materiale.

De asemenea, în ultimele 24 de ore, 16 persoane aflate în situaţii critice au fost salvate datorită eforturilor susţinute de către pompierii militari pe timpul misiunilor desfăşurate.

În contextul fenomenelor hidrometeorologice prognozate, în intervalul menţionat, s-au înregistrat efecte în 21 de localităţi din 8 judeţe (CS, CV, DJ, HD, OT, SB, SJ şi TM), unde colegii noştri au intervenit pentru evacuarea apei din 28 case, 23 curţi, 78 beciuri/subsoluri, precum şi pentru degajarea a 25 copaci prăbuşiţi. În urma acestor evenimente au fost avariate 13 autoturisme.

În ceea ce priveşte avertizarea populaţiei, ieri, au fost transmise 52 de mesaje prin intermediul sistemului RO-ALERT, 18 semnalând prezenţa animalelor periculoase, iar alte 34 privind manifestarea fenomenelor meteorologice periculoase.