Site icon Gazeta de Prahova

„Lupii” au găsit prada perfectă sub Tâmpa: set la zero în fața Tărlungeniului!

Meciul de la Brașov, de pe arena Silviu Ploieșteanu-Tineretului, de miercuri seară, din „16”-imile Cupei României-Timișoreana, cu Unirea Tărlungeni, nu a început prea grozav pentru Petrolul, trei componenți ai acesteia din urmă primind cartonașe galbene la foc continuu, din partea centralului ilfovean Ionuț Coza. Obșinuitul Ropotan, după 90 de secunde de la primul fluier, Benga – după alte patru minute, și Faug-Porret, când abia trecuse de primul sfert de oră al întâlnirii! Deci, doi din linia defenisvă și un închizător. A fost de-ajuns însă ca… brașoveanul Benga, căpitan în acest joc, să-l accidenteze pe omologul lui din tabăra Unirii, Liviu Nicolae, și gazdele partidei să se trezească, repede, fără vârful împins, înlocuitorul lui, ex-prim divizionarul Coman, fiind acum o palidă umbră a atacantului de altădată. Dar, nu numai din acest motiv, Petrolul a dominat întregul duel, 93 din 93 de minute efective jucate, și a marcat doar cu un gol mai puțin decât o făcuse în primele 11 etape ale campionatului Ligii I!

Din nou, Zoubir (foto, depășindu-l pe George Vlăsceanu; www.dolcesport.ro) a fost la pupitru, a avut primul șut cadrat, scos cu piciorul de către junele portar advers, Muțiu, a ratat prima mare ocazie, reluând în plasa laterală, de pe stânga, a centrat la faza în care Sorin Marin – a acuzat lipsa de comunicare cu ai săi colegi din apărare! – a acordat facil un corner, din care a ieșit deschiderea scorului, a centrat din nou la al doilea gol și a avut assist la al treilea, a mai irosit o ocazie mare și a ieșit, apoi, de pe teren, în aplauzele entuziastei galerii deplasate la arena de la poalele Tâmpei. Interesant este că, integralist după multă vreme, Tamuz a finalizat două acțiuni superbe, iar – dintre celelalte patru reușite – două au fost ale unor fotbaliști aflați la primul lor gol în echipamentul Petrolului, Milinceanu și Lemnaru. A fost, finalmente, un 6-0 sec, după 2-0, la pauză, unul fără dubii. Astfel, Eusebiu Tudor a bifat primul succes de când a devenit antrenorul principal al Petrolului, într-un al doilea mandat al său, de data aceasta în primul eșalon.

Publicitate

Cum s-au înscris golurile

1-0 (minutul 30): Zoubir a centrat de pe stânga și, speriat de un oponent aflat totuși la destulă distanță de el, Marin a trimis în afara terenului, în corner. A executat, înalt și lung, Varga, iar BENGA a sărit mai sus decât doi apărători ai Unirii și a trimis, cu capul, de la 10 metri, din unghi de 45 dee grade, lângă bara din dreapta, Muțiu plonjând tardiv;

2-0 (minutul 38): același Zoubir i-a suflat mingea lui Vlăsceanu, a avansat tot pe stânga, a centrat pe partea opusă, Varga a recentrat, cu capul, pe linia careului mic, pentru voleul lui TAMUZ, fără speranțe pentru tânărul goal-keeper al Tărlungeniului;

3-0 (minutul 47): din nou, Zoubir a pus o minge – deviată de un fundaș al Unirii – pentru VARGA, cel care a pivotat în colțul lui „6 metri”, pe stânga, și a șutat superb, ulterior, sub bară, la colțul scurt;

4-0 (minutul 78): Marinescu a executat o lovitură de la colțul terenului, de pe dreapta, Lemnaru a reluat cu capul, de la prima bară, Muțiu a respins tot în lateral, iar MILINCEANU, la prima atingere de balon, a șutat cu pământul, portarul Tălungeniului boxând mingea sub bară, în plasă;

5-0 (minutul 85): Tamuz i-a trimis o pasă „printre” lui LEMNARU, care l-a driblat elegant pe apărătorul buturilor adverse și a trimis, apoi, în poarta goală, de la 8 metri, din lateral stânga;

6-0 (minutul 90): arbitrul Coza a lăsat foarte bine avantaj la un atac de cartonaș asupra lui Milinceanu, Varga i-a pasat pe dreapta lui Lemnaru, a cărui pasă perfectă, din prima, a fost reluată de TAMUZ, de la 7 metri, din poziție centrală, pe lângă Muțiu.

Evoluția învingătorilor

În perspectiva confruntării dificile de sâmbătă, 26 septembrie 2015, de la Ovidiu, cu Viitorul, din runda cu numărul 12 a campionatului Ligii I, Sebi Tudor și-a menajat doi titulari, Pecanha și Moussa, apelând la o formulă diferită la Brașov, în fața Unirii Tărlungeni. Și i-a ieșit pe deplin. Iată cum au evoluat cei care au intrat pe un gazon cu adevărat foarte bun al arenei de la Brașov: